Maalilised kollaažid

Juta Kivimäe

Jelena Tšebakova (Peterburi) näitus „Vaade aknast” lastekirjanduse keskuse galeriis kuni 30. IX.        Lastekirjanduse keskuse galeriipinnad on juba aastaid vahendanud peale kodumaiste illustraatorite ka huvitavate väliskunstnike näitusi. Alles augustis eksponeeriti siin meilegi rahvusvaheliste raamatuillustratsiooni biennaalide kaudu tuttavate poola raamatukunstnike Ewa ja Pawel Pawlaki töid. 30. septembrini on võimalik nautida Peterburi kunstniku Jelena Tšebakova kollaažikunsti. 48aastane kunstnik on teinud ise valiku oma 1990ndate kollaažidest, mis on muidugi vaid üks osa tema mitmekülgsest aktiivsest loomingust. Just praegu on kollaaži Tallinnas eksponeeritud ka Kunstihoones. Saksa dada liikumisega seotud ekspressionisti Hannah Höchi destruktiivsed ja vaimukad kollaažid 1920.-1930. aastaist on eksponeeritud koos nn Tartu sõpruskonna naiskunstnike sõjajärgsete aastate töödega, samuti mõtlevad  Eesti kunstisõbrad kohe kindlasti ka meie kollaažiharrastajatele 1930ndatest ja seejärel juba 1960ndatest. Ent Jelena Tšebakova on toonud Tallinnasse vene kõrgintelligentsi vaimsust ja erilise elutunnetuse, mis on omane just ja ainult Peterburis juurdunud kunstnikuhingele.

Hämmastav, kui ülimalt peened on kollaažide maalilised värviüleminekud, kui elamuslikult jõuab vaatajani Peterburi inimeste maailm vaatena ühe kaldapealse korteri rõduaknast.  Ja ometi on kujunditeks ja kildudeks lõigatud ajakirjad, mille trükikvaliteet pole olnud mitte just eriti kõrgetasemeline. Kes teab, ehk just seepärast ongi kollaažide värviüleminekud nii mahedad ja maalilised.       

Vene kunstnik lubab vaatajal hetkeks näha oma tundlikku hinge, korterist väljumata. Peterburi kultuurikihistused on nii võrratult  rikkad ja kunstnikku toetab enesestmõistetav suhe sügava religioosse pärandiga, ta on kaastundlik, armastav ja empaatiline. Lehtedel on stseenid Peterburi sügisest, vaesest mehest, kes müütab tänavanurgal kutsikaid, koeraema alandlikult jalge juures. Kuhugi on tuules teel vodkapudeliga kodutu, värvilised lehed kihutamas jalge ees sirgetes ridades nagu sügisene armee. On pilte sama korteri rõdul asuvast interjöörist, õhtustest tänavatest, sumedas  lambivalguses teelaudadest ja muust olmelisest, mis on kunstniku puudutusest omandanud sügava inimliku tundelaengu. Samas on autor suutnud vältida vähimatki banaalsust. Selle näituse vahendas lastekirjanduse keskusele praegu Tallinnas tegutsev Peterburi kunstiteaduste doktor Tatjana Mohrjakova.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht