Liina Kalviku värvilised mõtted

Juta Kivimäe

Liina Kalviku näitus „Värvilised mõtted” Draakoni galeriis kuni 18. IX.  Liina Kalviku maalimaailm on ühtaegu suletud ja universaalne. Pole võimalik teda mitte kuidagi mõista aga pole võimalik ka ükskõikseks jääda. Ta on korraldanud näitusi alates 1996. aastast saadik ja temaga ning tema näitustega seostub paratamatult alati ka tema oluline Teine, õpetaja ja näituseelu korraldaja Jaan Toomik. Selline vaimne püsisuhe ei ole maailmakunstis haruldane. Paljude suurte nimede kõrval on kunstiajaloos olnud toetaja(d), kelle  osatähtsus on kunstniku kujunemisel, aga enamasti siiski tema kunstnikuelu korraldamisel olnud väga oluline. Eesti kunstiajaloos võime olla tänulikud näiteks Leo von Kügelgenile: tänu temale võime täna nautida Paul Burmani võrratut pärandit. 

Enam kui 15 aasta näituseelu kulgedes on Kalviku loominguelu algusaastail paratamatult toiminud lähedus õpetaja vaimsuse ja isegi tehnilise maalilaadiga aastate pikku siiski muutunud. Nii pehmemaks ja sulavamaks muutunud maalitehnika kui ka temaatiline avardumine on isiksusliku emantsipeerumise  märk. Mitmel korral on kunstiarvustustes rõhutatud Liina Kalviku loomingu päevikulaadsust, on mainitud temaatiliselt jälgitavaid maale kui pilte maalija teadvuses toimuvast. Ea, lugemuse ja kogemuste kasvades tuleb metafüüsiline pool üha enam paratamatult iga järjekindla ja pühendunud maalija loomingusse.

Tundlikud meeleolumarkeeringud Liina Kalviku maalidel on endiselt olemas. Ta valdab võimet mängida koloriidi ja rütmidega ehk enam kui mõni teine tänapäeva eesti maalija. Ent tundub, et ta maalide huumoris ja elunähtuste kirjeldustes on juba ammu mingit elutarka resignatsiooni. Oleme harjunud keskmisest erinevat loojat kohtlema lapsena, eriti siis, kui ta maalidel on süda kõikjal inimese keha välispinnal. Tegelikult võib teistmoodi küpsus ja kujunenud kapseldumata elutarkus olla üllatavalt suur.

 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht