Lev Vassiljev 20. II 1929 – 17. XII 2020

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Lahkunud on maalikunstnik ja graafik Lev Vassiljev.

Lev Vassiljev sündis 1929. aastal Tuulas inseneri perekonnas. Pärast õpinguid Moskva kunstikeskkoolis siirdus ta 1950. aastal Tallinna, kus astus ERKIsse ja lõpetas õpingud 1956. aastal skulptuuri erialal. Tema õppejõududeks olid Enn Roos, Aleksander Kaasik, August Vomm jt. Õpingute ajal kohtus ta ka oma tulevase abikaasa Maret Olvetiga, kellega koos on loonud loomeprojekte ja kes talle kunstiteekonnal alati suureks toeks oli. 1950.-1960. aastail kujunes Vassiljevist raamatuillustraator ja -kujundaja, koos Olvetiga tegid nad peamiselt Moskva raamatukirjastuste tellimusi. Moskva kunstielu oli sel ajal mitmekesine, kohtuti ka Ülo Soosteri ning tema sõpruskonnaga. 19661970 töötas Lev Vassiljev õppejõuna Moskva kõrgemas kunsttööstuskoolis ning 19701974 Tallinna pedagoogilise instituudi kunstiosakonnas, tegutsedes samal ajal ka plakatikunstnikuna.

Seejärel oli ta põhiliselt vabakunstnik ja kuulus Eesti kunstnike liitu (1961), vabagraafikute ühendusse, vene kunstnike ühendusse Eestis ja maalikunstnike liitu. Lev Vassiljev oli tuntud ka Soomes, kus tema maalitud akadeemik Jorma Miettineni portee võib leida Ateneumi galerii kogust. Samuti oli kunstnik aktiivne näitustel osaleja Eestis ja välismaal ning pälvis ka auhindu. Suurt edu saatis ka eksliibriste tegemine: elu jooksul lõi ta mitusada eksliibrist, oli Eesti eksliibrise ühingu liige ja osales Turu Exlibris Aboensise ühingu kokkutulekutel.

Lev Vassiljev oli hea käega joonistaja ja loometee jooksul katsetas mitmeid tehnikaid nii graafikas kui ka maali. Graafikas töötas ta sügavtrüki tehnikas (ofort ja akvatinta), hilisemal loominguperioodil keskendus maalikunstile, kus meelistehnikaks jäi tempera. Peale selle proovis Vassiljev kätt ka kollaažis ning assamblaažide tegemisel. Kunstniku käekirja iseloomustab tabav värvikasutus, mängulisus, romantiline kujutusviis ja kohatunnetus. Tööde hulgast võib leida mõningaid poliitilise tooniga töid, kuid kunstnik oli väga kiindunud mütoloogiasse, literatuursetesse teemadesse ja tegelaskujudesse („Meister ja Margarita“). Lev Vassiljev tegi portreesid, millest kuulsaim on oforditehnikas Arvo Pärdi portree (1980), tema loomingus on hulgaliselt erootilisi aktimaale, maastikke ja ka abstraktsema laadiga teoseid. Kunstikoguja Mart Lepp on iseloomustanud Lev Vassiljevi loomingut romantilisena, sest tema temperamaalid mõjuvad akvarellidena. Vassiljevit mõjutas ka vene avangardism, kuid ta leidis sellele oma tõlgenduse.

Lev Vassiljev jõudis tähistada oma 90. sünnipäeva mitme näitusega (Tartus Tampere majas, Tallinnas Kastellaanimaja galeriis), kus oli väljas tema maalikunsti ja graafika paremik.

Lev Vassiljev jääb meelde kui rahuliku meele ja oma sisetunnet kuulava romantilise loojana.

Eesti Kunstnike Liit

Eesti Maalikunstnike Liit

Eesti Vabagraafikute Ühendus

Vene Kunstnike Ühendus Eestis

Kultuuriministeerium

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht