KUNSTIMAAILM

Rael Artel

WHW kuraatoriprojekt Kasseli Fridericianumis  

Kasseli Fridericianumis avati 1. mail kuraatorite grupi What, How & for Whom / WHW (Ivet Curlin, Ana Devič, Natasa Ilič ja Sabina Sabolovič) koostatud näitus ?Collective Creativity??. Väljapanek esitab kollektiivse kunstiloome vorme, mille loojad jagavad siis kas ühiseid toimetulekustrateegiaid, elustiili või poliitilis-maailmavaatelisi seisukohti. Näitus keskendub sotsiaalsete pingete avaldumisvormidele, mille ümber on organiseerunud kollektiivne kunstilooming. Tegeletakse ka kollektiivse loometöö vabastavate ja teraapiliste aspektidega, mille puhul ühislooming pole ainult vastupanuvorm domineerivale kunstisüsteemile, vaid ka performatiivse iseloomuga sotsiaalsete ja poliitiliste institutsioonide kriitika. Näitusel osalevad 3NOS3, AA Bronson, Allegoric Postcard Union, Pawel Althamer koostöös Artur Zmijewski ja Nowolipie Groupiga, Art & Language, B+B, BankMalbekRau, Joseph Beuys, BijaRi, Bohhorov/Gutov/Osmolovski, Collective Actions, Contra File, Escape Program, Etcetera…, flyingCity, Freud?s Dreams Museum, General Idea, Gilbert & George, Gorgona, Group of Six Artists, Grupo de Arte Callejero, Gruppo Parole e Immagini, Guerilla Art Action Group, Dmitri Gutov, IRWIN, kleines postfordistisches Drama, Maj 75, Moscow Portraits, Neue Slowenische Kunst, Oda Projesi, OHO, Pages, Radek Community, Mladen Stilinovic, Superflex, SKART, Taller Popular de Serigrafia, Temporary Services and Angelo, The Revolution Will Not Be Televised, Tucuman Arde Archive (Graciela Carnevale), Urucum, Zagreb ? Cultural Kapital 3000, What is to be done?

Näitusega kaasneb kirjastuse Revolver publitseeritud lugemik, kus avaldatud tekstid, mille autorid on Art & Language, Collective Situaciones, Charles Esche, Ljiljana Filipovic, Jon Hendricks, Brian Holmes, IRWIN, Ana Longoni, Viktor Misiano, Angelika Nollert, WHW ja Stephen Wright tekste. ?Collective Creativity? on avatud kuni 17.VII.

 

Uusromantism Frankfurdis

 

Schirni Kunstihoones Frankfurdis avati 12. mail Max Holleini ja Martina Weinha kureeritud näitus ?Ideal worlds. New romantism in contemporary art?. Oma kaassõnas väidavad kuraatorid, et ühiskonnas, mida iseloomustavad üha kasvav mobiilsus ja kahanev sotsiaalne sidusus, on intiimsusest ja turvatundest saanud uued ihalusobjektid. Halbade uudiste rohkuse ja terrori tingimustes on inimesed hakanud igatsema turvalisi kohti, lootusrikkaid sõnumeid ja ilusaid unistusi. Tekkinud situatsioon peegeldub ka kunstis: reaktsioonina kujunenud meediareaalsusele võis  traditsionalismi ja romantiliste meeleolude taassündi märgata juba 1980ndate lõpus ja 1990ndail. Näitusel osalevad David Altmejd, Hernan Bas, Kaye Donachie, Peter Doig, Uwe Henneken, Karen Kilimnik, Justine Kurland, Catherine Opie, Christopher Orr, Laura Owens, Simon Periton, David Thorpe ja Christian Ward, kes käsitlevad oma loomingus uus-romantilisi meeleolusid, paradiislikkust, ilusaid ja muinasjutulisi ihalusi. Näitus on avatud augusti lõpuni.

 

Debatid kunsti ja keskkonna teemal jätkuvad

 

Aprilli lõpus algas RCA initsieeritud kunsti- ja ökoloogia-alane ürituste seeria ?Arts and Ecology?. Koostöös Inglise kunsti nõukoguga (Arts Council of England) on RSA algatanud uue projekti, et innustada ja toetada kunstnikke, kes on oma loomingus käsitlenud ökoloogiaküsimusi. Keskkonnatemaatikat peavad programmi eestvedajad üheks kaasaja põletavamaks küsimuseks: kliimamuutused, globaalne soojenemine, liikide väljasuremine ja energiasäästlikkus on inimliigi ellujäämise võtmeküsimused. Kunstnikke, keda huvitab, kuidas toimib ökosüsteem Kolmanda Maailma vaesuse, parteipoliitika, maailmamajanduse ja intensiivse maakasutuse tingimustes, on üha rohkem. Ürituste seeria uurib looduskeskkonnaga seotud kultuurilisi, sotsiaalseid ja majanduslikke küsimusi. Järgmise aasta debatid käsitlevad kunsti tähtsust üleskerkinud teemadega tegelemisel nii lokaalsel kui üleilmsel tasemel. Vastust otsitakse küsimustele, kuidas saab kunst kaasa aidata sotsiaalsetele ja ökoloogilistele muutustele, kuidas kunstnikud praegu selle teemaga haakuvad ning milline on kaasaegse kunsti vastutus keskkonna ees.

?Ecology and Artistic Practice? on esimene üritus sarjast ?Arts & Ecology?, viiest konverentsist koosnevast seeriast, mida kavandavad ja viivad läbi kaasaegse kunsti ja kultuuri arvamusliidrid. Esimesel sümpoosionil esinevad Allora & Calzadilla, Kayle Brandon & Heath Bunting, Clare Cumberlidge, General Public, Gary Genosko, Henrik Hakansson, Vasif Kortun, Nils Norman, Dan Peterman, Solitaire Townsend, Futerra, Jane Trowell, Platform ja Jan Verwoert.

Järgmiste ürituste teemad on arhitektuur ja maastikuarhitektuur (kuidas võib arhitektuur vähendada energiatarbimist, kuid olla samas esteetiliselt atraktiivne?), film ja video (koostöös Wildscreeniga ? millise lisaväärtuse võib kunst anda ökoloogiliste probleemide representatsioonile?), kirjandus (kas keel ja ilukirjandus võivad kaasa rääkida teaduslikus diskursuses?). Viimasel, interdistsiplinaarsel seminaril uuritakse, kas ökosüsteemi mõistet võib eri distsipliinide vahelises kommunikatsioonis kasutada samadel alustel.

Välisajakirjanduse põhjal

 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht