Kujutava ja rakenduskunsti sihtkapital

Lylian Meister

Tutvustan algatuseks kujutava ja rakenduskunsti sihtkapitali järgmisel kahel aastal: esimees ja sihtkapitali esindaja kulka nõukogus Lylian Meister (esitaja Eesti Kunstiakadeemia), aseesimees Reet Mark (Kaasaegse Kunsti Eesti Keskus), Kristjan Jagomägi (Eesti Disainikeskus), Eeva Käsper (Eesti Kunstnike Liit),  Piret Lindpere (Kaasaegse Kunsti Eesti Keskus), Kadi Polli (Eesti Kunstiteadlaste Ühing), Hannes Starkopf (Eesti Kujurite Ühendus). Suuri muudatusi sihtkapitali strateegias oodata ei ole, rahajaotamisel peame silmas eelkõige kultuurkapitali ülesandeid (vt kultuurkapitali seadus www.kulka.ee).

Aastal 2010 seab piirid nende täitmisele 2009. aastaga võrreldes 18,5% vähenenud sihtkapitalide  stipendiumide eelarve. Seetõttu ootame eelkõige projekte, milles sisaldub taotleja enese rahaline panus ja leitud on lisa-tuluallikaid. Kultuurkapitali käsitleme projektide toetaja, mitte sajaprotsendilise rahastajana. Sihtkapital ei võta enesele etteulatuvaid kohustusi, vaid eraldab raha konkreetse jaotuse vahenditest. Oluline on märkida, et asutused (v.a MTÜ-d) ei saa enam  taotleda projekti raames stipendiume eraisikutele, vaid peavad käsitlema isikutele makstavaid summasid töötasuna. Sihtkapital toetab jätkuvalt eelkõige otsingutele ja eksperimentidele suunatud professionaalset Eesti kunsti. Samuti toetame olulisi rahvusvahelisi kunstiprojekte Eestis. Osalemist erialastel üritustel väljaspool Eestit ja kunstnike ning kunstiteadlaste välisreise toetame  eelkõige siis, kui need on seotud taotlejate näituste ja ettekannetega, töötamisega külalisateljeedes, uurimistööga arhiivides või muuseumides.

Sihtkapitalilt saab raha taotleda tunnustatud erialaspetsialistide kutsumiseks Eestisse. Toetame jääva väärtusega kunstipublikatsioonide koostamist ja väljaandmist ning kunstipärandi säilitamist ja ennistamist. Nagu on saanud heaks tavaks, toetab sihtkapital Eesti Kunstimuuseumi, Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumi ja Tartu Kunstimuuseumi kogude järjepidevat täiendamist muuseumide ostukomisjonide ettepanekute alusel. Osaliselt toetame magistri- ja doktoriõpet välismaistes kõrgkoolides, Eesti Kunstiakadeemia ja Tartu Kõrgema Kunstikooli tudengite välisvahetusi õppeasutuste taotluste  alusel. Sihtkapitali üheaastase loomingulise stipendiumi taotluste esitamise tähtaeg on 20. veebruar 2010. Taotluses peab olema kahe viimase aasta loominguline CV ja loominguline plaan stipendiumi perioodiks. Sihtkapital ei toeta harrastuskunsti, üldhariduskoolide kunstitegevust, ehitus- ja remonditegevust, galeriide majandustegevust (sh kommertsgaleriides tehtud näituste  üürikulude katmist), ürituste toitlustamist ja näituste avamispidusid. Me ei toeta kunstiõpinguid Eestis ning diplomi ja bakalaureuseõpet välismaal.

Me ei maksa päevaraha ega toimetulekutoetusi. Oluline on teada, et sihtkapital ei rahasta üritusi, mis on toimunud enne taotluste esitamise viimast kuupäeva. Näituse korraldamise taotlusele peab lisama näitusepaiga kinnituse.  Noored ja vähe tuntud kunstnikud peavad lisama ka soovituse valdkonna autoriteedilt, oma loomingulise CV ja portfoolio, mis hiljem tagastatakse.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht