Kelli Valk poolel teel koju

Juta Kivimäe

Kelli Valgu näitus „Poolel teel koju” Vabaduse galeriis kuni 28. IX. Kelli Valgu graafikasse on ilmunud aastate jooksul mitmest kultuuritaustast välja kasvanud märgisüsteemid: põhjala kaljujooniste piktogrammid, ruunid ja Kanada indiaanlaste ornamendifragmendid. Tänaseks on need ajalooliste artefaktidega seostatavad märgid  asendunud abstraktsema kujundikeelega, joontemängu ja assotsiatiivseid valguselamusi markeerivate graafiliste kujunditega.   

Huvitav on jälgida lehtedele tekitatud peentes värvivaheldustes helendavaid ruumilisi illusioone. Tehniliselt trükitakse kõrgtrükitehnikas värvilised pinnad üksteise peale. Kunstnik redutseerib valikuliselt värvi, värv seguneb ja mitmete pealetrükkide tulemusena tekib salapärane ruumis hõljuvate ebamääraste kujunditega maailm. Seda võib  võrrelda inimese teadvusse ladestuva informatsiooniga – ka kuhjuvad elamused säilitatakse teadvuse aktiivses osas vaid valikuliselt. Suurem osa elu jooksul kogetust pühitakse ära alateadvuse sügavasse reservuaari, kust pinnale tõusvad fragmendid võivad luua uusi mõtteseoseid. Kunstnik projitseerib üldinimliku ja universaalse pinnale oma isiklikke mälureise, olulisi inimesi, lähedasi, kes juba lahkunud, ning kohti, millel on eriline tähendus  ja vägi. Kõrg- ja sügavtrükitehnikaid kombineerides on saavutatud tajutav teeloleku tunne, mentaalne ränd tähtsasse sihtpunkti, mida võiks nimetada inimese koduks. Väga ilus, kõrge tehnilise kultuuriga trükitud seeria ei paku küll suuri üllatusi, ent sügavat rõõmu neile, kes hindavad graafika tehnilist peenust ja esteetikat.     

Kelli Valk on esinenud näitustel 1978. aastast. Viimaste aastate aktiivne näitusetegevus on viinud tema isikunäitused mitmetesse  mainekatesse näitusepaikadesse Eestis ja välismaal, samuti on ta osa võtnud arvkatest graafikakunsti ühisprojektidest. Tema töid on nii vabagraafika kui raamatugraafika alal ära märgitud mitme auhinnaga, neist viimane diplom 2006. aastal II Tallinna illustratsioonitriennaalil.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht