Jaak Adamson 25. IV 1938 – 27. II 2022

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Lahkunud on Eesti Kunstnike Liidu liige, maalikunstnik, graafik ja kunstipedagoog Jaak Adamson.

Jaak Adamson sündis Tallinnas, ka tema lapsepõlv ja kooliaeg möödusid seal. Adamson õppis aastatel 1958–1964 Eesti Riiklikus Kunstiinstituudis (ERKI) algul sisearhitektuuri ja siis maalikunsti. Tema õppejõududeks olid Valerian Loik, Johannes Võerahansu, Voldemar Väli ja Märt Bormeister. Aastatel 1963–1965 töötas ta joonistusõpetajana ja kalurina Kärdlas, seejärel 1965–1966 dekoraatorina Eesti Televisioonis. Aastatel 1967–1979 tegutses ta vabakutselise kunstnikuna ja aastatel 1979–1980 ERKI joonistuskateedri õppejõuna.

1980. aastal lahkus Jaak Adamson Eestist ning asus elama Slovakkia (tollal Tšehhoslovakkia) väikelinna Kremnicasse. Adamson oli Kremnica linna tarbekunstikooli õppejõud ja ka direktori asetäitja, aastatel 1982–1984 töötas ta Štivnitsa restaureerimisateljees restauraatorina.

Jaak Adamson hakkas näitustel esinema 1960ndate lõpust, 1979. aastal oli tal isikunäitus Tallinna Kunstisalongis. Ta astus kunstnike liitu 1969. aastal, kuid pärast Nõukogude Liidust lahkumist arvati ta sealt välja. Tema liikmesus taastati 1997. aastal. 1988. aastast oli ta Slovakkia Kunstnike Liidu liige. Jaak Adamsoni uuemat loomingut võis Eestis taas näha 2003. aastal Kastellaanimaja näitusel.

Adamsoni teosed kuuluvad Eesti Kunstimuuseumi, Tartu Kunstimuuseumi, Eesti Kunstnike Liidu, Praha Rahvusgalerii ning paljude teiste muuseumide ja fondide kogudesse ning mitmetesse erakogudesse.

Jaak Adamson tõusis Eestis esile 1960. aastate teisel poolel, paistes silma särava ja uuendusmeelse maalijana. Adamsoni teosed on terava sotsiaalse temaatikaga, kuid seal on ka suur annus sürrealismi ja deformatsiooni. Kunstniku loomingu keskmeks on linnastumisele, inimese ja tehnilise progressi vastuoludele ning looduskeskkonna hukkumisele ja sisemistele vastuoludele osutavad teosed. Maalides, joonistustes, akvarellides, eksliibristes, aga ka avaliku ruumi ja skulpturaalsetes nahakunstiteostes kasutas Adamson eksperimentaalseid tehnoloogiaid ning autoritehnikat. Loomingulise töö kõrval pühendus ta õppevormide väljatöötamisele ja pedagoogitööle. 2002. aastal ilmus Jaak Adamsoni ja tema poja Andres Adamsoni koostöös „Kunstiõpik gümnaasiumile“.

Eesti Kunstnike Liit

Eesti Maalikunstnike Liit

Kultuuriministeerium

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht