In memoriam: Peeter Mudist

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Peeter Mudist
19. IV 1942 – 6. XII 2013

Lahkunud on eesti kujutava kunsti suurkuju.
Peeter Mudist sündis 19. aprillil 1942. aastal Tallinnas. Aastatel 1963–1967 õppis ta Eesti Riiklikus Kunstiinstituudis, seejärel töötas mitmel pool, sealhulgas aastatel 1971–1979 kunstikombinaadis Ars kunstnikuna ning 1979–1981 Tallinna Pedagoogilise Instituudi õppejõuna. 1981. aastast tegutses Mudist vabakutselise kunstnikuna. Näitustel osales ta 1968. aastast, Eesti Kunstnike Liidu liikmeks astus 1972. aastal.
 Maalija, skulptori ja graafikuna tuntud kunstnikku on pärjatud Kristjan Raua (1989) ja Konrad Mäe nimelise (1991) kunstipreemiaga ning Balti Assamblee kunstiauhinnaga (1995). Peeter Mudist oli Eesti Kunstnike Liidu auliige ning Valgetähe III klassi teenetemärgi kavaler. Tema töid leidub Eesti ja Tartu Kunstimuuseumi kollektsioonis ning arvukalt erakogudes.
Kirjutajana on Mudist väljendanud end eleegilises ja tavaarusaamu eiravas sõnaloomingus, autori žanrilt „karjeks” tituleeritud raamatus „Avaldatud Mudist. Ratsukäik” (Eesti Kultuurkapitali kirjanduse aastapreemia esseistika alal, 2002), tähendusrikkad on ka tema kunstnikualbumi „Illustreeritud Mudist ehk Tobias” (2004) saatetekstid.
Peeter Mudisti teosed on mõtlema­panevad, tema looming kantud enese­kaemuslikust mõtlemistungist ja kujuteldavatest vestlustest kõiksuse ja kaasinimestega, mängulistest vihjetest ja tõlgendusvõimalustest. Inimene olemine, maailmas eksisteerimine on üks tema loomingu peateemasid. Seejuures ei takerdunud looja siin ühiskondlike asjaolude märksõnalisse pealispinda, vaid süvenes otse inimeste murede ja rõõmude, elusolemise traagika ja lüürika, loogika ja absurdi maailma. Kunstniku kaasaelamisvõime ja leebelt inimlik iroonia ühes ainukordse kunstilise käekirjaga on kujundanud tema töödes erilise atmosfääri, erilise mudistliku maailma.
„Kunstnikku ei huvita inimeste ühiskondlikud pagunid ega võimu aspekt. See on Mudisti maalide mikropoliitika –
kaitsta inimese sõltuvustest ja kontrollist vaba vaimu,” on nentinud kunsti­teadlane Heie Treier. „Jääb kunstniku saladuseks, kuidas ta saavutab oma piltide erilise intensiivsuse. Mudisti maalilaadi iseloomustavad mitme õhukese värvikihi läbikumavad pinnad, helendused, mis loovad reaalse ruumiaistingu. Tema tööd kiirgavad valgust, on see siis lume või taeva helendus või ergav tühjus …” on kirjutanud kunstiteadlane Reeli Kõiv Mudisti maale iseloomustades.
Peeter Mudisti loomingut ei ole kerge analüüsida, ammugi seletada – kindel on see, et ilma tema teoste ja isikuta ei oleks viimaste aastakümnete eesti kunstipilt see, mis ta on. Mudistile omane isikupärane vaimsus, tema unenäoliste pildimaailmade trotslik vastandumine argielule toimis vaikse vastupanu majakana juba sügaval nõukogude ajal.  Vajadus meile meelde tuletada, et inimene ei ole vaid sotsiaalne kapital või statistiline ühik ega ka mitte tarbimistungidest painatud keha, ei ole kadunud ka tänasel päeval …
„Asjad sünnivad pildi peal,” on kunstnik ise öelnud. „Tuleb lepitada ennast selle maailmaga ja katsuda siis tema jaoks midagi teha.”
Peeter Mudisti viimased eluaastad möödusid Tartus. Oluliseks paigaks eluteel kujunes ka Saaremaa, kus kunstnik veetis Leisi vallas maakodus oma viimased suved. Pikki aastaid võitles kunstnik Parkinsoni tõvega, jäädes rasket haigust trotsides alati loovaks ning tuues publiku ette oma värskeid töid. Esindusliku läbilõike kunstniku loometeest andsid 2012. aastal tema 70. sünnipäeva puhul korraldatud näitused „Hommage Peeter Mudisti loomingule” Vaala galeriis, „Saatuse kiuste ehk Ära siit” Pärnu uue kunsti muuseumis ning väljapanek Türi kultuurikeskuses. Selle aasta lõpuni saab Tallinna kunstigümnaasiumi galeriis vaadata Mudisti teoseid pealkirja all „Õhtune paadimees”.
Avaldame kaastunnet kõigile Peeter Mudisti lähedastele.

Eesti Kunstnike Liit
Eesti Maalikunstnike Liit
Eesti Kunstimuuseum
Tartu Kunstimuuseum
Eesti Vabariigi Kultuuriministeerium
Eesti Kunstiakadeemia
Tallinna Ülikooli Kunstide Instituut

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht