In memoriam: Lembit Tolli

Lembit Tolli
17. XII 1927 – 9. X 2013

Läänemaa taluperes sündinud Lembit Tolli kujunes skulptoriks sõjajärgsetel aastatel. Ta lõpetas ERKI 1953. aastal ning alustas samal aastal ka esinemist kunstinäitustel. Lembit Tolli 1950. aastate looming on natuuri järgiv ja paljude ajastuomaste detailidega. Nii on Eesti Kunstimuuseumi skulptuurikogus säilinud 1950. aastate keskel modelleeritud „Kalur” ja „Lambapesija” või Tartu Kunstimuuseumis „Laps lambaga” (1962).
1950ndate lõpu modernistlik kujund­likkus haarab kaasa ka Lembit Tolli. Ta laiendab oma materjalivalikut, huvitudes dolomiidist, puuskulptuuri võimalustest, epoksüvaigust ning kohrutatud metallist. Sellest perioodist võib nimetada Eesti Kunstimuuseumi kogu kaunivormilist „Saarepiigat” (1968) ja mõningaid muid dekoratiivseid töid, hilisemast loome­perioodist tundlikku marmorist nooruki torsot „Nekrut” 1980ndatest.
Portree- ja figuuriloomingu kõrval on Lembit Tolli loonud meisterlikud reljeefid Martin Saksa ja Endel Taniloo F. R. Kreutzwaldi mälestusmärgile Kadriorus (1958) ja rahvuseepose motiividele tugineva poeetilise pronksreljeefi „Sõit maailma otsa” Jääretke obeliskile (1960).
Kunstipedagoogina on Lembit Tolli jäänud oma kunagiste õpilaste mälestustesse erakordselt sõbraliku ja toetava isiksusena. Ta töötas pikka aega ERKI õppejõuna, aastast 1983 dotsendina, oli aastatel 1991–1995 üldskulptuuri kateedri juhataja ning aastail 1980–1990 kujutavate kunstide osakonna dekaan.
Ammustele isikunäitustele Tallinna Kunstihoone galeriis aastail 1977 ja 1987 autori tähtpäevade puhul lisanduvad mitmed kõrgtasemel näitused lähiminevikus koos abikaasa graafik Vive Tolliga. Näitustel Tallinna Kunstihoone galeriis (1997), Kastellaanimaja galeriis (2000), Hausi galeriis (2003) ning Viinistu Tünnigaleriis (2005), kus osales ka lavastuskunstnik Tuulikki Tolli, eksponeeris Lembit Tolli puuskulptuure ning installatiivseid objekte. Loodusliku materjali, ka juhuleidude interpretatsioon sobis ilmselt kunstniku hilisaastate mõtlikule vaimsusele kõige enam.
Erakordselt armastusväärset isiksust ja pühendunud kunstnikku jäävad leinama kolleegid ja sõbrad.

Eesti Kunstnike Liit
Eesti Kujurite Ühendus
Eesti Kunstiakadeemia
Eesti Kunstimuuseum
Tartu Kunstimuuseum

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht