In memoriam: Lembit Saarts

Lembit Saarts
28. IX 1924 – 16. III 2016

Kevadkuu kuueteistkümnenda päeva pärastlõunal suri Tartus selsamal päeval haiglasse viidud Lembit Saarts, viimaseid kõrgemas kunstikoolis Pallas õpinguid alustanud kunstnikke. Särav, soe ja vaimukas inimene ning musikaalne värvitundja ja andekas komponeerija. Suur mängumees nii elus kui ka kunstis.
Lembit Saartsi puhul on kirja pandud, et ta sündis Tartumaal Vana-Kuuste vallas Rebasel taluniku perekonnas, aga ta ise armastas rõhutada, et tema isa oli meremees, kes oli selleks ajaks taandunud Emajõele. Isal olid ühised juured Lembitu õpingukaaslase Lüüdia Vallimäe-Margi esivanematega Hiiumaal. 1942. aastal astus Lembit Tartus saksaaegsesse Pallase kooli. Teise maailmasõja ajal oli ta müünud ka oma esimese pildi Antiku kunsti- ja raamatuantikvariaadis Raekoja platsil. Tema olulisemad õppejõud olid Pallases ning sõjajärgses Tartu Riiklikus Kunstiinstituudis Johannes Võerahansu ja Elmar Kits. Õpingud katkesid aga 1948. aastal ja 1949. aastal arreteerisid Saartsi okupatsioonivõimud koos instituudikaaslastega. Ettekäändeks mõeldi välja kuulumine nõukogudevastasesse grupeeringusse. Järgnesid vangi­laagriaastad 1950–1956 Kasahstanis Karaganda oblastis Džezkazganis.
Laagriaastad ei suutnud Lembit Saartsi kibestada, vaid hoopis süvendasid ta mängurõõmu ja teravdasid huumorimeelt. Juba varsti pärast vangistust kuulus ta koos Valve Janovi, Silvia Jõgeveri, Kaja Kärneri, Ülo Soosteri, Lüüdia Vallimäe-Margi ja Heldur Viiresega meie esimesse Teise maailmasõja järgsesse mitteametlikku kunstirühmitisse. 1960. aasta rühmitis mängis olulist osa eesti kunsti uuenemises, selle põrandaalust loomingut on vabanenud Eestis üha ja taas avastatud. Viimati kas või aastail 2014 ja 2015 Kumus korraldatud näitusel „Tartu sõpruskond ja Ülo Sooster“. Lembit Saartsi võrdväärne andekus nii joonistajana kui ka maalijana võimaldas tal luua õevaseid sürreaalseid deformatsioone, aga samuti terve galerii psühholoogilise värviüldistusega portreid. Ta oli meie esimesi sõjajärgseid abstraktsioniste. Loomupärased krutskid ja mängurõõm tekitasid tõelisi kriksadullipilte. Lembit Saartsi eri aegade lähemate mängukaaslaste hulgas olid veel Valdur Ohakas, Esther Roode, Helga Jõerüüt, Helju Sarnet Zauram, Herman Aunapuu, Varmo Pirk ja Bruno Sõmeri.
Saartsi maalijaampluaa oli õige lai, sinna kuulusid ka peenendunud valgusekäsitlusega päeva- ja öömaastikud, vaikelud lilledega ning arrogantsed aktid, figuuriseaded ja vitraažikavandid.
Leiba teenis Lembit Saarts pedagoogilise kooli ja kunstikooli joonistusõpetajana ning katseremonditehase kunstnikuna. Aastaid oli ta armastatud juhendaja Tartu kunstimuuseumi juures tegutsenud kujutava kunsti kaugõppekursustel. 1988. aastal aitas Saarts käima lükata Tartu Kunstiühingu Stuudio (hilisem Konrad Mäe Ateljee)  ning jäi edaspidi hinnatud konsultandiks.
Lembit Saarts kuulus 1959. aastast Eesti Kunstnike Liitu ja 1988. aastast vasttaastatud Kunstiühingusse Pallas (siis Tartu Kunstiühing). Mõlemad valisid ta oma auliikmeks.
Saarts on saanud Ado Vabbe preemia ja Konrad Mäe medali. 2001. aastal autasustati teda Valgetähe IV klassi teenetemärgiga.
Näitustel esines Lembit Saarts 1957. aastast peale. Tal on olnud isikunäitusi 1971. aastast Tallinnas, Tartus, Pärnus, Elvas, Võrus ja Soomes Turus. Viimase pildi maalis ta 2012. aastal, hiljem ei kuulanud käsi enam sõna ja nägemine hääbus.
Lembit Saarts nägi kätega ja maalis silmadega. Tal olid ülimalt tundlikud käed ja erakordse värvieristusvõimega nägemine. Temaga koos oli suur lust näitustel käia ning nautida tema alliksaarelikku vaimukust ja sõnamängurlust, kusjuures ta ei väsinud lahti seletamast kõiki „noon- ja septakorde“. See oli võrratu täienduskoolitus igale hääst kunstist kirjutajale, kunstiteadlasist kõnelemata.

Kunstiühing Pallas
Tartu Kunstnike Liit
Eesti Kunstnike Liit
Eesti Maalikunstnike Liit
Tartu Kunstimuuseum
Eesti Kunstimuuseum
Eesti Vabariigi Kultuuriministeerium

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht