In memoriam: Georgi Markelov

Georgi Markelov
29. V 1929 – 15. I 2014

Lahkunud on skulptor Georgi Markelov.
Markelov sündis Narvas ehitusettevõtja pojana ning õppis aastatel 1937–1943 Narva VI algkoolis. Sõjaaegsetes õhurünnakutes hävis ka kunstniku isakodu. Tema isa küüditati Nõukogude okupatsiooni alguses Siberisse.
Pärast sõjajärgseid õpinguid Väike-Maarja keskkoolis astus ta 1950. aastal Eesti Riiklikku Kunstiinstituuti, mille lõpetas 1956. aastal skulptuuri erialal. Samast aastast on Markelov tegutsenud vabakunstnikuna Tallinnas, 1959. aastal võeti ta kunstnike liidu liikmeks ning 1979. aastal andis tollane valitsus talle teenelise kunstniku aunimetuse.
Georgi Markelov on viljelnud realistlikus laadis portreeskulptuuri, ent tema loodud on ka 14 puuskulptuurist koosnev sari „Ei iialgi enam sõda”, millest mitmed näidised on Eesti Kunstimuuseumi skulptuurikogus. 1970.-1980. aastail voolis ta tammepuidust üleelusuuruses formaadis V. I. Lenini portreid, mis omandati enamasti ametiasutustele. Pöördelistel aegadel sattusid ka mõned neist portreenäidistest muuseumide hoidlaisse. Vanem kunstnike ning kunstihuviliste seltskond meenutab ilmselt just neid meisterlikult voolitud päid omaaegsete Tallinna Kunstihoone ülevaatenäituste ekspositsioonis. 1975. aastal sai kunstnik Kristjan Raua preemia just ühe sellise portree eest.
Meisterliku nikerdajana armastas ta luua ka lüürilisemaid väike­skulptuure, lilli ja linde ning puust maske. 2010. aasta suvel üllatas Markelov nii kolleege kui kunstipublikut isikunäitusega Raja tänava monumentaalkunsti maja galeriis. Ta esines kogu galeriiruumi täitva installatsiooniga „Lilled emale”, kus maad katsid enam kui 6000 virtuoosselt lõigatud erinevat lilleõit mahagonist, tammest, saarest, pärnapuust jne. See oli nagu ühe skulptori ja ka ühe erinevad ajad üle elanud inimese tegevuse omalaadne kokkuvõte ja seisukohavõtt oma kohast tänases päevas.
Kolleegid ja tuttavad-sõbrad mäletavad Georgi Markelovit kui tagasihoidlikku ja armastusväärset inimest ning professionaalset skulptorit.

Eesti Kunstnike Liit
Eesti Kujurite Ühendus
Eesti Kunstimuuseum

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht