In memoriam: Eevart Arrak

Eevart Arrak 8. III 1936 – 27. VII 2014

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Eevart Arrak sündis Võrumaal Lasva vallas Mõrgi külas metsavahi kolmelapselises peres. Üldhariduse omandas Võrus ja Tartus, kunstihariduse Tartu kunstiinstituudis õppinud vend Erichi ja tema abikaasa Melanie vabaateljees aastatel 1960–1967. Seal Veeriku tänavas tutvus noormees Piibe Müürsepaga, tulevase abikaasaga ja teiste hiljem tuntud kunstnike Jüri Marrani, Aksel Eisti ja Lembit Lepaga.
Töömehepõli algas tisleri ja pagarina, kuid 1957. aastal hakkas ta hoopis eelistama vaese kunstniku leiba. Elu jooksul oli töökohti palju: kino Komsomol, teeninduskombinaat Edu, Tartu kammivabrik ja konservitehas, TA zooloogia ja botaanika instituut („Eesti floora” illustratsioonid), viimane töökoht kuni 2003. aastani oli kutsehariduskeskus Põllu tänavas.
Näitustel hakkas Eevart Arrak esinema alates 1964. aastast. Ta viljeles kõiki žanre, hilisemal perioodil keskendus maastikule. Kunstnikukarjääri algul lisasid tema maalidele võlu naiivsus ja kohmakus, mis tasapisi asendusid isikupärase seguga impressionismist, abstraktsionismist ja ekspressionismist. Kord domineeris üks, kord teine suund. Kui monumentaalne kujutlus oli talle kogu aeg omane, siis varasem hillitsetud koloriit muutus hiljem väga rikkaks: ta hakkas usaldama oma sünnipäraselt head värvimeelt ja lasi värvipintslitel lennata. Pintslitõmme muutuski vabamaks, lahtisemaks, kogu looming kirkamaks.
Eesti kunstis on see ainulaadne, et säravaimad maalid valmivad autori 70ndatel eluaastatel. Hoog sai alguse poolabstraktse seeriaga „Põhjala visioonid” (näitus Y-galeriis 2005), jätkus eriti Tartu vaadetes ning kõige põnevamad on põlevad kadakad. 2009. aastal pälvis kunstnik Põlvas rahvusvahelisel näitusel „Järv” grand prix’. Eevart Arrak arenes Pallase koolkonna silmapaistvaks meistriks.
Alates 2000. aastast oli Eevart Arrak Tartu Kunstnike Liidu liige. Suuremad isikunäitused toimusid Tartu Kunstimajas 2006 ja 2011 ning Tallinnas Draakoni galeriis 2007.
Arrakute peres on üles kasvanud kolm last – Andres, Marika ja Katrin, neist viimane on astunud Tartu kõrgema kunstikooli vilistlasena oma vanemate jälgedesse.

Tartu Kunstnike Liit
Tartu Kunstimuuseum

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht