Hugo Hiibus 6. I 1929 – 20. XI 2019

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

20. novembril lahkus meie seast karikaturist ja šaržimeister Hugo Hiibus.

Hugo Hiibus sündis 6. I 1929. aastal Pärnu-Jaagupis talunike peres. 1949. aastal lõpetas ta Pärnu 1. Keskkooli ja alustas kunstiõpinguid Tallinna Riiklikus Tarbekunsti Instituudis (praegune Eesti Kunstiakadeemia), mille lõpetas graafika erialal 1955. aastal.

Hugo Hiibus töötas aastatel 1955–1957 ajalehe Rahva Hääl toimetuses, seejärel 1957–1959 ajakirja Pikker kunstilise toimetajana ning 1972–1984 ajalehe Kodumaa toimetuses. Aastatel 1991–1992 tegi Hiibus kaastööd Soome ajalehtedele Turun Sanomat ja Uusi Suomi ning oli Rameto meelelahutussaate ja ajalehe Meelejahutaja kujundaja ja karikaturist. Aastatel 2011–2017 oli ta huumoriajakirja Pilkaja karikaturist. Ta oli Eesti Kunstnike Liidu, Eesti Ajakirjanike Liidu ning Eesti Huumoriliidu liige (kuulus ka selle juhatusse).

Hugo Hiibuse looming on žanriliselt mitmekülgne: ta tegi üle 20 000 karikatuuri ja šarži ning üle 1200 eksliibrise, kalligraafiat, illustratsioone ja plakateid. Tema esimene karikatuur ilmus juba kunstiõpingute ajal 1950. aastal seoses Pärnu ajalehe karikatuurikonkursiga, kus ta sai esikoha.

Eriti oli ta kiindunud šarži, millega seostuvad ka tema säravaimad saavutused. Karakterite lahtimuukimine ja nende sisse vaatamine valmistas talle naudingut. Seltskondlik ja vaba ning sundimatu suhtlemisega Hiibus pääses modellide lähedale, neid vaatama ja kuulama. Ka puistas ta pidevalt löögivalmina enda ümber humoorikaid kilde, kusjuures ta ei teinud seda pealetükkiva edevusega, vaid diskreetselt, otsekui juhuslikult. Seegi on oma ametit valdava meistri tunnus.

Maneeridelt ja väärtuseelistustelt oli Hugo Hiibuse viimse tollini härrasmees, ent oskas härrasmehelikkust vajalikul määral doseerida, nii et oli igal pool oma mees, olgu küla rahvamajas, nooblil banketil, boheemlaste pilgaril, klubiõhtul või telesaates. Kõikjal, kuhu teda kutsuti ja oodati, jäi ta iseendaks, langemata üldisest õhustikust välja. Hugo Hiibus oli rahvamees selle parimas tähenduses – ta oli rahva kunstnik. Loodetavasti ei kuiva tema naljasoon ka paradiisi rohuaias mõnuledes.

Hugo Hiibus saadetakse ära perekonna ringis. Ta sängitatakse Tallinna Metsakalmistule.

Eesti Kunstnike Liit

Eesti Kujundusgraafikute Liit

Eesti Kultuuriministeerium

Eesti Ajakirjanike Liit

Eesti Huumoriliit

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht