Heli Kohk 21. V 1934 – 3. IV 2022

Lahkunud on Eesti Kunstnike Liidu ja Eesti Moekunstnike Ühenduse liige, omanäoline loojanatuur ja andekas moeillustraator Heli Kohk.

Võime tänulikud olla, et Heli Kohki parimate loomeaastate joonistused on talletatud ajakirja Siluett õitseaegade kaante vahele, kus need ilmeksimatult eristuvad teistest figuuride pildile paigutuse, tavapärasest julgemate pooside ja ka oma aja iluideaalide stiliseeritud, kuid äratuntavate näoilmetega. Sihvakatele amatsoonidele sarnanevad moefiguurid on seda üllatavamad, et nende autor ise oli väikesekasvuline, habras ja loomult vaikne inimene.

Kunstiõpinguid alustas Heli Kohk Tartu Kunstikoolis teatridekoratsiooni erialal, mille lõpetas 1959. aastal. Samal aastal jätkas ta kunstiinstituudis moeerialal. Pärast ERKI lõpetamist 1965. aastal suunati ta tööle trikotaažikoondisse Marat, kust ta poole aasta pärast kutsuti kunstnikuks Tallinna Moemajja.

Heli Kohki loomingus paistis silma rahvuslik temaatika, selleaineliste kollektsioonidega noppis ta 1970. aastate teisel poolel rohkelt tunnustust näitustel Londonis, Plovdivis, Poznańis, Helsingis ja Leipzigis. 1979. aastal pälvis seto kuue aineline kollektsioon „Punane ja must“ Brno Intermoda kevadmessil Kuldse Lindi auhinna ja diplomi. Selle tunnustuse tegi eriliseks asjaolu, et auhind anti kogu kollektsioonile, mitte üksikmudelile, nagu tavaliselt.

1981. aastast oli Heli Kohk Eesti Kunstnike Liidu liige, moekunstnike ühenduse asutamisest peale 1993. aastal kuulus eriala alaliitu. Pärast Tallinna moemaja tegutsemise lõppu kolis Heli Kohk oma isakoju Võrumaale Kaika külla ja hakkas täisajaga talupidajaks. Ta astus ka Võrumaa Talupidajate Liitu. Talu kõrgaegadel oli tema hoole all kolm lehma, üle neljakümne lamba, kitsed, kassipere ja kaks koera, kellega eraklikuks tõmbunud kunstnik sõbrustas enamgi kui inimestega. Heli Kohk oli elu lõpuni terane ja vapper naine, kes mitte ainult ei unistanud suurelt, vaid sai kõigega hakkama: ta remontis taluhooneid, ehitas sauna ja kogus lambavilla, millest kavatses hakata kangaid kuduma.

Heli Kohki tuhastatud põrm puistatakse tema talu õuele tema sünniaastapäeval 21. mail.

Eesti Kunstnike Liit

Eesti Moekunstnike Ühendus

Kultuuriministeerium

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht