Hea Sirbi toimetus!

Ingrid Ruudi

„Gaasitorust”, Eesti esindajast Veneetsia arhitektuuribiennaalil, on üksjagu kirjutatud nii ürituse toimumise ajal kui nüüd seoses kultuurkapitali preemiatega, nii et õigupoolest puudub igasugune vajadus meedia tähelepanu veel püüda. Ometi tekitas Sirbi kommentaar „Gaasitorule” kunsti aastapreemia määramisele (Sirp 16. I) sedavõrd hämmeldust, et muud ei jää üle. Missugused on need tänuplakatid Nord Streamile, millest  kommentaar kõneleb? „Gaasitoru” projekt ise midagi sellist ei sisaldanud, aga kui teie olete sellist geriljakunsti leidnud, paneksime selle heameelega trofeena seinale.

Irooniat kõrvale jättes oli üllatav ja kurb leida kommentaarist nii mitmetimõistetav ja kuulujuttudele ahvatlev fraas. Me ei pidanud kohaseks vastata Karin Hallas-Murula biennaaliülevaates (Sirp 3. X) esitatud absurdsele hüpoteesile, et Nord Stream oli projekti sponsor: oleme kultuurkapitalile  esitanud aruande, kus kõik tulud ja kulud selgelt kirjas. Lisaks kultuurkapitali, kultuuriministeeriumi, kuue Eesti arhitektuuribüroo ja DSV Transpordi toetusele on projekti teostamisse panustatud ka hulgaliselt tegijate endi, arhitektuuribüroo Salto raha; ka kultuurkapitali preemiasumma läheb tagantjärele eelarveaukude lappimiseks.

Kui põhjuseks on Nord Streami pressiteade, kus nad tervitavad meie projekti realiseerimist, siis mida muud saanukski nende PR-osakond teha? Meie õnneks ei taibanud nad seda seisukohta esitada varem, projekti ettevalmistamise järgus, ja ka sööda alla neelanud kirjutajaid leidus vaid mõni üksik. Ka otsust avaldada projekti kataloogis tekst, mida meiega üllatuslikult kontakteerunud Nord Streami Balti regiooni juht Sebastian Sass kohtumisel omapoolse panusena pakkus, peame ainuvõimalikuks – nende konventsionaalselt libe suhtekorralduslik tekst pakub suurepärase  tausta teistele võimu ja infrastruktuuri suhteid teravapilguliselt lahkavatele kataloogi artiklitele.

Jõudu Sirbile, aitäh kultuurkapitalile ja veel kord suur tänu – plakatiga või ilma – toetajatele, projekti teostamise teistele osalistele ja arvukatele kaasaelajatele!

Lugupidamisega

Ingrid Ruudi, „Gaasitoru” projekti kuraator 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht