Ellen Tamm 30. XII 1927 – 25. II 2018

Ellen Tamm oli mu esimene õpetaja kunstiakadeemias. Oli ühtaegu karm, soe ja väga otsekohene. Praegusel ajal nii otsekohene olla ei tohi, tuleb olla poliitkorrektne ja ettevaatlik. Ellen Tamm oli ent alati karmilt kohal, sageli pikad päevad töösse süvenenud. Mõtlesime võtta kateedrisse koera, hundikoera, kes teda vajadusel kaitseks, kuid jäime hiljaks. Nagu seda elus tihtipeale juhtub.

Ellen Tamm töötas kunstiakadeemias 1957. aastast, juhendades, kasvatades 60 aasta jooksul mitu põlvkonda ehtekunstnikke. Kogu tänulikkus ei mahu sõnadesse, kuid jääb hinge.

„Filigraanne“ öeldakse praegusel ajal igal koomilisel kohal. Ent Ellen Tamm tõepoolest teadis, oskas ja tundis tõelise juveliirse filigraantehnika olemust. „Leia oma hääl, oma visuaalne kõneviis. Kannatlikkus. Kunst on alkeemia. Aeg tuleb maa ja mere pealt“ – ta mõistis tähendamissõnu.

Valgetähe teenetemärk riigi presidendilt 2006. aastal ja mitmed teised aurahad soojendasid kindlasti ta südant. Ellen Tamme valik oli, vaatamata keerulisele elusaatusele, olla kohal oma oskustega, oma nõu ja abiga.

Ellen Tamm on kavandanud Tartu ülikooli aula valgustid (1966) ja rektori esindusserviisi (1980), ent südameasjaks olid tal siiski väikesed hõbedast filigraanehted ja kirikuhõbe.

Prof Robert Baines, Ellen Tamme professionaalsuse ja elutöö austaja, Melbourne’i kunstiakadeemia emeriitprofessor, samuti kristlane nagu Ellen Tamm, palus oma kaastundeavalduses edasi anda oma kurbuse: „Kes kõigekõrgema kaitse all elab ja alati kõigeväelise varju all viibib, see ütleb Issandale: „Sina oled mu varjupaik ja mu kindel mäelinnus, mu Jumal, kelle peale ma loodan!““.

Hüvasti, armas Ellen. Eesti kunstiakadeemia jääb Sind mäletama.

Kadri Mälk

Eesti Kunstiakadeemia

Ärasaatmine on täna, 2. III kell 12 Kaarli kirikus. Palve on lilli ja pärgi mitte tuua, ent kirikus on avatud annetuskast Elleni-nimelise orelivile toetuseks.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht