Disain kõrvuti Pärdi ja Oksasega Eestit esindamas

Monika Järg

„design_estonia” Normandia kultuurifestivalil „Les Boréales” Caenis 12. XI – 31. XII . Projekti kuraatorid Marko Ala ja I lona Gurjanova (Eesti Disainerite Liit).  Pärast tihedat disainisügist Eestis oli vihmases Caenis näitust avada nagu täpp i-le. PõhjaPrantsusmaal Normandias põhjamaade kultuurile pühendatud festivali „Les Boréales” fookuses on sel korral Baltimaad: esindatud on muusika, kino, kirjandus ja disain ning loomuliku lisana Põhjamaade samade valdkondade põhjalik programm.   

Eesti disaini näituse „design_estonia” avamisega avati ametlikult ühtlasi kogu kultuurifestivali. Festival võõrustab Eesti disaini suursuguses XII sajandist pärit kloostrihoone saalis. Kaunis  ajaloolises hoones on eksponeeritud viimaste aastate huvitavamad disaintoodete näited ning Eesti disainiauhinna Bruno nominentide tööd. Eksponeeritud on valdavalt disaineritele kuuluvate väike-ettevõtete väikestes tiraažides toodetud sisustuselemendid ehk mööbel, valgustid ja tekstiil. See on justkui meie tootedisaini reaalse olukorra fikseering ning disainerite loomingulise potentsiaali tutvustamine meie enda vaatenurgast; elujõuliste ning müügiedukate  toodeteni on sellisest valikust veel pikk tee. Väljapanekul on küll enamasti tööd, mille tootmisprotsess on välja arendatud, kuid tootmine käivitatakse enamjaolt tellimuse peale. See on paindlik ning tihti ainuvõimalik lahendus disainerist tootjale, kuid kindlasti mitte kõige taskukohasem ja kiirem kliendile. 

Tööd on osaliselt valitud ka materjalipõhiselt, et demonstreerida näiteks põhjamaise vineeri ilu- ja kasutamisvõimalusi. Prantsuse publikule võib see olla harjumatu, kuna valdav sisustussuund selles kultuuriruumis on pigem tume, pidulik ja jõuline. Näituse eesmärk pole aga samastuda, vaid pigem näidata erisusi. Valik rõhutab Eesti disaini kuuluvust just nimelt  Põhjamaade konteksti, mis ei ole prantslastele sugugi enesestmõistetav. 

Näituselt leiab Igor Volkovi, Monika Järgi, Margus Triibmanni, Tarmo Luisu, Pavel Sidorenko, Jaanus Orgusaare, Mare Kelpmani, Marko Ala, Ilona Gurjanova, Maarja Mõttuse, Björn Koobi, Veiko Liisi, Sixten Heidmetsa, Sirli Ehari, Julia Maria Künnapi, Kerttu Laane ja mitmete teiste disainerite töid. Eesti disaininäitus on saanud väga positiivse vastuvõtu osaliseks. Juba sügisel valmistas Normandia riigitelevisioon visiidil Eestisse  ette Eesti disaini tutvustava lõigu, lisaks kohapealsed kajastused. Festivali ja koos sellega Eesti näitust avama kogunes meeldivalt suur kultuurihuviline rahvahulk. Ka Eestist oli kohal viieliikmeline disainerite delegatsioon. Huvi Eesti disaini vastu jätkub ning näitust ja osalejaid tutvustavat infomaterjali on korraldajatel tulnud ohtralt juurde saata. 

Aastatega aina enam populaarsust võitnud festivali „Les Boréales” eesmärk on tutvustada prantslastele Balti- ja Põhjamaade kultuuri. Peale näituste leidub kavas nii teatri-, kontserdi-, tsirkuse-, kirjanduse- kui filmiõhtuid.  Eestit esindavad teiste seas Arvo Pärt, Neeme Järvi ning äsja Prantsusmaal auhindu võitnud kirjanikud Sofi Oksanen ja Kristina Kalda. Filmiprogrammis näidatakse eesti filme „Klass”, „Sügisball” ja „Lotte”. Üritused toimuvad Caeni ning lähipiirkonna väikelinnade kultuuriasutustes, ajaloolistest hoonetest klubiruumideni. Programm kestab 27. novembrini, näitus „design_estonia” on aga avatud aasta lõpuni. Näitus korraldati  Eesti Kultuurkapitali ja Eesti Prantsusmaa saatkonna kaasabil. Eesti disainerite koostöö Eesti saatkonnaga Prantsusmaal on olnud viljakas aastaid. Koos kultuuriministeeriumiga toimuvad ettevalmistused 2011. aasta sügisel Eesti kultuuripäevade läbiviimiseks Pariisis.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht