“Continental Breakfast” Tallinnas

Anders H?

2. – 24. XI Kanuti gildi saalis ja Tallinna Kunstihoones

Bob Squadi perfomance “Super Night Shot”.

Eestis on viimasel aastakümnel ja varemgi olnud mitmeid regulaarseid ja erakorralisi performance’i-festivale: “Aeg. Ruum. Liikumine” Paides, “KanaNahk” Rakveres ja Viinistus, “Diverse Universe” hiljuti mitmel pool üle Eesti. Ka teatri- ja tantsufestivale on Eestis üsna mitmeid: “Baltoscandal” Rakveres, “Draama” Tartus, “Talveöö unenägu” ja Augusti tantsufestival Tallinnas jne. Milleks teha ühte veel, mis ei ole õieti mitte ükski neist?  Aga just sellepärast! Sest seal, eikellegimaal, teatri, performance’i-kunsti ja kaasaegse tantsu vahemikus, käib juba pikemat aega üsna intensiivne liikumine. Just seal, kus klassikaline teater, tants ja performance’i-kunst on ummikusse jooksnud, algab vitaalne performance’i-kultuur, mida võiks nimetada uueks. Sellest annavad tunnistust mitmed nähtused, mida saab siduda eelkõige Von Krahliga, kus lavastustes “Piraadid” (koostöös Showcase Beat Le Mot’ga) ja “Ainult võltsid jäävad ellu” (lavastaja Marko Raat) on edukalt kunstikultuure miksitud. Ka “Baltoscandal” on aastate jooksul üha enam eemaldunud klassikalisest teatrist ja maale toonud veidraid hübriidseid nähtusi, mida võiks uue performance’ina klassifitseerida. Kuid seda mitte lõpuni järjekindlalt ja see ei ole ka selle festivali profiil.

Õieti ei ole uus performance iseenesest midagi väga uut, on ju performance’i-teatri mõiste olnud anglosaksi keeleruumis käibel juba 80ndatest, kuid eesti kultuuriruumis püsib ta üpris õrnal jääl. Samas ei saa muidugi märkimata jätta, et selle kandepind on avardunud just eelkõige tantsuteatri arvelt, mis on kunstiliigina Eestis ja mujal Euroopas viimasel ajal kõige kiiremini arenenud, julgelt eksperimenteerinud ja intensiivsemalt muutunud.

Festivali eesmärk on anda meie võimaluste piires kontsentreeritud pilt, mis toimub uues performance’is. Mitmed esinejad, keda siin näha saab, on Euroopa kunsti-, tantsu- ja teatrifestivalidelt tuntud nimed. Esmakordselt esineb Tallinnas saksa-briti rühmitus Gob Squad, üks huvitavamaid kultuurinähtusi praegu Berliinis, sloveenia kunstnik ja lavastaja babaLAN multimeediaetendusega “Aquart” ning eesti publikule rohkem tuntud Baktruppen Norrast oma uue tööga “DO & UNDO”. Lisaks veel  sooloesinejad nagu soome uue performance’i tõusev täht Tellervo Kalleinen, rootsi performance’i-kunstnik ja muusik Saralunden, saksa-rootsi koreograaf Eva Meyer-Keller oma kultus-performance’iga “Surm on kindel” ning doktor Kim H. Veltman, karismaatiline ja äärmiselt performatiivne lektor Hollandist. Eestit esindab Katrin Essenson. Kunstihoones toimub satelliitüritusena näitus “Elavad skulptuurid” ning Linnagaleriis Liina Siibi näitus briti draamakirjanikust Christopher Marlowe’st.

Nu Performance Festival teeb katse kaootilist ja elujõust pulbitsevat uut performance’it kuidagiviisi mõtestada, haarata sellesse protsessi kaasa mitme kultuurivaldkonna kunstnikke ja nii teatri-, tantsu- kui ka kunstikriitikuid. Eelkõige aga pulblikut.

 

 

 

 

 

 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht