Austatud kultuurirahvas

Tartu Kunstimuuseumi kollektiiv

Tartu Kunstimuuseum on talletanud, kogunud, tutvustanud Eesti Vabariigi  kunstivarasid nii kodumaal kui ka väljaspool juba üle 70 aasta. Me oleme kõiki neid ülesandeid täitnud endast maksimumi andes, hoolimata majanduslikest ja reaalsetest takistustest.        Muuseumis hoiustatavad kunstiteosed on Tartus Vallikraavi 14 hoones asunud juba 1940. aastatest peale ja nende eest on hoolt kantud kõrgel professionaalsel tasemel. 

Tartu Kunstimuuseumi loomise idee pärineb kunstiühingult ja -koolilt Pallas, kes seadis eesmärgiks luua Eesti Vabariigi kaasaegsete kunstnike loomingut koguv, säilitav ja tutvustav institutsioon. Tartu Kunstimuuseum on missioonitundega tegutsenud kõik need aastakümned. Meie kogud, mille omanikuks on Eesti Vabariik, ei ole taskurätik, mida taskusse panna ja punktist A punkti B asetada. Kunstikogude asumine Tartus ja Tallinnas  tähendab ühele riigile nii riskide hajutamist kui ka respektiga suhtumist Tartusse kui meie riigi kultuuri- ja hariduskeskusesse. Eesti Kunstimuuseumi hoonet ei ehitatud Tallinnasse Tartu Kunstimuuseumi varade paigutamiseks ning sealsed kogud on hoiustatavast kunstist pungil. Tuletame meelde, et äsja lõppes Tartusse raamatukogu ja kunstimuuseumi uue maja ehitamiseks korraldatud arhitektuurikonkurss, kusjuures  sinna on sisse planeeritud nii muuseumi näitusepinnad kui ka hoidlad. Kas tegu oli farsi ja riigi raha raiskamisega?     

  Kas asutus, kes oma töötulemuste pärast ei pea häbenema, kes on teenindanud Tartu linna ja kogu Lõuna-Eestit, ei vääri meie kultuuriministri respekti, et tema kui võrdväärse osapoolega arutataks tema tuleviku perspektiive? Me ei soovi lugeda  ajalehest, et meie üle otsustatakse kui pahandust teinud jõnglase või poolearulise üle, kellega ei saa läbirääkimisi pidada. Eesti Vabariigis räägitakse kodanikuühiskonnast, me tahame ja oskame olla selle ühiskonna esindajad. Soovime diskussiooni ning kuulda põhjendatud argumentatsiooni ja kalkulatsiooni, miks on vaja muuta Tartu Kunstimuuseum Eesti Kunstimuuseumi filiaaliks ja miks on vaja lammutada tugeva  identiteediga asutus. Kahe kunstimuuseumi pikaajalise koostöö taustal on põhjust kõneleda partnerlusest, mitte konkurentidest. Küsime, kuidas saab kujutava kunsti puhul rääkida dubleerimisest, kui iga kunstiteos ja kunstinäitus on unikaalne. Ei ole ju eri teatrites lavastatud Oskar Lutsu „Kevade” duplikaat, vaid originaal, millele hingamise annab lavastaja, muuseumis näitusetegija. Muuseum on tervik, mille moodustavad  kunstikogu ja sellest tulenevad funktsioonid. Galerii on vaid kunsti eksponeerimise asutus, kes ei oma kunstikogu. Tartu kui professionaalse eesti kujutava kunsti sünnilinn on Tartu Kunstimuuseumi ainuomane asukoht ja linnale vääriline visiitkaart. Ärge langetage kultuurriigis tormakalt otsuseid, respekteerige oma ala professionaale, austage kunstipärandit ja ärge kasutage demagoogiat, mis solvab  oma tööd südamega teinud inimesi. Me oleme pidevalt tõestanud, et suuri tegusid võib teha ka väikeste rahaliste vahendite ja väikese inimressursiga, kui stiimuliks on oma muuseumi hea maine. Kerge on haavata hästi funktsioneerivat asutust, kuid raske seda taastada. Kas Vallikraavi tänava hoone müük ühekordse tuluallikana väga ebasoodsas turusituatsioonis aukude täiteks ja kolimine ajutistele üüripindadele on ikka  majanduslikult põhjendatud?       

Loodame, et terve mõistus võidab! Eesti Vabariigil kui ühel väiksemal Euroopa Liidu liikmel on ju teiste suurematega võrdsed õigused  ja kohustused. Soovime oma õigusi ja kohustusi kanda iseseisva Tartu Kunstimuuseumina demokraatiat, kodanikuühiskonda ja sõnavabadust austavas riigis.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht