Arhitektuuri sihtkapitali nõukogu jätkab vanas vaimus

Epp Lankots

Uus nõukogu lähtub toetuste jagamisel loomulikult arhitektuuri sihtkapitali üldistest jaotamise põhimõtetest. See tähendab laiemas plaanis arhitektuuriteadlikkuse kasvatamist, arhitektuurielu edendamist ning arhitektuuri dokumenteerimist. Meie sihtkapitali nimetus  viitab küll kitsalt arhitektuurile, ent peame silmas ikkagi laiemalt (professionaalse) ruumikultuuri ning ehitatud keskkonna arendamist ning uurimist: sihtkapital eraldab stipendiume lisaks arhitektuurile ka tootedisaini, sisearhitektuuri, maastikuarhitektuuri, muinsuskaitse ja urbanistika projektidele.

Erandlik on sihtkapital seetõttu, et tegelikult ju ei rahastata otseselt arhitektuuri tegemist, s.t projekteerimist ja ehitamist, nagu näiteks kirjanduse sihtkapital  toetab raamatute kirjutamist ja väljaandmist või audiovisuaalse kunsti sihtkapital filmide tegemist. Kogu toetatav tegevus toimub n-ö arhitektuuri ümber ehk see jääb väljapoole majade/ruumide ehitamist, ent on sama vajalik arhitektuuri- ja ruumikultuuri säilimiseks. Üldises plaanis see tähendab arhitektuurist mõtlemist ja selle esitamist mittearhitektuurses vormis, milleks võib olla näituseprojekt, konverents, workshop, publikatsioon jne.  Oluline on erialaliitude toetamine, sest lisaks oma liikmete huvide esindamisele on need seotud ka paljude projektide algatamise ning läbiviimisega, lisaks on tegijatena esile tõusnud Eesti Arhitektuurikeskus ning Eesti Disainikeskus.

Jaotamise põhimõtted on siiski praegu paigas ja mainimisväärseid sisulisi muudatusi sihtkapitali nõukogu ei plaani. Kuivõrd uus arhitektuuri sihtkapitali nõukogu on äsja ametisse astunud ning jõudnud  ühe koosoleku pidada, siis päris uute algatuste kohta on veel vara midagi rääkida. Ilmselt on järgmise kahe aasta suuremateks tähisteks (seda ka rahalises mõttes) tänavusel Veneetsia arhitektuuribiennaalil ekspositsiooniga osalemine ning 2011. aastal kultuuripealinn Tallinn. Viimase segased rahastamisküsimused panevad kindlasti ka kultuurkapitalile suurema koormuse, ent häid projekte me kõrvale ei lükka. 

 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht