„Pravda kollektsioon sügis/talv 2013”

Indrek Grigor

Festivali kunstiline juht Rael Artel on sõnastanud selle aasta festivali probleemipüstituse järgmiselt: „Milline on kunstniku roll ühiskonnas: kas rääkida tõtt või toota ilusaid asju? … Milline peaks olema kunst täna, neoliberaalse kapitalismi ja turumajanduse tingimustes? Kas kompromissitu, ühiskonnas toimuvast ausalt ja vahendeid valimata kõnelev  või siis hoopis publiku ootustele meeldida püüdev mainstream’i-maitsele pretendeeriv toode?”
Kui lähtuda festivali omaproduktsioonina sündinud Prada käekotti kopeerivast „Pravda kollektsioonist sügis/talv 2013”, on vastusesse koondatud küsimuse mõlemad opositsioonipooled. Kunstniku funktsioon on toota peavoolu maitsele sobivaid tooteid ja selle tõsiasja tunnistamine on ühiskonnas toimuva aus kajastus. Sellega kooskõlas on Artel selgitanud festivali tegevust järgmiselt: „Tellime uusi teoseid ja toodame neid, koostame eelarve, saatetekstid ja installeerime näituse. Seda kõike loomulikult kõige kõrgemate rahvusvaheliste standardite järgi, niivõrd, kuivõrd meie võimed seda lubavad.”
Pradas (loe: ilus) peitub ka Pravda (loe: tõde). Kunstnikust on saanud kunstitöötaja, kes neoliberaalse majandussõnavaraga kehtestatud, enesekolonialistlikele standarditele alludes toodab teoseid ehk, nagu on tõdenud festivali direktor Kaisa Eiche: „Kuigi Prada-Pravda näiv ideoloogiline vastandus on festivali kontekstis esitatud pigem radikaalse opositsioonina, siis esindan mina nägemust nende kattuvast ühisosast. Glamuurist pole kunagi puudu ja punased vaibad rullitakse lahti iga režiimi eliidi ees.” Warholi algatatud ja Hirsti uuele tasemele viidud kunst kui elitaarne turundusartikkel on jõudnud taas kord peavoolu huviorbiiti, nii et: „Kui te üleüldse sel sügistalvel enesele midagi luksuslikku lubada plaanite, siis premeerige ennast just autentse ja ainulaadse Pravda kollektsiooni käekoti[ga].”

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht