Vormsi saar nüüd muusikasse valatud

Alo Põldmäe

Sven Kullerkupu „Wormsi pildid” 25. V Tartu Waldorfi gümnaasiumis. Eestimaa linnadele, alevitele, küladele ja looduskaunitele kohtadele on pühendatud mitmeid helitöid. Enamasti on need laulud: Tallinnast, Tartust, Narvast, Viljandist või Pärnust, Karepast, Aegviidust, Pühajärvest või Emajõest, Saare- ja  Muhumaast. Instrumentaalteoseid tuleb ette palju harvemini. Esimese hooga meenuvad Juhan Aaviku klaverisüit „Porkuni mälestused”, Harri Otsa klaveritsükkel „Suvised pildid Laulasmaalt”, Villem Reimani orkestrisüit „Vilsandi” ja Eugen Kapi klaverisüit „Tallinna pildid”. Viimane on ehk kõige laiemalt tuntud.

Aasta 2010 on sellesse nimekirja toonud täiendust ulatusliku klaverisüidi  „Wormsi pildid” näol. Selle autor on Tartus tegutsev ja eelkõige pianistina tuntud Sven Kullerkupp. Endine vormsilane ja nüüd seal suvitav Kullerkupp on temale omases improvisatsioonilises laadis pannud helisema selle saare omapärase hõngu läbi mitme aastaaja. Autor tõi teose esiettekandele 16. aprillil Eesti muusika- ja teatriakadeemia kammersaalis. Minul õnnestus teost kuulda Kullerkupu  ettekandes nädalapäevad tagasi Tartus, kui toimus Waldorfi gümnaasiumi õpilaste kohtumine süidi loojaga. Seitsmeosalist teost saatis autori enese pildistatud Vormsi motiivide hea maitsega tehtud fotoseeria. Helilooja lisas igale osale ka omapoolse kommentaari. Kullerkupp valdab klaverit perfektselt ja teos kõlas tema esituses veenvalt. Süidil on 7 osa: „Vormsi kellameister”,  „Öö laul”, „Rahe”, „Kolm päikest”, „Jazz”, „Oja ja meri” ning „Hiina lugu”. Autor ise on süidi liigitanud klassikaliseks new-agejazzi sugemetega muusikaks. Teose seob mõtteliseks tervikuks see, et kõik lood on kirjutatud Vormsil või teel sinna. Nii looduslikud kui igapäevaelu nähtused seostuvadki otse saarega. Siiski, mõni loodusnähtus võib kätte paista kus tahes, seda kinnitab süidi osa „Kolm päikest”.

Autori  kommentaar kavalehelt: „Eestimaal oli 2009. aasta talvel haruldane loodusnähtus, kui taevas säras kolm päikest. Selle nähtuse teaduslik nimetus on halo”. Avalugu „Vormsi kellameister” kujutab autori kaheaastast poega kelli lammutamas. Isemoodi pala on süidi finaal „Hiina lugu”, mille kohta on autor kirjutanud: „Ühel päeval olid Vormsi saarel ära eksinud mõned hiinlased ja jaapanlased. See on ka  haruldane loodusnähtus Vormsil”. Sven Kullerkupu „Vormsi pildid” on hea näide n-ö lahedast, ent tihedalt mõtestatud meeleolumuusikast, mis paneb ennast kuulama ja sellele kaasa elama ning kus ei puudu süvahoovused. Siin on lüürikat, virtuoosseid kukerpallitamisi, bluusi ja funki, lähtumist seisundi- ja minimalistlikust muusikast ning improvisatsioonina mõjuvaid lõike. Kuigi, autori  sõnul on „improvisatsiooniline osa 0%-i lähedal”. Süidi järgmised esitused on 28. juulil Vormsi kirikus ja 20. augustil Juuru kirikus.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht