TEOD: Rahvusvaheline kammermuusika festival „In corpore”

T.M.

„In corpore – üheskoos ... Noored tahavad paljutki koos teha: lõbutseda, pidutseda, lihtsalt olla ... Festivali idee on näidata, et ka koos musitseerimine on üks võimalus koos tegutsemiseks.” Nii on iseloomustatud Tallinna Muusikakeskkooli (TMKK) kammeransambli õpetajate eestvedamisel mullu märtsis ellu kutsutud rahvusvahelist noorte kammermuusika festivali „In corpore”. Festivali põhikorraldajad on õpetajad Jana Peäske ja Nata-Ly Sakkos, kes  käis toimetuses ettevõtmist tutvustamas.

Noored tahavad lõbutseda, pidutseda, lihtsalt olla … Rahmaninovi „Eleegilise trio” või Pēteris Vasksi kvarteti esitamine on ikkagi päris tõsine töö, tutvustusest käib läbi isegi sõna „konkurss”.

Jah, me ei tahtnud korraldada päris võistlust, vaid pigem anda võimaluse ka neile õpilastele, kes ei ole ennast võib-olla veel leidnud või pole veel nii tugevad. Just veidi tagasihoidlikumad õpilased saavad tihtipeale sellistel festivalidel väga tugeva innustuse  edasiseks musitseerimiseks ja koosmänguks, sest seal pääsevad nad löögile. Konkurss-festivali võistlusmoment seisneb selles, et kõigist osavõtvatest koolidest on üks õpetaja žüriis, kes otsustab lõppkontserdil esinejad.

Muusikaõppeasutusi kritiseeritakse sageli õpilaste solistikarjäärile häälestamise pärast, kuigi edasises elus tuleb muusikul tegutseda pigem ansamblistina. Kas „In corpore” on seatud just viimast aspekti tugevdama? 

Neid, kes on niivõrd huvitavad isiksused, et saavad solistideks, on ikka tõesti vähe. Ansamblimängu seevastu läheb vaja igal pool. Päris paljud muusikud tegutsevad edasi just kammermuusikas: nad jäävad mängima, kui leiavad endale sobiva seltskonna.

Kuidas festival kokku pannakse?

Kava osas võiks mingisugune läbiv idee olla, muidu läheb asi liiga kirjuks. Minu meelest võiks see olla eeskätt oma riikide muusika. Võiksime mängida kõigi osavõtjamaade heliloomingut, ei ole välistatud,  et eestlased läti muusikat või vastupidi. Ja teine läbiv teema – tänavu prantsuse muusika – võiks aastast aastasse muutuda. Kõik koolid on välja pakkunud väga mitmekesised kavad, kusjuures hästi tore on see, et ükski teos ei kordu.

Kas põhikooli- või lõpuklassid, duod või oktetid?

Kammeransamblitunnid algavad nendes muusikakeskkoolides X klassist, nooremate hulgas on kammeransambel erand – mängijad kas eriti andekad ja/või aktiivsed, seekord tulevad Peterburist  näiteks VIII klassi lapsed. Kes saab hakkama, miks mitte. Aga mängima peaks ikkagi tõsist kammermuusikat, mitte palakesi. Koosseisudes midagi eriti üllatavat ei ole: mõned duod sonaadiga, mitu klassikalist triot ja kõige suurema koosseisuna üks meie kooli sekstett.

Kas osalemine on õpetajate initsiatiiv või täheldate õpilaste enestegi huvi?

Vähemalt TMKKs on praegune seltskond väga tore ja soov osaleda vägagi hasartne. Osalejad pole  sugugi ainult kooliprogrammis kokku pandud ansamblid, on nii väljaspool õppekava tekkinud koosseise kui neidki õpilasi, kes mängivad mitmes ansamblis. Nad on vägagi huvitatud. Loomulikult eelneb festivalile ikka koolisisene valikmäng, kus on alati rohkem osalejaid, kui festivalile pääseb.

Kas võtsite korraldamisel eeskuju muusikakõrgkoolide juba staažikast kammermuusikafestivalist?

Idee tuli muidugi sealt, see on olnud niivõrd tore üritus. Aga lõppkontserdi esinejate valimise idee  tõin hoopis Valga klaveriduode festivalilt, mis samuti on juba aastaid edukalt toimunud. Iga võimalus veel esineda ja äramärgitud saada on päris suur innustus. Lisaks n-ö premeerivale lõppkontserdile on meil veel publikupreemia, mille peame valima igalt kontserdilt. Nii saab iga kooli üks ansambel publikupreemia.

„In corpore”: 27. II kl 17 TMKK ja kl 19 Vilniuse Čiurlionise-nimelise Kunstide Kooli õpilaste kontsert, 28. II kl 16 Riia Dārziņši-nimelise muusikakooli  ja kl 18 Peterburi Muusikakooli õpilaste kontsert ning 1. III kl 12 lõppkontsert. Kõik kontserdid toimuvad Eesti Muusika-ja Teatriakadeemia kammersaalis. Sissepääs tasuta.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht