Teod: MIHKEL POLL, pianist

Heili Vaus-Tamm

  Kas oledki nüüd selline konkursihai ja hakkad üle maailma peapreemiaid tooma nagu hiljuti Hispaaniast Férroli rahvusvaheliselt pianistide konkursilt?

Ega ma ei naudi seda võistlusmomenti, kunst pole siiski sport. See on vajalik, et saada kontserte, et leida teed väljapoole, eriti kui tulla väikesest Eestist. Ja rahaline preemia 10 000 eurot kulub ka ära. Seekordne konkurss oli eriline oma kava vabaduse poolest. Esimeses voorus pidi olema Bachi prelüüd ja fuuga ning etüüd. Muu vaba – kokku 35 minutit. Teises voorus lisaks hispaania teosele lausa vaba kava ja kolmandas anti valida teatud klaverikontsertide vahel.

Mina mängisin avavoorus Bachi prelüüdi ja fuuga g-moll II HTKst, Ligeti etüüdi “Kuraditrepp”, Beethoveni sonaadi op. 110 ja Schuberti-Liszti “Metshaldja”. Teises voorus “El Puerto” Albénize süidist “Iberia”, Liszti Sonaadi h-moll ja Šostakovitši I sonaadi, kolmandas Tšaikovski I klaverikontserdi. Mulle see vabadus meeldis. Mõnes mõttes on nii õigem, inimesed saavad end paremini avada, kuigi žüriil on jälle raskem võrrelda.

Lõppvooru saime vaid kolmekesi koos Koreast USAsse elama asunud 35aastase Jae-Hyuck Cho ja 25aastase ukrainlanna Marina Baranovaga. 14 riigi esindajatest oli kõige rohkem venelasi ja jaapanlasi, hispaanlasi endid muidugi ka.

 

Palju on vaieldud, et milline on konkursivõitja tüüp. Ja et ikka eredaid isiksusi ei hinnata nii väga. Mida arvad sina, sel aastal veel Tallinna rahvusvahelisel pianistide konkursil I preemia võitnu?

Eelkõige tuleb väga hästi mängida, sest klaveri valitsemist saab võrrelda. Aga konkursil saavutavad lõpuks edu ikkagi eredad isiksused, kellel lisaks klaverimänguoskusele midagi isikupärast on pakkuda. Minule sobib rohkem XIX ja XX sajandi muusika, palju olen esitanud näiteks Liszti ja Šostakovitši sonaate, Rahmaninovi III klaverikontserti. Arvan, et konkursiolukord tuleb mulle isegi kasuks, sunnib end laval maksimaalselt kokku võtma. Eks närviga on mul ka pidevalt tegemist ja arvan, et närv läheb aina suuremaks – mida rohkem sinult oodatakse, seda suurem on pinge.

Teiselt poolt kasvavad jälle oskused ning suutlikkus lavapingega toime tulla. Ainus, mis närveerimise vastu aitab, on tahtejõud: kui tunned kontserdil, et ratas hakkab mäest alla veerema, siis saab selle vaid tahte abil jälle mäkke tagasi lükata.

Arvan, et konkursivõidust ei tasu otsida objektiivsust. See ei näita tingimata just mängija absoluutset paremust. Lihtsalt ta sobis sellele žüriile ja tõusis esile selle seltskonna seast, kelle hulka sattus. Juhtub ka suurte konkursside puhul, et eelmise võitja ei saa näiteks järgmises teise voorugi.

 

Kas oled kogenud ka tagasilangusi, tahtnud pillimängu hoopis maha panna?

Tagasilööke on olnud, aga arvan, et neist tuleb pigem õppida kui depressiivsusse langeda. Neile võib tihti järgneda hoopis suurem edu. Ja siis tunned, et tagasilöögist oli hoopis rohkem kasu kui mõnest edukast perioodist.

 

Kuidas valmistud konkurssideks, mis sind vaimselt toidab?

Mul on õpetajatega vedanud – Nõmme muusikakoolis Helve Kuuskmann, Tallinna muusikakeskkoolis Maigi Pakri, alates VIII klassist Ivari Ilja, kelle klaveriklassis EMTAs olen siiani. Professor Iljalt on väga palju õppida nii muusiku, interpreedi kui inimesena. Samuti seda, kuidas ennast psühholoogiliselt kontsertideks-konkurssideks ette valmistada.

Mulle meeldib lugeda, eriti Tšehhovi novelle. Ja kuigi enne konkursse harjutan 6-8 tundi päevas, on minu meelest oluline mitte pilli taha kinni jääda. Vahel pole harjutamine sugugi kõige parem lahendus. Laval loeb eelkõige värskus ning selle saavutamiseks tuleb energiat koguda, eriti just mõned päevad enne etteastet. Muidugi on vahel raske magada kas enne või pärast suuri esinemisi, aga olen hakkama saanud, unetablette pole kunagi tarvitanud.

Nüüd pole paari kuu jooksul ühelegi konkursile minna plaanis. Muidugi on maailmas võistlusi, kus edukalt osalemine võib anda vitaalse tõuke pääsemaks n-ö suurtele kontserdilavadele, näiteks Leedsi, Van Cliburni, Dublini konkurss on prestiižsed. Välismaale õppima minna ei näe hetkel põhjust, kuna kõik, mida mul arenemiseks vaja, on mul siin Eestis olemas.

 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht