Tants kinokatla ümber

Harri Moritz

Lugu sellest, kuidas Eesti löömamehed Norra küberneetilistelt trollidelt pasunasse said. ?Jazzkaar?: Kismabande ja Xploding Plastix (Norra) Sakala keskuse suures saalis 29. IV.

Sakala keskuse öökontserdile on kogunenud märkimisväärne hulk tantsujanuseid noori ja käputäis jazzumeelaid, kaunilt riietatud muid kodanikke. Ikkagi kontsert. Jah, kontsert see ongi. Kavas kodumaine Kismabande ning Norrast pärit Xplodnig Plastix. Kismabande on 1999. aastast tegutsev kosmilise kõlaga üksjagu monotoonset elektroonilist muusikat viljelev grupeering. Vihjamisi puudutatakse nende poolt ka stiile nagu proge, jazz, uue laine psühhedeelia jne. Xploding Plastix seevastu on märksa elavam. Nende masinatest väljutatakse muuhulgas eksootilisi sambarütme segatuna moodsa klubimuusikaga. Lisaks veel katkeid folkmuusikast, jazzist ja kust vaid tahes. Krutskitest puudu ei tule.

Pärast mõningaid meeleolunapse hakkas saalist kostuma veidraid rahutuid helisid. Kismabande oli oma avalöögi hoiatamata ära teinud. Tasahaaval hakati ukse vahelt ka sisse piiluma. Verd juba lendas. Tõsi küll, nii mõnedki lahkusid kabuhirmus pärast esimeste niiskete tehishelide näkkupiserdumist. Tea, kas tegu oli liialt kaugete piuksumistega või polnud meeleolu lihtsalt arvestanud sedavõrd kaootilise suutäie allaneelamisega. Mõni ongi kohe selline nõrganärviline. Ja ega taidlemine väga muljet avaldanud tõepoolest. Ühendust ei tekkinud. Tegemist oli soojendusbändiga ja selle funktsiooni täitsid kodanikud löömaseltsist üpris adekvaatselt. Plats sai soojaks, esimene higipiisk lahti. Ent kogu see galaktiline tarretis jäi kuskile sisikonda kristalliseerunult pidama ja ootas vargsi hoopi makku. Süütenöör jäi nende poolt ju süütamata.

Ühtäkki pead pöördusid, valguses oli midagi uut. Ennist lösakil kuulajatest mummuline põrand oli nüüd tihedalt kattumas ootusärevusest närviliste jalakestega. Kuid oli ka, mida vaadata. Justnimelt vaadata. Ei, mitte neid kodanikke heliloojaid, vaid toda pilti, mille uudishimulikud helid punkthaaval käbedalt silme ette joonistasid. Kuumades rütmides film noir. Hoop makku tuli nagu oodatud. Eelnevalt ihuõõnde ladestunud emotsioonide kristall plahvatas kaleidoskoobipildiks. Ja veri oligi põrandale lastud. Jalgade-käte külge kinnitusid sügavale lihastesse tungivad teravad konksud. Olime vabatahtlikult marionettnukud. Ahelreaktsioon käivitus.

Pole küll suurem asi tantsulõvi, ent säärase spektaakli täisväärtuslikuks tabamiseks vaid kõrvadest-silmadest ei piisa. Nõutav on täielik kehaline osalus. Tuleb astuda sellesse filmi ise sisse, näitlejana. Sel puhul on ka elamus garanteeritud. Filmi, mille avastseen näitab meile vesternlikku revolvriduelli Roosa Pantri ja Tema Majesteedi Salateenistuse Agendi vahel. See on alles algus. Olgu veel öeldud, et füüsise kaasamiseks antud artistid valikuvabadust ei jäta. Sa kas lahkud osavõtmatusest tekkinud häbist või lased enda peal katsetada kõikvõimalikke alatuid liikmeväänamisi. Ja põhjamaalastele omase stoilise külma kiuslikkusega hakatigi meie rahvast väntsutama.

Õhus sisalduva elektri suutsid ?elektrotrollid? osavalt tabada ning andunult kõikeneelava publiku tundeohjad olidki kenasti pihus. Edasine on juba võrreldav koomas inimese visuaalse rännakuga. Justnagu ülikiire jooks läbi erevalge lookleva tunneli. Väikesed neoonlambikesed aeg-ajalt jutte tõmbamas. Või teisalt nagu kuum, kevadiselt kirglik ja karge seks. Lõppeks ei jäägi muud üle kui oimetult perseli kukkuda ning ?aitäh? öelda. Kuu peale aated! Teinekord on mõnus ennastunustavalt tantsida. Selleks ei ole keegi liiga vana või oskamatu. Vastupidise väitja peaks tutvuma norrakate mängulise tantsu-jatsu ansambliga Xploding Plastix.

Lahing lõppes, kui Sakala keskus energiast juba kummi oli paisunud. Tantsurütmides võitlus ei olnudki kellegi vastu. See oli võitlus võitluse enda pärast. Võitlus selleks, et saada emotsioon võitlemisest. Isegi krohvi olla mõnele kaela kukkunud. Võtan?d kinni ? heli oli kiuslikult vaikseks keeratud siiski. Jah, kusjuures tõepoolest tegi liiga. Lõikas lausa, käristas haavakesi. Suudles neid. Ja otsast peale. Tõusvas tempos. Ja ärge tulge mulle ütlema, et see on sport, mitte raskeloomuline kurjategu…

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht