Talbot või Zahir? Otsusta ise!

Kuidas saada kuulsaks selleks midagi tegemata? Passiivse mudeli juures on kõige olulisem ära hoida esimese koosseisu mõttetu ja enneaegne legendiks saamine.

MARGUS LÕVI

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Zahiri albumi „What Noise?“ ja Talboti albumi „Magnetism“ ühine esitluskontsert 16. VI Sveta baaris.

Teadlased on välja arvutanud, et mõõdukalt tuntud bändi tegemiseks on veidral moel täpselt kaks varianti. Kui aega on laialt käes ja mingit muud segavat tegevust pole liiga palju pärssimas, siis tasub esimesena proovida passiivset isekujunemist. Rahvasuus on see tuntud ka kui „hiiliva teo meetod“. Selle õnnestumiseks piisab tihti ainuüksi bändiliikmete võimest ebamääraselt kaua elus püsida.

Passiivses mudelis on kõige olulisem ära hoida esimese koosseisu mõttetu ja enneaegne legendiks saamine. Igal juhul on sellest edaspidi ainult tüli. Kahjuks pole protsessi avaldumist tavatingimustel hiljem võimalik enam peatada. Eksperimendi käivitusfaasi varajases osas avalduvad kontrollitud meeleolukõikumised enamasti standardmustri järgi. Eksperimendi käigus on vaja arvestada inkubatsioonikeskkonnas valitsevate tingimuste muutumisega vastavalt eksperimendis osalevate isikute psüühilisele ja füüsilisele seisundile. Vajaduse korral kasutatakse häirete korrigeerimiseks psühhotroopseid preparaate. Mitme preparaadi üheaegsel kasutamisel võib mürgistuse mõju olla kumulatiivne, sellisel juhul tuleb ohver viivitamatult väliskeskkonnast eraldada ja võimalikud reostuskolded hävitada.

Projektile eelnenud ühiskondlike muudatuste kogumõju selles otseselt või kaudselt osalevatele isikutele vajab põhjalikumat uuringut. Kinnitust on leidnud seos psühhotroopsete preparaatide kasutamise intensiivsuse ja n-ö tingliku ühisteadvuse loomekvaliteedi hüppelise tõusu vahel. Psühhoaktiivsete ainete sissevool intensiivistub süstemaatiliselt. Ühtlasi laieneb toimeainete palett pidevalt uute ühendite lisandumisega. Stressitaluvuse suurendamise preparaat läbis väärtushinnangute pideva ja kontrollimatu muutumise keskkonnas testi puhtalt. Toime tõestatud. Närviühenduste mittekontaktne keemiline stimuleerimine. Tagasiteed enam ei ole. Bänd on live’is nagu põrgumasin. Paradoksaalsel kombel peab hilisema passiivi sünnitama puhas kontsentreeritud energia, mis valvab enda jäävuse seadust. Võimaluse korral tuleb psühho­aktiivsetes protsessides osalemisel alati eelistada enese kontrollitud stimuleerimist. Endaväärilisena tuleb olla intensiivselt mõõdukas, isegi kui see on tühipaljas alkohol. Saalis ei saa enam keegi nagunii aru, mis laksu all keegi on – peale selle, et kõik on. Kultuurirevolutsioon otsib endale rentslis sobivat nägu. Puuduva tehnika ja võimaluste pärsituse nägu. Märatsev puberteet on sellega ühel pool. Robotjänese külaskäigust jäänud suitsevaid jalajälgi näeb veel kaua hoolitsetud kultuurmaastikul tossamas. Edasi tuleb olla lihtsalt järjekindel. Laip tuleb uuesti laulma õpetada, aga sellega ei ole esialgu kiiret. Võib olla minimaalselt produktiivne, kuni säilib võime anda teatavatel hetkedel veenvaid live’e. Selleks piisab, kui vahel terve kerega trummikomplektile maanduda või oma võimuga lavalt alla kukkuda. Legend on selline.

Zahir on live’is nagu põrgumasin. Paradoksaalsel kombel peab hilisema passiivi sünni­tama puhas kontsentreeritud energia, mis valvab enda jäävuse seadust. Fotol Tambet Jurno (vokaal, kitarr), Margo Pajula (trummid), Marilis Lill (vokaal, Zriamuli) ja Raul Reinup (kitarr).

Andres Teiss

Nimetame seda seekord kaudselt Nirvana metoodikaks.

Järgmine proovikivi on esialgu hea ja kurja nähtamatu piiri tunnetamine, et tegevuskunstist ei saaks mõttetu palagan. Millalgi 15aastase tegevuse juures võiks juba esimese päris plaadini jõuda. Võib ka hiljem. Tark ei torma. Pelgalt viis aastat hiljem leiutatakse Higgsi boson. Sel ajal tasub juba hakata mõtlema ka esimese välisturnee peale. Selle korraldamine tuleks kindlasti loovutada kellelegi bändivälisele vennikesele, kellega on tore vahel tina panna ja tuuri üksikasju arutada. Seda maksab teha rõõmsalt aastaid. Oluline on selle juures lõpuks ikkagi tuurile mitte minna. Vähemalt mitte sedasi kohe – uisapäisa. Selle asemel võiks umbes kümneaastase vahega anda välja oma teise plaadi. Seekord ikka juba vinüüli. Limited edition’i 300 nummerdatud tükki. Hea õnne korral saab sellest aasta plaat ja vähemalt kodumaa lõikes saavutab bänd ka kultusikooni oreooli. Selleks ajaks kutsutakse äkki bänd juba esimest korda ka lähinaabrite juurde Positivusele, aga sellest ei maksa liiga leili minna. Nädal hiljem selgub läbi väga ümmarguse jutu ikkagi, et bändi ei taheta, kuna see on liiga teistsugune. Whatever that means.

Ühe ebamäärase mälupildi kohaselt pidi Zahir olema hea nimi sellepärast, et see ei tähenda mitte midagi. Aga tutkit: tuleb välja, et araabia keeles ikkagi tähendab ja keegi vähetuntud ja ebaoluline kirjanik on 2005. aastal ka vastava pealkirjaga raamatu kirjutanud. See on siis kaksteist aastat pärast seda, kui inimkond kõnealuse muusikalise taidlustrupi avastas. Olgem ausad, ega ei ole kerge ette kujutada toonaseid zahiibe meeletu innukusega araabia keelt tudeerimas, nii et küllap leiti nimi väga juhuslike kokkulangevuste tagajärjel kusagilt üksikult saarelt, tuletati vanaema neiupõlve nimest või tuli see millegi muuga ise kaasa.

Vahel juhtub, et rahulikku kulgemist ei saa endale kuidagi lubada. Siis aitab kaasa plaan B ehk maniakaalne aktiivsus. Eesmärgiks tuleb võtta, et kümne aasta jooksul produtseeritaks vähemalt viis täispikka plaati ja tuuritataks armutult ringi. Tänu vahepeal pööraselt arenenud tehnoloogiale ja interneti võidukäigule on mõningaid asju ootamatult lihtsam sooritada. Esimese plaadini jõuab vajadusel vabalt ühe aastaga. Mitte muidugi lepinguni mingisuguse universumiülese plaadifirmaga. Kulud tuleb ikka kõik ise kanda. Sellepärast üritabki pealehakkaja bänd igal võimalusel oma plaadiga midagi ära võita – kas või pisikese vimpligi saada. Alati on väärikas ümbritseda ennast igasuguste trofeedega. Aukiri või diplom muudab igaühe alati paremaks inimeseks. Pärg teeb muusikust koguni omaette kunstiteose, apoteoosi tema surematule hingele. Teistpidi jällegi võib kehval ajal tähtsamaid väärtpabereid ahnetele kollektsionääridele odava raha eest maha parseldada. Sellisel moel on tegemist korralikult kindlustatud pensioni­fondiga.

DIY-bändi tõeline läbimurre saabub võimekusega ise endale tuure korraldada. Hiljem selgub küll, et seda asja ei tohi kunagi kellelgi teisel lasta ajada. Leidub bände, kes on valmis oma tuuridele heldelt peale maksma. Heaoluühiskond võib oma moosekante arutult toetada. Sedasi võib kaduda igasugune reaalsustaju ja tõsise bändi tööreisist võib kujuneda lodev puhkus. Sellise arengu suhtes tuleb olla valvas ja vältida igaks juhuks juba eos.

Säästutuuritamiseks tasub leida elukohajärgsest varasalvest käepärane vanemat ja odavamat sorti Volkari Transporter. Teiste katsetajate suhtes alatu konkurentsieelise annab ka võime seda kontserdipaikade vahelistel trassidel pidevalt parandada. Oluline ongi teha kõike maksimaalselt ise. See käib mõistagi ka muusika kohta. Kaks oskajat meest on vajaduse korral terve orkester. Tänu sellistele võib esinemistasudest kas või loobuda. Suure entusiasmi korral võib sellistest esinemistest isegi rõõmu tunda. Kasinusest võib endale kujundada lausa sedasorti religiooni, kui enam muu ei aita. Kuidagi peab seda endale põhjendama. Seda eriti keset tuuri, kui ühel poolel bändist saab äkki mingi nähtamatu karikas täis ja rühmitus läheb ootamatult laiali. Väheldasemale bändile võib selline asi tähendada surmahoopi, aga võib minna ka vastupidi. Vastuvoolu ujudes võib avaneda uusi perspektiive. Ugri-doom’i bändile võib kannatamine osutuda elus vajalikuks abivahendiks.

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht