Tänu ja tunnustust

Tiina Mattisen

Aile Asszonyi, Olav Ehala, Ivari Ilja, Eri Klas, Tõnu Kõrvits, Arvo Leibur, Laine Leichter, Endel Lippus, Andres Mustonen ja Hortus Musicus, Ester Mägi, Valter Ojakäär, Jaan Ross, Toomas Siitan, Irina Zahharenkova, Veljo Tormis, Toivo Tulev, Helena Tulve, ErkkiSven Tüür, Andres Uibo. Milleks selline, tõsi, hinnatud muusikute loetelu? Kui lisada Klassikaraadio  ja Nyyd Ensemble, saame kokku need, kelle kestvat ja säravat tegevust Eesti Muusikanõukogu (EMN ) on kaheksa aasta jooksul oma auhinnaga esile tõstnud. Kui enamasti langeb kokkuvõtete tegemise aeg ühte aastavahetusega, siis EMN on „oma tegevusega muusikavaldkonna arengule kaasa aidanud eesti muusikuid või muusikainstitutsioone” tunnustanud just 1. oktoobril, Yehudi Menuhini 1975. aastal  algatatud rahvusvahelisel muusikapäeval. Internetist paistab küll, et rohkem tähistatakse samuti Prantsusmaal alguse saanud rahvusvahelist maailmamuusika päeva 21. juunil, aga igati loogiliselt järgib EMN oma katusorganisatsiooni UNESCO Rahvusvahelise Muusikanõukogu üleskutset rõhutada muusika tähtsust ja tähendust oktoobrikuu esimesel päeval.     

 Teist sügist tehti seda koos Eesti Kultuurkapitali helikunsti sihtkapitaliga, kes lisas EMN i kolmele, heliloomingu, interpretatsiooni ja muusikaelu tegelase auhinnale  oma üheksa aastapreemiat. Rida sai pikem ja uhkem, aga ometi jäi hulk väärilisi veel „ukse taha”: EMNi 12 liikmesorganisatsiooni olid esiletõstmiseks soovitanud 27 kandidaati. Heliloomingu preemia (toetab Eesti Autorite Ühing) sai eesti muusika suurkuju Eino Tamberg inimliku ja õnnestava muusika eest, interpretatsiooni preemia (toetab Merko Ehituse AS) Tõnu Kaljuste jõulise interpreeditegevuse eest Eestis ja maailmas  ning preemia muusikaelule olulise ja väljapaistva tegevuse eest (toetab Kultuurkapitali helikunsti sihtkapital) Anne Erm jazzi pika kaare eest.   

Helikunsti sihtkapital tõstis aastapreemiaga esile jazzilaulja Hedvig Hansoni särava loomingulise aasta, helirežissöör Tanel Klesmenti hea heli loomise, Urve Lippuse muusikateadusliku hariduse ülesehitamise eest, Aavo Otsa raamatu „Tuulefantaasia” ja panuse eesti vaskpillimuusikasse, Anne-Liis Polli särava ja mitmekülgse loomingulise tegevuse interpreedi ja koolitajana, kauase teletoimetaja Eva Potteri Eesti muusikaelu  jäädvustajana, Jüri Reinvere mullu loodud ja tänavu plaadile jõudnud „Requiem’i”, Anu Tali Tõnu Kõrvitsa autorikontserdi eest ja sümfoonilise muusika tutvustajana ning klavessinist Reinut Tepi silmapaistva muusikalise partnerluse paljudes kollektiivides. Kui vahel võib paista, nagu poleks üksmeel meie muusikarahva tugevaim külg, siis laureaatide valikuga oldi enam kui nõus, kinnituseks televaatajanigi ulatunud rõõmus  meel ja tormiline aplaus muusikakeskkooli saalis, kus tänavu pidu peeti. Ootuspäraselt oli selle kooli vilistlasi nii pärjatute kui ka tseremooniat muusikaga kaunistanute seas, kogu maja panid helisema aga TMKK praegused õpilased. Meie muusikute andekas ja väga head õpetust saav järelkasv pani maestro Tambergi muretsema, kas neile mõnekümne aasta pärast ikka piisavalt auhindu jagub … Kulunud koolimajas ringi vaadates tundub veelgi olulisem, et juba needsamad andekad noored jõuaksid õppida uues ja paremas koolimajas. See lootus pole veel kustunud.       

Kõiki asjaosalisi tänades ja õnnitledes tuleb sellesse veergu lisada veel kolm hästi tuttavat nime, keda samuti eelmisel nädalal esile tõsteti. Nimelt tunnustas Riho Pätsi Koolimuusika Fond 29. septembril juba üheksandat aastat eriliselt silma paistnud muusikaõpetajat, instrumendiõpetajat ning heliloojat. Tänavu osutusid Veljo Tormise kõrval valituks viiulipedagoog Niina Murdvee  ja muusikapedagoog Tuuli Jukk. Aitäh kõigile!

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht