Taavo Virkhaus 29. VI 1934 – 10. II 2021

Lahkunud on dirigent ja helilooja, eesti muusika tulehoidjaks nimetatud Taavo Virkhaus, eesti vanima ja suurima muusikute dünastia väärikas esindaja, kuuendat põlve muusika- ja hariduspõldu kündnud mees, üks väliseesti muusikaelu entusiastlikke eestvedajaid ning eesti muusika ja kultuuri tutvustajaid maa­ilmas.

Taavo Virkhausi vanaisa David Otto Wirkhaus oli puhkpilli- ja orkestrimuusika edendaja, legendaarse Väägvere pasunakoori kauane juht ning üldlaulupidudel pasunakooride üldjuht. Tema isa Adalbert Wirkhaus oli lõpetanud Leipzigi konservatooriumi ning temast sai esimene kutseline eesti dirigent, kes juhatas Vanemuises ja Estonias, oli Tartu­maa laulupidudel pasunakooride üldjuht ning kirjutas eesti esimese opereti „Jaaniöö“. Taavo Virkhausi onud Joosep ja Peeter olid kooli­õpetajad ja muusikaelu edendajad, onupoeg Leo USA idarannikul eestlaste muusikaline ühendaja.

Taavo Virkhaus sündis 29. VI 1934. aastal Tartus, 1944. aastal põgenes pere Saksamaale, kust siirduti viie aasta pärast USAsse. Ta lõpetas viiuli erialal Miami Ülikooli ja kompositsiooni erialal Rochesteri Ülikooli Eastmani Muusikakooli, kus kaitses 1967. aastal doktori­kraadi. Doktoritööna valminud I viiulikontsert on peale USA ja Soome kahel korral Mati Kärmase soleerimisel ja helilooja juhatusel ette kantud ka Eestis. Dirigeerimise alal täiendas Virkhaus end Tanglewoodi suvekursustel Seymour Lipkini ja Pierre Monteux’ juhendamisel, samuti Kölni Kõrgemas Muusikakoolis. Saksamaal õppides õnnestus tal juhatada ka Berliini Sümfoonikuid. Üle kümne aasta oli ta Rochesteri Ülikooli õppejõud, aastatel 1977–1994 Minnesota osariigi Duluthi sümfooniaorkestri ja 1989–2003 Alabama osariigi Huntsville’i sümfooniaorkestri muusikajuht. Külalisdirigendina juhatas ta orkestreid ning ooperietendusi USAs, Kanadas, Euroopas ja Venemaal. Virkhausi lavapartnerite hulgas on olnud pianistid Van Cliburn, Emanuel Ax ja Käbi Laretei, viiuldaja Itzhak Perlman, sopran Kathleen Battle ning sageli tema lauljannast abikaasa Nancy Virkhaus. Oma orkestrite kavasse võttis ta korduvalt eesti heliloojate Tubina, Tobiase, Pärdi ja Tambergi teoseid.

Eestisse jõudis Virkhaus esimest korda tagasi 1978. aastal. Kutse kodumaale ERSOt juhatama tulla sai ta orkestri toonaselt pea­dirigendilt Neeme Järvilt, kellega kohtus Leningradi Filharmoonia Sümfooniaorkestri Ameerika turneel. Esimesel kohtumisel ERSOga oli kavas tema enda I sümfoonia ja I viiulikontsert ning Sibeliuse II sümfoonia. ERSO ette jõudis ta veel vähemalt viiel korral, viimati 2014. aastal, kui laulu- ja tantsupeo „Aja puudutus. Puudutuse aeg“ eelõhtul kõlas ERSO kontserdil „Sõbrad“ Virkhausi juhatusel tema II viiuli­kontsert (solist Sigrid Kuulmann). Taavo Virkhausi käe all on mänginud nii Estonia kui ka Vanemuise sümfooniaorkester. Sünni­linnas Tartus tähistas ta koos Vanemuise orkestriga 2004. aastal oma 70. sünnipäeva ning pälvis Tartu linnavalitsuselt Tartu medali panuse eest väliseestlaste muusikaelu edendamisel ning teenete eest Eesti ja Tartu laulupidude ajaloos.

Taavo Virkhaus osales aktiivselt kõigil väliseestlaste üritustel, sh 1969. aastal Torontos Eesti juubelilaulupeo ja Eesti Vabariigi aastapäeva kontserdil, oli väliseestlaste laulu­pidude korraldaja ja üldjuht, Baltimore’is peetud ülemaailmsete eesti kultuuripäevade ESTO 76 muusikadirektor. Aastatel 1969–2008 pidas ta Kanadas Kotkajärve Metsaülikooli eesti kultuuri, teadust ja poliitikat käsitlevatel suvekursustel veerandsada loengut.

Tallinna lauluväljakul tõusis ta esimest korda puhkpilliorkestrite üldjuhina dirigendi­pulti 1990. aastal, juhatades oma vanaisa pala „Oh tõuse, laul!“, seejärel korduvalt Tartu ja Tallinna laulupidudel, viimati 2014. aastal.

Peale kahe viiulikontserdi on Virkhaus loonud kuus sümfooniat, mitu avamängu, keelpillikvarteti ning muusika Edmund Martini Kitzbergi ainetel loodud mängufilmile „Tiina“. Neeme Järvi sõnul on Virkhausi sümfooniad kõrgel professionaalsel tasemel ning meenutavad oma uudsusega nii mõnegi maailmanimega helilooja helikeelt. Järvi arvates väärivad käsikirjadena helilooja koduarhiivis asuvad sümfooniad kindlasti kirjastamist ja ka Eestis esitamist. Kõigist sümfooniatest on säilinud autori juhatatud ettekannete salvestised.

Jääme Taavo Virkhausi igavesti mäletama.

Kultuuriministeerium

Eesti Riiklik Sümfooniaorkester

Eesti Laulu- ja Tantsupeo Sihtasutus

Eesti Heliloojate Liit

Eesti Muusika Infokeskus

Teater Vanemuine

Rahvusooper Estonia

Eesti Lauljate Liit Põhja-Ameerikas

Kotkajärve Metsaülikool

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht