Tähtpäev kahel klaveril

Heili Vaus-Tamm

Nata-Ly Sakkos ja Toivo Peäske. teet malsroos Festival ?Klaver ?04?: Tallinna Klaveriduo 30. Nata-Ly Sakkos, Toivo Peäske (klaver), PaukenfEST Duo (Vambola Krigul, Anto Õnnis löökpillidel) Estonias 27. X, kavas Mozart, Schubert, Tüür, Tamberg (esiettekanne), Steiner (esiettekanne), Milhaud.

Tallinna Klaveriduo kava, eriti klassikapool oli esitatud samasuguse enesestmõistetavusega, nagu nad end Eesti muusikalukku jäädvustanud on. Duo on aja katsumustele paremini vastu pannud kui oma generatsiooni soolopianistid. Ja see, et nad nii väärikalt oma tähtpäeva tähistada saavad, on pluss ka Eesti Kontserdile.

Järelikult on neid pidevalt kontsertidega toetanud organisatsioon (ja selle kaudu Eesti muusikaelu üldse) nii rikkad, et saavad elus hoida traditsiooni. Nagu draamateatrite rikkust ja väärikust mõõdetakse sellega, kas nad suudavad tegevana hoida kas või paari vana näitlejat. Tallinna Klaveriduo on muidugi niisugusest vanusest veel kaugel, seda vaatame paarikümne aasta pärast. Aga soliidne alus on pandud. Ka kunagi oma eksistentsiga Eesti Kontserdi alluvuses dramaatilisi vaidlusi tekitanud Hortus Musicus ja RAM on nüüdseks kindlalt alles.

Oluline osa on ka sellel, et Tallinna Klaveriduo on osanud end oma kavade ja tasemega hooajast hooaega vajalikuks teha. Liialduste ja ekstravagantsuseta esituses, skandaalide ja mässumeelsuseta tegevuses on nad enesestmõistetavalt pidevalt toiminud.

Duo (delikaatne) tooniandja on Nata-Ly Sakkos. Ja nende esitatud Mozarti Sonaadis kahele klaverile D-duur oli sama sundimatut elegantsi nagu Sakkose enda natuuriski. Samas on Sakkose mäng duo intensiivsem ja eredam pool, Toivo Peäske soolod on raskemeelsemad, aga ta on hea bassitugi. Ideaalse stabiilsusega toimivas koosluses, ei varjuta kumbki teist ega trügi teise võimupiirkonda. 30 aasta jooksul on sisse harjutatud ka märkimisväärne ansamblitunnetus, kusjuures soolopilli või vokaaliga on klaverimängijal märkimisväärselt lihtsam sünkroonis olla kui teise klaveriga.

Kavasse tõid elevust uudisteosed kahelt eri põlvkonna heliloojalt Eino Tambergilt ja Timo Steinerilt. Tamberg katsetas löökpillipargi ja klaverite ühendust. Sarnase kõlakoosluse ere ja kõrgelt tunnustatud (Gramophone?i 2001. aasta auhind parima nüüdisteose eest) näide ? Boulezi teos ?Sur Incises? kõlas hiljuti EMA Sügisfestivalil. Klaveri-vibrafoni kõla sünteesimise poolest oli Boulezi teos tõesti hea laboratoorium. Tambergi esiettekandelises ?Non-stop ja Postlüüdis neljale? jäid need pillid kumbki suhteliselt oma elementi, intrigeerivaid võimalusi kergelt pakkuv teema ? nende kui meloodiliste löökpillide sarnasuse katsetamine heliloojat ilmselt eriti ei köitnud. Kõige huvitavamad kõlad tekkisid hoopis loo alguses taldrikuheliga värvitud teise klaveri partiist, klaveri ja väikese trummi ühendusest ning lõpu-tremolo?st. Teose väärtuseks kujunesid aga selgelt eristuvate osade erinevad kõlaväljad, ere oli juba esimene ? gongilöögiga ukse avanud uus lõik. Siis kolmanda osa tantsuliselt võõrapärane, neljanda massiivse mürakeskkonna ja viienda osa sooloklaveri hapra unenäolisuse maailmad. Löökpilliduos veenab Vambola Kriguli professionaalne kindlakäelisus, Anto Õnnis oli seekord veidi rabe.

Timo Steineri ?Täherahvas? tõi väljendusvahendite sarnasuse poolest meelde tema Kiviräha loo ainelise ooperi. Ka ?Täherahva? aluseks oli verbaalne lugu, siin müüt eestlastest kui mingi kauge tähe pealt pärit rahvast, kes ajutiselt maa peal oma asju ajavad. Steineri puhul näib toimivat liin: kirjanduslik alus ? programmiline muusika, viimane väljendub huumoris, stiilide paljususes, meloodilisuses. Algus haaras koloristlike vahenditega: klaverite vulisev faktuur, väike lihtne meloodia korraga vilistatud (Peäske) ja mängitud (Sakkos), pedaali all helendavad helindid, hilisemast hõredad kriipivad septimikooskõlad. Steiner on helilooja, kes kuulajat kogu aega millegagi üllatab ja ärkvel hoiab.

Kontsert lõppes aga vanas heas sooloõhtu traditsioonis: lõppu särav braavo-number (siin Milhaud? süit ?Scaramouche?) ja siis lisapala väikese sentimentaalse vinjetina.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht