Suur võistumäng Viljandis

Neeme Punder

Seda, et pärimusmuusika Eestis elab, areneb ja liigub järjekindlalt meisterlikkuse suunas, näitas kujukalt ka suur üleriigiline võistumängimine 15. mail Viljandis. Osavõtjaid oli rohkesti, peaaegu 40, neid oli kokku sõitnud Saaremaalt, Häädemeestest, Värskast, Tallinnast, Raplast, Paidest, Tartust, Lihulast, Rakverest, Võrust, Viljandist  jm, mängiti kandleid, torupilli, kitarri, flööti, lõõtsa, karmoškat, viiulit, mandoliini, akordioni ja suupilli. Selle ainulaadse ettevõtmise on algatanud Viljandi Pärimusmuusika Keskuses tegutsev August Pulsti õpistu Sofia Joonsi eestvedamisel. Noori rahvamuusikuid hindas žürii koosseisus Võru muusikakooli direktor Celia Roose, Eesti Kontserdi produtsent Neeme Punder, helilooja Veljo Tormis, Viljandi kultuuriakadeemia  pärimusmuusika eriala tudeng Jalmar Vabarna, Kiviõli kunstide kooli direktor Jaanus Põlder ning Rootsi riigipillimees ja viiuliõpetaja Christina Frohm.

Päev oli tegelikult täis veel palju muudki. Viit õpituba juhendasid puhkpillide mängija Sandra Sillamaa, viiuldaja Maarja Nuut, lõõtsaliste spetsialist Juhan Uppin, kandlemängija Lauri Õunapuu ja kitarrist Andre Maaker. Rootsi pärimusmuusikute kogemusi jagas eesti õpetajatele  Christina Frohm, võrreldi Södermanlandi ja meie pärimusmuusikat, otsiti sarnasusi, õpiti paar polska’t, vaagiti tantsumuusika osatähtsust rahvamuusikas jne. Kes pärimismuusika aidas käinud, see teab, et tegu on ühe mõnusa kohaga. Selline oli ka võistumängimine, sundimatu õhkkonnaga lahe ettevõtmine, mida muhedalt ohjas Juhan Suits. Üks pillirühm oli sätitud korraga lavale istuma, kust siis mängijad kordamööda  püsti tõustes oma lood ette kandsid.

Žürii käis iga grupi järel esinejaid hindamas, kuid ega tühja ootamist saalis sallitud ja Aleksander Sünter, Lauri Õunapuu jt lasid vahepeal oma pillidel kõlada – kõik kokku oli üks vahva kontsert, mida saalitäis kuulajaid südamest nautis. Võistlejad pidid mängima kaks lugu, kusjuures üks pidi pärinema esitaja elukohast. Äramärkimist vääris koguni 14 noort oma pillirühma parimat või eripreemia saanud rahvamuusikut. Mulle hakkasid eriti kandlemängijad silma oma hea pärimusmuusika-tunnetuse poolest. Väga süvenenult esinesid nooremas vanuserühmas Kätlin Kits (õp Reine Niin) ja Elise Roodla (õp Koidu Ahk). Vanematest oli selge liider Ann Maria Piho (õp Kati Soon ja Kadri Lepasson), kes sai ka pärimusmuusika keskuse grand prix’ – 1000 krooni auhinnaraha ja esinemisvõimaluse suvisel folgil.

Žüriis  pakkus üsna palju kõneainet ühte esinejate gruppi asetatud lõõtsa, karmoška ja akordioni hindamine. Leiti, et ühe vitsaga neid võtta ei saa, sest tegemist on vägagi erinevat mängutehnikat nõudvate instrumentidega. Loodetavasti annab aeg arutust, kuidas oleks õige neid arvustada. Preemiad jagasid Allar Kiristaja (õp Silvi Tumanskaja), Doris Kudre (õp Toomas Valk), Kaisa Jõgeva (õp Tarmo Noormaa), Evelin Ämarik (õp Toomas Valk) ja Hellika  Kallaste (õp Kadri Mägi). Torupillimängu tase oli eriti hea vanemas rühmas. Vahvate improvisatsioonide ja artistliku esinemisega paistis silma Lauri Kadalipp (õp Cätlin Jaago). Veenev oli ka Kaisa Kuslapuu (õp Celia Roose) esinemine. Viiulitest märgiti ära Gloria Kadarpik (õp Ott Kaasik) ja Anett Seer (õp Eeva Lindal). Kevin Podnieks (õp Koidu Ahk) sai autasu elegantse ja süvenenud kitarrimängu eest. Kõrgest klassist oli vanema rühma kitarristi Paul  Neitsovi (õp Mart Maasik, Ott Kaasik) esinemine – „Aarna reinlender” kõlas vabalt, stiilsete kaunistuste ja improvisatsioonidega. Õhtut jäi lõpetama jalakeerutamine Untsakate saatel – tundus, et noored väga kodu poole ei kiirustanudki.

Veel hakkas mulle silma, et korraldajad võtsid asja innu ja kaasaelamisega, ning kõik sujuski kenasti. Loodetavasti hakkab rahvamuusikaelu Eestis tulevikus täiendama ka professionaalsete mängijate võistlus. 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht