Robert Kasemägi 21. V 1919 – 30. IV 2015

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Meie hulgast lahkus jäädavalt Robert Kasemägi, metsasarvemängija, orkestri­juht ja õpetaja. 1919. aastal Venemaal Petrogradi kubermangus Kurenäo eesti asunduses väljarännanute perekonnas sündinud väike Robert armastas laulda ja huvitus muusikast ning meisterdas vanaisa eeskujul endale ise lihtsaid pille. Vsevoložki keskkoolis õppides, mängis ta mandoliini sealses väikses orkestris. 1937. aastal osales ta Novgorodis suvistel muusikakursustel, kus üks pedagoog pani teda tähele ja kutsus ta õppima Peterburi muusikakooli. See oli küll ahvatlev ettepanek, kuid Robert otsustas lõpetada enne keskkooli, misjärel astus Leningradi Pedagoogilisse Instituuti. Õpingud katkestas sõda, mille ajal perekond naasis Eestisse. Ammune muusikahuvi viis 26aastase Kasemäe Tallinna konservatooriumi täiendava vastuvõtukatsetele sooviga õppida mõnd orkestripilli. Kuna juhtus olema vaba metsasarv, siis saigi temast muusikakooli õpilane. Ta arenes kiiresti ja astus muusikakooli lõpetamata 1948. aastal Konservatooriumisse. 1950. aastal sai temast kutseline metsasarvemängija Estonia teatri orkestris. Samal aastal alustas ta ka oma pikka ja viljakat pedagoogitööd, esialgu Tallinna lastemuusikakoolis. Lõpetanud 1953. aastal Konservatooriumi, läks ta kaheks aastaks Leningradi, kus õppis eraviisil Mihhail Bujanovski metsasarveklassis.

1957. aastal Eesti Raadio Sümfooniaorkestrisse tööleasunud Robert Kasemägi kutsuti järgmisel aastal metsasarveõpetajaks Tallinna Muusikakooli (Otsa kool), kus ta hakkas juhtima vastloodud puhkpilliosakonda. 1969. aastal tuli Robert Kasemägi uuesti Estonia teatri orkestrisse, seekord rühma kontsertmeistriks, mis andis talle hea võimaluse juhendada oma õpilasi praktilises töös ja valida orkestrisse neist võimekamad. 1979. aastal lõpetas Kasemägi 29 aastat kestnud orkestrandikarjääri ja pühendus täielikult pedagoogilisele tööle. Otsa koolis töötas ta 40 aastat – 1998. aastani, ent ei loobunud siiski veel õpetajatööst, vaid õpetas endise hasardi ja säraga kuni 90aastaseks saamiseni Märjamaa muusika- ja kunstikoolis. Võib liialdamata öelda, et peaaegu kõik meie orkestrite staažikamad metsasarvemängijad on olnud Robert Kasemäe õpilased.

Kasemägi on juhendanud ka mitmeid puhkpilliorkestreid nagu Tuletõrjeühingu puhkpilliorkestri noortekoosseis, Tallinna Muusikakooli puhkpilliorkester ja Märjamaa puhkpilliorkester. Ka dirigendina jäi ta eelkõige õpetajaks, oskas suurepäraselt luua soodsa õhkkonna, eraldada olulise ja suunata orkestrit väga ratsionaalselt. Robert Kasemäe tööd Eesti muusikakultuuri arendamisel on 2006. aastal tunnustatud Valgetähe V klassi teenetemärgiga.

Inimesena oli Robert samasugune nagu õpetajana – alati rõõmsameelne, heasoovlik, tähelepanelik, abivalmis. Rääkimata tema laialdastest teadmistest oli ta ka suurepärane jutuvestja. Lausa legendaarne oli tema viisakus ja galantsus, vana kooli lihv. Mälestus temast jääb meiega.

Georg Otsa nimeline Tallinna Muusika­kool

Eesti Riiklik Sümfooniaorkester

Rahvusooper Estonia

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht