Rapla festival algab oratooriumiga

Priit Kuusk

XIII RAPLA KIRIKUMUUSIKA FESTIVAL 22. VII ? 7. VIII Rapla- ja Järvamaal.

Ainsana Eesti suvistest muusikapidustustest avab XIII Rapla kirikumuusika festival oma tänavuse programmi oratooriumiga, pealegi veel esiettekandes. Reedel, 22. juulil kell 19 hakkavad Rapla kirikus Tõnu Kaljuste dirigendikäe all kõlama tänavuse tähtpäevahelilooja (märtsis möödus 100 aastat tema sünnist) Enn Võrgu (1905 ? 1962) piibliainelise oratooriumi ?Valvake!? esimesed helid. Enam kui poolteist tundi kestvast 1952 ? 1955 kirjutatud suurteosest on siiani esitatud (siinsamas Rapla kirikus 1956. aastal autori juhatusel) vaid esimene osa. Esiettekande vormivad Nargen Opera koor, Tallinna Kammerorkester ning solistid Kädy Plaas, Helen Lokuta, Mati Turi ja Rainer Vilu.

Enn Võrgule tehakse kummardusi veel: kaks päeva hiljem esitab kvartett Noobel Nelik Raplas helilooja Keelpillikvarteti (arvatav sõjajärgne esiettekanne) ning Klarika Kuusk toob orelil (duokavas koos viiuldajast õe Kirstiga) Vahastu ja Rapla kirikus esmaettekandele Enn Võrgu ühe prelüüdi. Eesti muusikat on kavas teisteltki heliloojatelt (Kreek, Pärt, Tormis, Mägi, A. Kapp), näiteks õdede Kuuskede ja ETV tütarlastekoori kavas. Uusi oratooriumiplaane peetakse aga ka järgmiseks aastaks.

7. augustini kestev festival annab tänavu kokku 19 kontserti kaheksas kirikus ja viies mõisas Rapla- ja Järvamaal. Mõisakontsertidele jõuab seniste Tallinna Barokksolistide ja Rondelluse kõrval ka Raivo Tafenau trio. Festivali veteranina laulavad taas Eesti Rahvusmeeskoor (dirigent Andrus Siimon) ning ka ETV tütarlastekoor (dirigent Aarne Saluveer), mängivad Imbi Tarum klavessiinil, Andres Uibo orelil jt. Tuleb veel poistekoor Soomest, haruldusena esitatakse Raplas pühapäevase teenistuse ajal Rakvere muusikute Toomas Rannu ja Enn Kivinurme Missa e-moll. Enam kui tosina-aastase vaheaja järel esinevad Eestis taas õeksed Klarika ja Kirsti Kuusk, festival lõpetatakse Buxtehude ja Bachi kantaatidega Raivo Tarumi juhatusel, kaastegevad solistid Liina Saari, Maria Staak ja Uku Joller, Rapla segakoor Cantus ja festivali kammerorkester.

Festival kogub populaarsust, osa mõisakontserte on juba välja müüdud, ettevõtmisi toetavad tosin omavalitsust, mitmed firmad ja ühendused eesotsas kultuuriministeeriumi, Raplamaa Omavalitsuste Arengufondi ja Eesti Kultuurkapitaliga, sponsoritest tuleb nimetada Nissanit ja Fortumit. Avasündmust vahendab otseülekandega ka Klassikaraadio, festivali korraldaja on Raimo Kivistik. Lähem info ning juba aprillis valminud festivalibuklet on väljas aadressil www.raplamv.ee.

Just 50 aastat tagasi lõppes enne sõda eriliselt populaarsete (laulupeo)laulude ning ?Eesti lipu? viisilooja Enn Võrgu sisepagendusaeg Viljandimaal. Ta tuli kodulinna Tallinna tagasi oratooriumi partituuriga, mille viimased tekstisõnad on järgmised: ?Aga meie ootame uusi taevaid ja uut maad, kus õigus elab…? Oli aasta 1955. Repressioonid läbi elanud, lootis maestro veel ikka… Uuel sajandil ja praegusel kümnendil olnuks heliloojal põhjust loota, et tema loomingut senisest rohkem meenutataks ja ka esitataks. ?Raplamaa lipulauluaasta? järgmine tähtis märk pannaksegi maha täpselt nädala pärast tema oratooriumiga Rapla Maarja-Magdaleena kirikus.

 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht