Rahvusvaheline ?KLAVERI SUVEUNIversiteet?

Toomas Velmet

Arbo Valdma ?KLAVERI SUVEUNIversiteet? 10. ? 20. VIII Pärnus. Selline üritus, mis tegelikult on professor Arbo Valdma klaverikool Pärnus (10. ? 20. VIII), lõpetas pika, heast muusikast heas esituses tiine Pärnu suve. Suvi Pärnus vähemalt tundub olevat märksa pikem kui mujal Eestimaal, vaatamata sellele, kas on rannailma või ei ole. Suve venitavad pikaks festivalid: suure pauguna mõjuv Oistrahh, aeg-ajalt välguna sähviv ?Klaaspärlimäng? koos ?Upbeatiga?, sekka nii Pärnu kui Tallinna orelifestival jne. Kuid ei maksa arvata, et Eesti Kontsert suvel puhkab või et Pärnu Kontserdibüroo magab või et Estonia teater ei teaks, kus asetseb Eesti kaardil Pärnu ? kõik toimib ning absoluutselt hämmastav on fakt, et kõikjale jätkub publikut. Kes küll toriseb, kui samal päeval ja kellaajal on kontserdimajas Estonia teatri etendus ja Eliisabeti kirikus Oistrahhi festival, aga kõnnib kenasti, kes kuhu ? ning mõlemad kontserdipaigad täituvad heatujulise ja vastuvõtliku kuulajaskonnaga.

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Peab väljuma terve mõistuse raamidest ja ignoreerima loodusseadusi, et sinna katlasse tükkida veel klaverikooliga ? mis sest, et rahvusvahelisega, mis sest, et Arbo Valdmaga. Valdma ei ole muidugi iial hoolinud asjadest, mida nimetatakse reaalsuseks, mille värviks hall argipäev. Valdma küllap igaveseks üleskeeratud mootor pakub sellist atraktiivset mõttelendu ja ennekuulmatut energeetikat, et professorist mitmeid kordi nooremad korraldajad Pärnu Kontserdibüroost korraldavad ennast oimetuks, kuid säravad sealjuures kui äsja mehelesaanud neidised. Selge on aga see, et ilma eelnimetatud eeldusteta ei mahuks üks spetsiifiline klaverikool selle kuhja otsa, mida nimetatakse lühidalt ? suvi Pärnus.

Lugesin kokku 17 osavõtjat Saksamaalt, Jaapanist, Horvaatiast, Lõuna-Koreast, Iirimaalt, Soomest ja Eestist vanuses 9 kuni 39 aastat. Kümne päeva jooksul said nad kõik igapäevast õpetust kõigile soovijaile avatud õppeprotsessis ning võimaluse õpitut realiseerida viiel stuudiokontserdil Pärnu raekoja saalis suurepärases korras oleval Estonia kontsertklaveril. Kontserdid olid pealkirjastatud põhiväärtuslikena: ?Maa?, ?Õhk?, ?Tuli?, ?Vesi? ja ?Vabadus? (20. VIII!). Kõik viis stuudiokontserti algasid professori sissejuhatava suulise improvisatsiooniga, mis talle omase mõttekukerpalliga sidus esitatava pealkirjaga.

Täiesti selgelt oli jälgitav kursantide areng kõigis aspektides esimesest viimase stuudiokontserdini ? kuidas seda saavutati, teavad need, kes ka õppeprotsessi jälgisid, ning neid polnud sugugi vähe. Ei saa vaikida ka asjaolust, et kontserdikülastajate hulka pääsemiseks tuli kohale ilmuda tubli pooltund enne algust. Eeskavad sisaldasid klaverimuusikat J. S. Bachist tänaseni, haarates Elleri, Tubina, Sumera ja Sisaski valitud teoseid. Publiku lemmikuteks said 9aastane nukuke Adele Franceska Lenz Saksamaalt ja poeetiline Kirsten Cap Iirimaalt, kellega edukalt konkureeris väliselt uje, aga sisemiselt keev horvaat Marin Limič.

Kontserdi lõpunumbrid olid aga reeglina Eesti või siis Eestiga lähedalt seotud pianistidega nagu Toomas Vana, Natalia Zagalskaia (prof Kalle Randalu assistent Karlsruhes) ja Kadri-Ann Sumera ning nad väärisid oma kohta kavas täielikult. Kõrvu jäid kõlama kogu sellest tohutust konglomeraadist erilise viimistlusastmega Chopini ?Variation brillante? op. 12 (n. Zagalskaia), Schumanni ?Nachtstücke? nr 3 ja 4 (T. Vana) ja Chopini kolm masurkat op. 59 (K.-A. Sumera).

Ehtvaldmalik oli viimase, st vabaduskontserdi puänt, kus enneolematu 13 pianistist moodustatud klaverikett esitas katkematult Heino Elleri ?Kodumaist viisi?, kus ka professor Arbo Valdmale oli antud vastutusrikas ülesanne hoolitseda teose pedaliseerimise eest, sest klahvidega tegelejatel ei olnud selleks püstiasendis mängides füüsilist võimalust.

Tegijad tänavad erakordselt heade tingimuste ja võimaluste eest Eesti Kultuurkapitali, Pärnu linna, Pärnu Muusikakooli ja taastusravikeskust Sõprus. Siinkohal tasub rõhutada Pärnu linnavalitsuse mõistvalt väärtustavat suhet, võimaldades klaverikoolile tegutsemiseks ju tegelikult linna volikogu tööruumi. See on ikkagi erakordne nähtus ka Euroopa Liidus.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht