Pilk naabrite juurde: Lithuanian Music Link

PRIIT KUUSK

Juba mõnda aega annab Leedu Heliloojate Liidu juures tegutsev Leedu Muusika Informatsiooni- ja Kirjastuskeskus enda tutvustamiseks välja 2000-lises tiraaþis ingliskeelset bülletääni Lithuanian Music Link. Äsja ilmus selle 8. number (aprill ? september 2004). Lisaks vahendab keskus leedu ja inglise keeles pidevalt rahvusvahelise kaaluga leedu muusika uudiseid oma kodulehel www.mic.lt. Rõõmustavalt leiab leedu muusika järjest enam rahvusvahelist tähelepanu. Mõne sõnaga tähtsamast, mida pakuvad värske Lithuanian Music Link ning infokeskuse koduleht. Aasta heliloojaks valisid leedulased Vidmantas Bartulise (1954), kes sai ka parima orkestriteose preemia (oratoorium ?Poor Little Man Job?) ning võitis eelmisel aastal parima teatrihelilooja preemia. Teistes kategooriates osutusid 67 esitatud ja aastal 2003 esiettekantud teoste autorite hulgast väljavalituks Bronius Kutavicius (lavamuusika: diptühhon ?Ignis et fides?), Zita Bruzaite (suured ansamblid: ?Fading Dance?) ja Ruta ðerkðnyte (kammeransamblid: keelpillikvartett ?Oriental Elegy?). Leedu 2003. aasta riikliku preemia oli pisut varem saanud Vytautas Barkauskas (1931) oma Viiulikontserdi ?Jeux? eest.

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Selle kõrval valiti Marius Baranauskase (1978) orkestriteos ?Talking? 129 saadetud partituuri seast viie finalisti hulka (þürii esimees Magnus Lindberg) Toru Takemitsu nim. konkursil.

Onute Narbutaite II sümfooniaga (2001) jõudis hiljuti lõpule unikaalne neljast CDst koosnev autoriplaadikomplekt firmalt Finlandia Records, millel on helilooja kõik olulisemad teosed.

Vilniuse festivalil juunis tuli sündmusena esiettekandele Feliksas Bajorase V sümfoonia märkimaks autori 70. sünnipäeva. Link soovitab oma trükistest samas ka tema Viiulikontserti (1999). Festivalil jõudis esmalavastuseni ðarunas Nakase ooper ?Heliloojad?, tema teos ?Chronon? oli Leedust ainsana kavas viimasel ?Wien Modernil? (esitajaks die reihe).

Tasub märgata ka Ruta ðerkðnyte (1975) pidevat menu: Leedu RSO Rootsi reisil oli kavas peadirigent Robertas ðervenikase juhatusel tema sümfoonia ?Iceberg?, ðerkðnyte ?Oriental Elegy? tunnistati aasta parimaks kammerteoseks 2003.

Osnabrücki festival ?NordTöne ? Neue Musik aus dem Baltikum? juulis on valinud oma heliloojaks A. ðenderovase, kõlas III sümfoonia, tuli esiettekandele ta muusika Joshua Soboli näidendile ?Ghetto?, Sonaadi tðellole ja löökpillidele ettekandjate hulgas olid nii David Geringas kui meie Kalle Randalu. Randalu mängis ka Triot nr. 2 koos Geringase ning suvise Oistrahhi festivali solisti Baiba Skridega. Suursündmus on kahtlemata esimene leedu ooper Müncheni uue muusikateatri biennaalil, kus 18. V tuli maailmaesiettekandele Vykintas Baltakase (1972) ?Cantio?, festivali tellimusteos.

Schwazi festival ?Klangspuren? Austrias keskendus Leedule. Möödunud aastal oli festivaliheliloojaks Erkki-Sven Tüür, ent tänavugi juhatas seal Olari Elts, nüüd Baltakase orkestriteost ?Poussla?. Toimus ?poodiumidiskussioon? Vykintas Baltakase ja Vytautas Landsbergise vahel ning kuulus Arditti Quartet tõi esiettekandele R. ðerkðnyte loo ?Vortex? ja O. Narbutaite uue teose. Lingi lõpus oligi kena kalender kuni sügiseni toimuvate leedu muusika ettekannete kohta maailmas.

Leedu poolelt siia tagasi vaadata pole kuigi rõõmustav ? mida kõike meil võrreldes nendega (veel?) pole ja mis meil tegemata! Rõõm on aga vanade heade sõprade ja nende nooremate kolleegide edust seal.

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht