Peeter Saul

26. I 1932 – 2. VII 2014 Lahkunud on legendaarne eesti muusik – pianist, arranžeerija ja dirigent, Tallinna aukodanik Peeter Saul. Sündinuna muusikute Linda ja Voldemar Sauli perre ei olnud elukutse valik keeruline ja juba 15aastasena alustas ta muusikuelu restoranide klaverimängijana.

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Õppinud klaverit pedagoogide Irmgard Kaudre ja professor Bruno Luki juures, sai temast klassikalise haridusega virtuoosne džässpianist. Mitmekülgse muusiku puhul oli päris seaduspärane, et esile tõusis huvi orkestridirigeerimise vastu. Põhjaliku ja sihikindla inimesena alusta Saul Tallinna konservatooriumist ja jätkas Leningradi konservatooriumis maailmakuulsa professori Ilja Mussini juhendamisel.

Oma oskusi sai ta rakendada alul Eesti Filharmoonia ja alates 1964. aastast Eesti Raadio estraadiorkestri dirigendina ning 1977. aastast juba peadirigendina, kellena ta viis orkestri täiesti uuele tasemele – see kajastus ka orkestri nimes, mis alates 1985. aastast oli Eesti Raadio kontsertorkester. Ligi 70liikmelise universaalse koosseisuga orkestriga võis Saul esitada nii džässi, estraadi kui ka sümfooniaorkestri repertuaari, mis tegi kollektiivi unikaalseks. Ka Sauli arranžeeringud olid universaalsed ja sobisid esitamiseks eri koosseisudele. Arvatakse, et neid arranžeeringuid on ligi 5000.

Peeter Saul on oma originaalsete kavadega juhatanud pea kõiki Soome sümfooniaorkestreid, aga ta oli ka oodatud Moskva filharmoonikute ette sellisesse pühamusse nagu Moskva konservatooriumi suur saal. Absoluutselt erakordne on tema filmi ja videoteek maailma tippdirigentidest, mida kahjuks pole võimalik enam vaadatakuulata koos sinna juurde kuuluva maestro põhjaliku analüüsiga. Kahjuks ei ole ka võimalik kuulata tema nakatavat naeru ja vaimukaid nalju. Sõpradele oli Peeter südamlik ja lihtne, alati avatud meelega. Eestimaa tänab, et ta muusika valis, sest tema loodud helid elavad edasi.

Eesti Vabariigi Kultuuriministeerium

Tallinna Linnavalitsus

Eesti Rahvusringhääling

Rahvusooper Estonia

Eesti Riiklik Sümfooniaorkester

Pärnu Linnaorkester

Eesti Teatriliit

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht