Pealelend: Urmas Lattikas

Ivo Heinloo

Urmas Lattikase ahjusooja duubelalbumi „Ööliblika lend” esimese plaadi materjal on salvestatud 2010., teine aga 1991. ja 1992. aastal. Olgugi et ka Lattikase varasem looming on ajaproovile ülihästi vastu pidanud, ei väsi ta tänaselgi päeval uut muusikat kirjutamast. Ülehomme, 20. veebruaril toimub Kumus „Talvejazzi” raames tema plaadi esitluskontsert, kus lisaks Lattikase triole (Lattikas, Mihkel Mälgand ja Tanel Ruben) teeb kaasa hulk külalisi.          Kui kaua plaadi tegemine aega võttis?        Esimesed lood said paberile veebruaris 2010. Suvekuumus oli sobiv aeg salvestuseks ja kokkumäng ning lihvimine jäid sügisesse. Plaadi tegemise protsess oli mulle äärmiselt tore aeg. Tööpealkirjaks oli „Aeg”, aga lõpuks sai sellest „Ööliblika tants”.  Kas pealkirjadel on ka sügavam, sümboolsem tähendus?    Kuna tegu on duubelplaadiga, millest ühe plaadi muusika on salvestatud taasiseseisvumise ajajärgul ja teise muusika hoopis uuel sajandil, siis on aja kulg teravalt tunda. Kuna uuema plaadi kirjutamise aegu tegelesin ka muusika  loomisega ühele huvitavale teatrilavastusele, kus oli juttu ööliblikatest, mõjutas see kujund mind sedavõrd, et tituleerisin ühe pala „Ööliblika tantsuks”, mis andis lõpuks albumile nime. Ka ööliblikas elab omas ajas, mis on seda lühem, mida kiiremini ta valgusse jõuab … Kui sumedatel suveöödel plaadiga tegelesin, käisid nad tihti mul külas.   

Plaadi sündimine on seda märkimisväärsem, et olete Eesti jazzis viimastel aastatel olnud pigem varjus …   

Jah, olen aktiivsest jazzielust pisut eemal olnud vist sellepärast, et ei tegele üksnes jazzmuusikaga, vaid ka muude põnevate muusikaliste väljunditega. Kui midagi süvenenult teha, siis võtab see paratamatult palju aega. Aega ei saa aga võtta millegi sama tähtsa arvelt. Aga jazz on mu suur armastus  ja kuna eelmiseks suveks olin siin maamunal toimetanud juba pool sajandit, siis lubasin endale sellise sünnipäevakingi.   

Miks otsustasite välja anda pea 20 aastat tagasi lindistatud materjali?     

1990ndate algul lõppes LPde ajastu ja CD oma polnud veel saabunud, nii ilmuski see muusika toona vaid ilmetu välimusega  kassetil. Nüüd sai see moodsamasse kuube.

Üles kirjutanud Ivo Heinloo

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht