Pealelend – Taavi Kerikmäe, ansambli U: liige

MARIA MÖLDER

sirp_2016_44_0031__art_r1

Ansambel U: pälvis hiljuti Eesti Kultuurkapitali helikunsti sihtkapitali preemia sisukate rännakute eest nüüdismuusika maastikul. Selgub, et U: muusikute rännakud on olnud sisukad ja tihedad ka täitsa tavalises maailmas.

Kuuldavasti käis ansambel U: hiljuti Brasiilias ja palju ei ole möödas ka sellest, kui osalesite Veneetsia muusika­biennaalil. Kuidas teil need reisid läksid?

Ansambel U:-le oli oktoober äärmiselt intensiivne. Peale Eestis antud kontsertide käisime turneel Itaalias ja Brasiilias. Itaalia turnee algas kahe meeleoluka kontserdiga Sitsiilias Palermos. Astusime üles interaktiivse kontsert-performance’iga „Publikuorkester“, kus on uurimise all demokraatlikud protsessid muusikaloomes ning publiku ja esineja suhe. Ansamblile oli aga suursündmus esinemine LX Veneetsia muusikabiennaalil. Tegemist on ühe prestiižsema nüüdis­muusika festivaliga, mille kaalust annavad aimu seal esinenud tippansamblite nimekiri (Ensemble Modern, Bang on a Can Allstars, London Sinfonietta jt) ja maailma esiettekanded sellistelt heliloojatelt nagu Kaija Saariaho, Toshio Hosokawa või Salvatore Sciarrino. Ansambli U: esituses kõlas Fausto Sebastiani teose „Kinnara“ esiettekanne ja esitusele tuli ka Vittorio Zago teos „Ricercari“.

Suurema osa U: kavast moodustas aga eesti uus muusika. Itaalia esiettekandena kõlasid Veneetsias Tatjana Kozlova-Johannese, Helena Tulve, Märt-Matis Lille ja Jüri Reinvere teosed. Võimalus esimest korda Veneetsia biennaalil üles astuda on suur tunnustus nii eesti nüüdismuusikale kui ka ansambel U:-le, kelle kõlatundlikule ansamblimängule leidis festivali kuraator Ivan Fedele hulganisti kiidusõnu.

Brasiilia turnee algas eesti nüüdismuusikat tutvustavate õpitubade ja loengutega Natali ülikoolis ja Recifes. Peaesinemine oli kontserdiga „Publiku­orkester“ festivalil „Virtuosi século XXI“ ehk „XXI sajandi virtuoosid“. Rohkearvuline publik võttis kontserdi vastu püsti aplodeerides. Meil õnnestus festivalikülastajaid üllatada ootamatu ja interaktiivse kontserdivormiga. Samuti tunnustati ansambli eriomast kõla.

Eestis saab ansambel U:-d taas kuulata 31. X traditsioonilisel vana-aasta uue muusika kontserdil. Edasi ootavad juba ülesastumine New Yorgis ülemaailmsel APAP etenduskunstide konverentsil ja Islandi muusikapäevadel (Dark Music Days).

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht