Pealelend – Madli-Liis Parts, kultuuriministeeriumi muusikanõunik

MARIA MÖLDER

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

sirp_2016_48_0020__art_r1

Juko-Mart Kõlari vanemapuhkuse ajal on alates 17. X muusikanõuniku ametis Madli-Liis Parts.

Palun too välja põnevamaid töid, millega oled kokku puutunud.

Mind köidab samavõrd süva- ning eksperimentaalne ja improvisatsiooniline muusika, samuti eri kultuuritraditsioonid. Töö on mind viinud nii Euroopasse kui ka Põhja-Aafrikasse. Muusikaürituste köögitoimkonnas olen täitnud vist peaaegu kõiki rolle – peale professionaalse interpreedi ja helilooja oma. Rahvusvahelistes töögruppides olen töötanud reaalsest vajadusest sündinud tulevikuideedega ning tänu sellele saan kaasa rääkida nii korraldaja, muusiku, publiku kui ka rahastajana.

Viimased aastad olin Eesti muusika päevade produtsent. Minu töö algas, kui kunstilised juhid Helena Tulve ja Timo Steiner olid visandanud järgmise festivali esialgse programmi. Töös oli korraga vähemalt kahe festivali kava, lisaks rahvusvaheline koostöö. Rõõm on olnud tööst koos pianist Kristjan Randaluga, kelle nõudlikkus iseenda vastu ja piiritu anne inspireerib. Elamusreiside ooperituuride giidina olen nautinud maailmaklassi ooperit Helsingist Dubaini.

Üks suuremaid väljakutseid oli Londoni olümpiamängude kultuuriprogrammi korralduses osalemine. Inspireerivad on olnud loomingulised sidemed Norra improvisaatoritega. Geilo jäämuusikafestival on alati erakordne, sest ligi 30kraadises pakases sünnivad imelised jääpillid ja tippimproviseerijad üle maailma sõidavad Norrasse, et neil mängida.

Mis on muusikanõuniku ametis teisiti, kui ette kujutasid?

Läksin tööle väga avatud meelega. Teadsin, et puutun kokku mahuka spetsiifilise dokumendihaldusega ning mul tuleb läbi viia kolm muusikavaldkonna toetusvooru. Teadsin ka, et organisatsioonide, muusikute ja korraldajatega on ees arutelud, kus otsime uusi võimalusi muusikavaldkonna arendamiseks nii hariduse kui ka professionaalide aspektist. Peagi peaks töölauale jõudma paar edumeelset ideed, mille elluviimisele meeldiks kaasa aidata. Olen üllatunud, kui palju on igal sammul kasu produtsenditöö kogemusest ja suurest koostöövõrgustikust. Muusikavaldkonna tegijatega kohtudes sümpatiseerib visioon ja kirg. Oma tööd ja valdkonda nähakse konstruktiivselt: vaadatakse kaugele ette ning mõeldakse julgelt.

Millised on muusikanõunikuna sinu prioriteedid ja kas on Juko-Mart Kõlari alustatuga võrreldes oodata muutusi?

Ministeeriumis ei sünni otsused üleöö ja nii leitakse parim lahendus. „Antagu ja tehtagu“ mentaliteet ei toimi ammu. On oluline, et kontserdielu oleks mitmekesine ja professionaalne ka väljaspool linnu. Noored peavad saama muusikat õppida nii huviringi kui ka muusikakooli tasemel, et tulevikus särada maailmalavadel ja meie esinduskollektiivide ridades. Eesti Filharmoonia Kammerkoor vajab uut kvaliteetset töökeskkonda.

Oluline on toetada institutsioonide ja muusikute rahvusvahelistumist, olgu selleks muusikute omavaheline koostöö või osalemine projektides, mis toob Eestisse lisarahastust. Tähtis on arendada ka olemasolevaid struktuure, mis aitavad saada meie muusikal maailmas veelgi nähtavamaks ja kättesaadavamaks. Nii päringud kui ka tagasiside muusikamessidelt näitab, et vajadus näiteks Eesti Muusika Infokeskuse hallatava teabe järele on ülisuur: professionaalidevahelisest rahvusvahelisest suhtlusest avalikkus ei tea, kuid see on kui kuldvõti.

Rahvusvaheliselt olulisim nüüdismuusika ühendus ISCM valis just Eesti 2019. aasta konverentsi ja festivali toimumise kohaks. Koorimaailma suursündmus, tuhandeid lauljaid Eestisse toov „Europa Cantat“ toimub 2018. aastal Tallinnas. Music Estonia teeb tõhusat tööd eri muusikažanride tutvustamisel, Tallinn Music Week on avanud noortele muusikutele olulisi uksi. Maailma muusikaringkondade pilgud on Eestil rohkem, kui me siin olles tajume. Peame olema toimuvast paari sammu võrra ees.

Uues koalitsioonileppes on eraldi väljendatud toetust mitmele algatusele, kuid ei ole mainitud näiteks EMTA kontserdisaali ehitust …

Muretsemiseks pole põhjust. Koalitsioonileppe maht võimaldab fikseerida vaid osa tegevusest. Juuni algul kinnitas valitsus ülikoolide ja teadusasutuste arenguprogrammi ASTRA investeeringute kava, kust saab toetust ka EMTA kontserdisaali kompleks.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht