Pealelend: Jüri Gerretz

Sirp

Eesti Kontserdi direktor Jüri Leiten on kusagil öelnud, et silmapaistvate muusikainimeste väärikaid tähtpäevi on tänavu nii palju, et pane neist lähtuvad kontserdid ritta ja hooaeg ongi valmis. Väikese liialdustega neil sügiskuudel nii ongi, näiteks novembris Ants Üleoja ja Alo Ritsing 75, Liszt 200, Lauri Väinmaa 50. Selle eestvedajaks, et kontsert sarjast „Violino bis!” pakub 7. detsembril säravat viiulimuusikat Jüri Gerretzi Eesti koolkonnalt, on üks tema tuntumaid õpilasi Maano Männi, kes tutvustabki siinkohal oma ideed avaldada austust eredale viiulikunstnikule ja pedagoogile. Maano Männi: 5. detsembril tähistab 70. sünnipäeva meie 1970.-1980. aastate üks eredamaid viiuldajaid, kauaaegne EM A ja Kuopio konservatooriumi professor Jüri Gerretz. Kuna sünnipäevalaps tegutseb suurema osa ajast Põhjalas, otsustasime meie, tema endised õpilased, korraldada ühe vahva kontserdi. Kavavalikus lähtusime ennekõike juubilari soovidest. Ideega haakusid nii Eesti Kontsert kui ka Tallinna Filharmoonia.

Esineda soovijaid oli palju, aga probleemiks kujunes mängijate ärasaamine nende põhitöölt. Huvitav seik tekkis maailmaklassi dirigendi ja endise tippviiuldaja Sakari Oramoga. Kui Soomes kuuldi, et Gerretzi Eesti koolkonnal on selline ilus kontserdiidee, küsiti minult, kas ma Sakke (Oramo hüüdnimi) olen kutsunud – tema ju samuti Jüri õpilane! Gerretz küll mainis tagasihoidlikult, et ei saa Sakarit 100% enda omaks pidada, küll on ta palju meistriklassides osalenud. Kirjutasin Oramole ja vastus tuli kiirelt: „Tulen igal juhul Jüri juubelile, ta on minule muusikaliselt tohutult palju andnud! Päev enne juhatan Soome Raadioorkestriga iseseisvuspäeva kontserti, aga 7. detsembril tulen Tallinna.” Nii esitab Oramo Fauré „Hällilaulu” Tallinna Kammerorkestri saatel ja dirigeerib ka üht kaunimat orkestriteost, Tšaikovski „Serenaadi” suure sünnipäevaorkestri ettekandel. Esinejate seas on ka põhjanaabrite tipptšellist Marko Ylönen, kes mäletab noorusest Gerretzi väljendusrikast ja lummavat viiulimängu suvekursustel. Vivaldi „Talve” kannab ette ERSO kontsertmeister Arvo Leibur, kes meenutab, et juba TMKKs õppimise ajal oli Gerretz nii kunstniku kui isiksusena talle suur eeskuju. Kuna Gerretzi juubel on talvekuul, siis valisime kavva ka Piazzolla-Desjatnikovi „Talve”, solistiks TMKK 16aastane noor viiulikunstnik Robert Traksmann. Kuulaja saab nautida ka Mendelssohni ja Schuberti kammermuusikat. Samuti teeb come back’i Gerretzi aastatel 1988–1993 tegutsenud kammerorkester omaaegses koosseisus.

Kontserdi eel toimub Jüri Gerretzi CD „Amabile” esitlus. Näinud paar kuud tagasi tema Eesti Raadio fondisalvestuste aukartustäratavat hulka, jäin nõutuks – kuidas on see võimalik, et nii eredal kunstnikul pole sooloplaati?! EM TAst sai plaadi väljaandja, samuti toetavad seda missioonist kantud ettevõtmist Eesti Kultuurkapital, AS Kodupaber, ERR ning juubilari õpilased mõlemalt poolt Soome lahte.

Loodame oma taaskohtumise ja musitseerimise rõõmu jagada võimalikult arvuka publikuga!

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht