PEALELEND: Iren Lill, EILi kontsertide produtsent

Sirp

Lauri Väinmaa juhib oma intervjuus tähelepanu Eesti Interpreetide Liidu tegevuse laienemisele. Küsime asjaosaliselt, mis iseloomustab EILi tänavust kontserdihooaega.        Iren Lill: Liit alustas septembris oma kümnendat kontserdihooaega. Selle aasta jaanuarist kannavad kontserdid ühisnimetust „Eliitkontserdid”, mis vihjab loomeliidu nimele, kuid rõhutab ühtlasi ka kontsertide kõrget kunstilist taset – esineb Eesti interpreetide eliit. Lisaks kammermuusika heatasemeliste esituste vahendamisele on meie eesmärk tõsta esile just kodumaiste muusikute professionaalsust.        Tallinnas teeme kontserte harjumuspäraselt kaks korda kuus, kuid toimumiskohtade valikusse on nii mängijate kui kuulajate rõõmuks lisandunud Estonia kontserdisaal. Kadrioru lossi saal on ja jääb ühe kauneima kammersaalina meie põhitegevuskohaks, sest on kammerkontsertideks paraja suurusega ja Kadrioru pargi ilus suursugune atmosfäär viib kontserdile saabujad pidulikku meeleollu. Siiski, nagu paljudes kontserdikajastusteski lugeda, ei sobi teatud repertuaar akustiliselt sellesse saali. Eriti puudutab see probleem pianiste, kellel on nüüdsest võimalus  esitada täismõõdulisi soolokavu suurel laval ning Steinway kontsertklaveril, ilma et peaks tegema mööndusi repertuaarivalikul ja tundma hirmu kõlanivoo ületamise ees.  

Ühtekokku korraldab EIL Estonia kontserdisaalis sel hooajal üheksa kontserti, neist klaveri-soolokavad on lisaks septembris antud avakontserdile pianist Ralf Taalilt veel detsembris Tanel Joametsa, jaanuaris Age Juurika ja mais Marko Martini kontsert. Juba novembris on võimalus kuulata Johannes  Brahmsi kaht suurepärast kammerteost: Klaverikvartetti op. 26 ja Klaverikvintetti op. 34 koosseisult Mikk Murdvee (viiul), Mari-Katrina Suss (viiul), Anne Ilves (vioola), HenryDavid Varema (tšello) ja Peep Lassmann (klaver). Veebruaris astuvad üles Anna-Liisa Bezrodny (viiul), Henry-David Varema (tšello) ja Ralf Taal (klaver). Märtsis teeme Estonia kontserdisaalis koguni kaks kontserti. Esimene kantakse üle Euroopa raadiojaamadesse,  esinevad Rein Rannap, Age Juurikas, Marko Martin ning kvartett koosseisus Arvo Leibur, Toomas Vavilov, Henry-David Varema ja Peep Lassmann. Ka teisel märtsikuisel kontserdil kuuleb mitmeid muusikuid: põhjamaiseid helipilte esitavad metsosopran Iris Oja ja organist Ulla Krigul ning prantsuse muusikat toovad kuulajateni trompetist Indrek Vau ja pianist Peep Lassmann. Koos keelpillikvartetiga Prezioso saab aprillis kuulda pianist  Hando Nahkurit. Nagu öeldud, jätkuvad ka kontserdid Kadrioru lossis, samuti Niguliste ja Jaani kirikus.   

Kõik Tallinna kavad viime ka mujale Eestisse kuulata, et meie suurepäraste muusikute esinemistest saaks osa võimalikult lai kuulajaskond. Loomulikult on EIL huvitatud oma muusikute tutvustamisest ka väljaspool  Eestit. Seepärast alustasime sellest hooajast kammerkontsertide korraldamist põhjanaabrite juures. Koostöös Helsingi kogudustega toimub sel sügisel Helsingi kirikutes seitse kontserti, mille esinejate valik tehti meie suvehooaja kavast lähtuvalt. Finantsiliselt toetavad neid kontserte kultuuriministeerium ja Eesti Vabariigi Suursaatkond Helsingis.   

Uus algatus on ka tasuta heategevuslikud kontserdid Eesti Puuetega Inimeste Kojas. Liikumispuudega Inimeste Liidu soetatud uuel klaveril antakse kontsert kord kuus. Kontserdisarja tulu läheb Eesti muusikaakadeemiast saadud klaveri kulude katteks.

 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht