Pealelend – Elo Liiv, TMW väliruumi valgus-installatsioonide kuraator

ELO KIIVET

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

28. – 30. märtsil avatakse kolmeks õhtuks Tallinn Music Weeki raames Noblessneri sadamalinnakus valgus- ja heliinstallatsioonide näitus „Aeg kui valgus“. Millist ruumi- ja tajukogemust on oodata?

Tegemist on EKA valgusinstallatsiooni kursuse kuueteistkümne tudengi näitusega, mis oma loomult on väga eksperimentaalne. Seadsime eesmärgiks käsitleda valgust ja ruumi, kasutades meediumina valgusinstallatsiooni kui tehnilise ja/või loodusliku valguse ning kunsti sümbioosi, selle interdistsiplinaarsust. EKA ja Tallinn Music Weeki koostöös teeme linnaruumi projekti juba kolmandat aastat.

Noblessneri sadamalinnak on pärast päikeseloojangut erilise atmosfääriga paik, kus hilisele uitajale loodud valgusraja installatsioonid ühtaegu nii ähmastavad kui ka toovad esile selle ajalugu jutustavate hoonete omavahelised piirid.

Millised on valgusraja seitse installatsiooni?

Näituse kontseptsioon on peatada rajal kõndija aeg hetkel, mil ta kohtub ümbrusega, pakkuda installatsioonide abil ligipääsu juba möödunud tuleviku või veel tulemata mineviku ühendruumi, kus on Peetri tänavalt alla voolav varjude ja valguse jõgi, vana laevatehase möödanikku talletanud müüride uue lootuse kuma, Halli ööklubi fassaadil mapping’uga pahupidi keeratud selle techno-tossune koor, tunnelisse siseneja taju tervikut viivuks dekonstrueeriv unenäoline atmosfäär ning kirjutamist ootavad ja ometi ajas kaduvad valguse sõnumid … Peatu hetkeks kolme akna juures. Vaata ringi. Vaata läbi seintest, mis sind ümbritsevad. Vaata suuremat pilti, tervikut. Aeg ja valgus loovad mustreid mere ja tsivilisatsiooni kaldal.

Millise sõnumi näituse külastajale kaasa anda soovite?

Installatsioonid on avatud ainult kolmel õhtul, seega kutsume inimesi nautima kevadet ja kogema Noblessneri linnakus aja ja valgusvoogude kulgemist. Pedagoog Kalju Rahu on kirjutanud: „Ajakulg on kui alguse ja lõputa tee, millel astunud inimesed ning toimunud sündmused pidevalt silmapiiri taha kaovad.“ Niisamuti jätab silmapiiri taha kaduvaid varjujälgi endast ka valgus, kuid valgusel on ka omadus kadunud kihte taas välja valgustada.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht