Pealelend: Andres Mustonen, „Mustonenfesti” kunstiline juht

Mirje Mändla

„Mustonenfest” viiakse tänavu läbi Eestis ja Tel Avivis, kuhu jõuab kuus festivalikontserti. Kuidas festival laienes Iisraeli?
Mul on Iisraeli muusikutega täiesti müstiline kontakt. Olen seda muusikute seltskonda terve elu tundnud: endine Peterburi, Moskva ja Varssavi intelligents, kellest väga suur osa elab nüüd Iisraelis. Iisrael on muidugi eriline koht selles mõttes, et tunnen end olevat tuhandeid aastaid seal elanud. Seal on minu juured, minu mõttemaailm on seal sündinud, see on minu tõeline kodumaa. Seetõttu on mul eriti hea meel korraldada festival Iisraelis. „Mustonenfest” laieneb lähitulevikus lisaks ka Moskvasse ning mujalegi, näiteks Lõuna-Ameerikasse. Ma osalen nende kohtade kultuurielus ja olen seal oodatud ning mul väga hea kontakt kohalike muusikutega.
„Mustonenfesti” Eesti kava on kontsentreeritud Lähis-Idale. Juudi kultuur, holokausti teema, varakristlikku juudi muusikat esitav David Ensemble – müstilist hõngu on väga palju.  Suurepärast interpretatsiooni esitlevad teiste seas itaalia tšellist, Tšaikovski konkursi võitnud Mario Brunello, Bracha Kol, noored interpreedid nagu hispaania fantastiline vioolamängija Isabel Villanueva ja Iisraeli multiinstrumentalist Gil Shohat. Veel soovin esile tõsta ühte paremat professionaalset kollektiivi Iisraelist – Israel Camerata Avner Bironi juhatusel.
Pean väga suureks õnnestumiseks seda, et meil õnnestub lõpuks Henryk Górecki III sümfoonia tuua Eesti esiettekandele. Olen selle peale mõelnud vähemalt viisteist aastat. Tegemist on holokaustile pühendatud teosega sopranile ja orkestrile. Lootsin, et seda õnnestub Eestis koos Góreckiga esitada, aga kahjuks on Górecki meie hulgast lahkunud.
Mulle on alati olnud tähtis minus resoneeriv traditsioonidele toetuv uus muusika. Me ootasime festivalile John Taveneri, tema lahkumise tõttu anname Taveneri mälestuskontserdi. Mul on hea meel, et tõin tema muusikat juba 1980. aastatel Eestis esiettekandele. Lisaks kõlab festivalil Galina Grigorjeva ja esimest korda itaalia-iisraeli helilooja Olivero Betty looming.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht