Pealelend: Ada Kuuseoks

Sirp

Eeloleval esmaspäeval tähistatakse muusikaakadeemias maestra Anna Klasi 100. sünniaastapäeva. Tema õpilane Ada Kuuseoks on sel puhul kogunud ja kirja pannud mälestusi. Neist kokku saanud raamat täiendab DVDd, mis näitab Anna Klasi soolopianistina, klaveriduos Bruno Lukiga ning solistina nii kammer- kui sümfooniaorkestri ees poeg Eri Klasi dirigeerimisel. * Ada Kuuseoks, Anna Klasi õpilane aastail 1955–1964, noist õpingutest lahutab teid peaaegu pool sajandit. Millised on need temalt saadud väärtused, mis kogutud meenutustes siiani eredad ja ka eluliselt vajalikud – nüüd juba teie ja teie õpilastegi interpreedija pedagoogitöös? Pedagoogina oli eesti tänase klaverikultuuri üks alusepanijaid Anna Klas justkui sündinud! Juba õpingukaaslastele andis ta hüva nõu raskete kohtade lahendamisel. Ja nii elu. Veel oma 80. sünnipäeva intervjuus mainis juubilar: „Kõige olulisem on tunda, et minust on ikka kasu”. Nüüd on juba kolmandik õpilastest lahkunud, mistõttu meenutusraamatus võtsin ühtlasema läbilõike tarvis abiks ajakirjanduses ilmunud mõtted Anna Klasi väljapaistvamatelt õpilastelt Virve Lippuselt, Vilma Malleselt, Valdur Rootsilt. Maestra Läti konservatooriumis töötamise 13 aastast ma ei teadnud seni ühtki õpilast, kuid mingi „läbimurre” õnnestus siiski teha. See omamoodi huvitav lõik vajaks veel uurimist. Anna Klasi suure andumusega tehtud töö viljad on „ilmalaanen laiali”. Seepärast on ka raamatuke kakskeelne: eesti ja inglise keeles.

Siiani on suurte muusikute Anna Klasi ja Bruno Luki soolo- ja duoesinemisi jäädvustatud vaid CDdele, kuid nüüd võime meisterpaari mängu imetleda ka pildis. Muusika kõlab DVD-l tunni ja kolmveerandi jagu. Lõviosa kavast moodustavadki legendaarse klaveriduo esitused aastail 1955–1985. Bruno Lukk on duo lavatee kohta kirjutanud: „Me mängisime koos 33 aastat. See on andnud mulle minu kontserdipraktikas kõige suurema naudingu.” Renata Goznajal ei jäänud meenutustes öelda muud kui: „Väga kahju, et praegused noored muusikud ei saa seda suurepärast ansamblit enam elavas ettekandes kuulata”.

Anna Klasi mängu on tabavalt iseloomustanud tema esimene konservatooriumilõpetaja, unustamatu Asra Loo: „Anna Klasi kui pianisti loomingus tunneme alati ära Anna Klasi kui inimese: kõrge kultuuriga, peene tundemaailma ja terava mõistusega tugeva isiksuse”.

DVDd ja raamatut esitletakse juubelikontserdil 23. I kell 17 EMTA kammersaalis.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht