Pealelend

IGOR GARÐNEK

ANDRES UIBO,Suure-Jaani muusikafestivali kunstiline juht Mida uut ja mida vana toob endaga kaasa 19. ? 24. VI Suure-Jaani muusikafestival?

Küsimuses oli juba ka vastus olemas. Tõepoolest on seal nii vana kui uut muusikat, on ka esmaettekandeid. On aastaid käibel olnud esinemispaiku ja päris uusi esinemiskohti. Enda jaoks muidugi on mulle põnevamad kahtlemata uued esinemispaigad, üks neist kohalik õigeusu kirik, mis on pikka aega olnud kasutamisest kõrval. Seal oli mingi ladu. Nüüd on see ära puhastatud ja meie Orthodox Singers annab selles, suurepärase, lausa fantastilise akustikaga kirikus kontserdi. See on siis uus.

Ja siis juba sissetallatud rajad ja esinemispaigad: Suure-Jaani kirik, Arturi Juures terrass, Soomaa soosaar, kus eelmisel aastal oli väga menukas öökontsert ligi neljasajale inimesele. Tahaks loota, et sel aastal oleks ilma, eelmisel aastal oli ilm n.-ö. ääre peal.

Aga ega esinemispaigad pole need, mis Suure-Jaanisse kutsuvad, rohkem tähelepanu tuleb pöörata sisule. Suure-Jaani puhul on alati nii olnud, et sel kohal on mingi eriline aura, sealt on pärit nii palju suurmehi: heliloojad Kapid, Mart Saar, esimene Tallinna Konservatooriumi trompetiprofessor Julius Vaks, kunstnik Köler, siis ?Nimed marmortahvlil? autor Kivikas ja palju teisi.

Muusika, kava poole pealt on mul tänavu eriti hea meel vene õigeusu kirikumuusika üle, vanast muusikast tuleb ettekandele Bachi ?Muusikaline ohver?, sealt edasi klassikud ja muidugi rohkesti eesti heliloomingut. Tuleb ka kaks autoriõhtut: Veljo Tormise autoriõhtu ja René Eespere autoritund. On uudisloomingut Kristjan Kõrverilt ja Jaak Sikult. Nii et kava tõotab tulla väga põnev. Kuigi Tormis on öelnud, et ta enam ei komponeeri, seadis ta siiski keelpillikvartetile oma ?Jaanilaulud?. Festivali kaugeim külaline on Bostoni Noorte Sümfooniaorkester, mis on üks USA paremaid noorteorkestreid ja täiesti võrdväärne partner täiskasvanute orkestritele. Mõnes mõttes on noorteorkestrid märksa huvitavamad, kuna seal mängitakse suurema innuga ? ei ole tekkinud veel seda kulumist ja ?töölkäimise tunnet?, muusikat tullakse tegema tõesti rõõmu pärast.

Miks siis ikkagi tulla Suure-Jaanisse? Suure-Jaani on väga pikkade kultuuritraditsioonidega paik, seal on väga kaunis loodus. Linn on tehtud kauniks ning ma julgen väita, et selle linna tormiline areng viimasel kuuel-seitsmel aastal on paljuski toimunud tänu Suure-Jaani muusikapäevadele, seda mainisid hiljuti ka meie peaminister ja Viljandi maavanem. Tuletagem veel meelde, et II maailmasõja ajal paiknes Suure-Jaani läheduses ka Tallinna Konservatoorium, kus muuseas Villem Kapp sai ka oma lõpudiplomi.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht