Oodatud muusika­sündmus varsti tulekul

Priit Kuusk

XVI Rapla kirikumuusika festival 20. VII – 9. VIII. Rapla on Eesti maakonnalinnade hulgas tuntud eeskätt tänu kirikumuusika festivalidele. Tänavune festival, juba kuueteistkümnes, käivitub taas selle asutaja ja peakorraldaja Raimo Kivistiku käe all 20. VII – 9. VIII ning pakub kuulajaile 16 kontserti 12 kirikus Rapla-, Järva-, Viljandi- ja Läänemaal.

Varajase muusika tippkavaga „Mvsica Livoniae” („Muusika XVII sajandi hansalinnades”) avatakse festivalisari Raplas ja Türil, selles kõlab harukordsena koguni seitse pala Johann Valentin Mederilt, aga ka Narvas tegutsenud Michael Hahni ja Ludwig Busbetzky teoseid – nimetatud koostööprojektis Eesti Kontserdiga mängivad Hortus Musicuse ja Tallinn Baroque’i tuntud solistid läti barokkviiuldaja La¯sma Meldere juhtimisel, vokaalnumbrites Kädy Plaas, Kaia Urb, Uku Joller. Enne Raplat esitatakse seda Viljandi, Narva, Tallinna, Pärnu ja Tartu kirikuis (plaanis ka Riias).

Ellerheina tütarlastekoor, alati rohke eesti muusika (koguni üheksa autorit, sealhulgas Arvo Pärt ja Veljo Tormis) ja muu põnevaga jõuab Tiia-Ester Loitme juhatusel Raplasse ja Hagerisse, Orthodox Singers (kavas ka Kuldar Sink) aga Velisele, Kullamaale ja Kärusse. Neis teeb kaasa Viinis õppivate noorte duo Mari-Liis Uibo (viiul) ja Diana Alexandra Moraru (kitarr, Rumeenia), teises kavas ka sopran Liina Saari.

Tervikuna eesti muusikast koosneb Eesti Rahvusmeeskoori õhtu „Gustav Ernesaks 100” Vahastus, dirigentideks Kuno Areng ja Olev Oja, laulutaadi enda loomingu kõrval on ka Rudolf Tobiase, Artur Kapi, Konstantin Türnpu ja Eduard Tubina laulud.

Esmakordselt on festivalil Tõnis Mägi, kes esineb kavas „Looja, hoia Maarjamaad” Thea Paluoja noortekooriga. Hõngu oma suurepäraselt uuelt CD-lt „Contrasting Colours” toob Raplasse Raivo Tafenau ansambel (festivalil juba mitmendat korda). Nende kavas „Ice on Ipanema” on solistiks Sérgio Bastos Brasiiliast, veel muusikud Tšiilist, Soomest, Eestist (Ricardo Padilla, Petteri Hasa, Ain Agan, Mihkel Mälgand).

Koostöös Eesti Kontserdiga valmib mitu kava, sealhulgas „Vanasti Euroopas – Inglismaa” (Iren Lill ja Marju Riisikamp klavessiinil, Marika Pabbo lauljana, Raivo Järvi kommentaarid sõnas ja pildis) Järva-Jaanis ja Suure-Jaanis, „Prantsuse kammermuusika” (Raivo ja Eda Peäske, vastavalt flöödil ja harfil) Järvakandis, juba varasemast teatud-tuntud „Elavad klassikud” Juurus. Rapla kirikumuusika festivalide veteran Tallinn Baroque esineb Vigala kirikus.

Seekord lõpetab festivali Jaan-Eik Tulve juhitud Vox Clamantis, kaasa teeb Hongkongist pärit ja meil kodunenud kontratenor Ka Bo Chan, orelil Andres Uibo. Teadupärast on see festival alati eriliselt oodatud meie väiksemates maakirikutes.

 

 

 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht