Oistrahhi legend elab edasi Pärnus

Priit Kuusk

Täna algab Pärnus DAVID OISTRAHHI festival (1. VII ? 30. VII).  

Juba üheksandat suve järjest köidab kogu Läänemere idakallast suur muusikapidu Pärnus. See on David Oistrahhi festival, mis põlistanud legendaarse viiuldaja nime meie suvepealinnas. Just seepärast saab siin kuulata vaid parimaid interpreete ning huvitavaimat muusikat, nii uues kontserdimajas, raekoja saalis kui ka Eliisabeti kirikus. Nagu ikka, on festivaliprogrammis köitvat mitme sajandi muusikapärandist ja arusaadavalt on suur tähelepanu viiuldajatel ning keelpillimängul.

Kui täna õhtul alustab kirikus Moskva Patriarhaadi Koor, siis homme on nad juba koos Eesti Riikliku Sümfooniaorkestriga suurel sümfooniakontserdil festivali avamiseks. Sünnib kolme naabermaa meeliköitev muusikaline koostöö, sest ERSO ees on Soome praegusaja üks tippdirigente, lisaks ka suurepärane viiuldaja Sakari Oramo. Väga sagedane, nii ka sel aastal, on ühine musitseerimine lõunanaabri Läti kollektiividega.

Kui festivali eesotsas on tunnustatud interpreet ning sisukas muusik, t?ellist Allar Kaasik, on kogu muusikapidu tema käekirjaga, kõrge tasemega. Kohanud Pärnus tegijate indu ja vaimustust ning veel paremat publikut, on paljud nimekad muusikud leidnud suurtest keskustest taas tee siia hubasesse rohelisse väikelinna.

Interpretatsiooni kõrgtaseme kõrval on pakkuda alati põnevaid teoseid, festival teeb välisprojekte, korraldab esiettekandeid, kirjastab eesti muusikat, annab välja plaate. Kuldar Sink, Galina Grigorjeva, Erkki-Sven Tüür, Arvo Pärt on eelisheliloojad me klassikute kõrval, mitmed välisautoritest korüfeed on ise käinud Pärnus kohal nagu Gija Kant?eli, Aleksander Knaifel või Peteris Vasks, esimene tema juubeliaastal taas kavades.

Pärnus tehakse tubli samm Arvo Pärdi juubeliaasta tähistamisel, mis meil kahjuks kuigi väärikalt pole läinud. Aga ka maailmasündmused pole külmaks jätnud suure humanisti Oistrahhi nime kandvat muusikapidu: Arnold Schönbergi ?Tunnistaja Varssavist? avakontserdil on selle märgiks, festival kogub jõudu aegade jooksul vangistatud, represseeritud muusika esiletoomiseks meilt ja mujalt.

2000. aasta tõi festivalile juurde Neeme Järvi suveakadeemia: noori, juba orkestrikogemusega dirigente juhendavad siin kõrvuti kuulsad maestrod Neeme Järvi ja Jorma Panula, nende kõrval Aleksandr Dmitrijev Peterburist ja Paavo Järvi.

Kõike seda jätkub seekord kuni 30. juulini.

 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht