Nii tugevad kui kaljud suures meres

Tiina Mattisen

Grammy tuligi, nagu Immo Mihkelson eelmises Sirbis asjatundlikult pakkus. Nüüdseks on meie Grammy-elevus jõudnud Salzburgi, kus Mozarti sünnipäevanädalal esinevad homme Camerata Salzburg ja Läti Raadio koor Tõnu Kaljuste juhatusel. Mozarti ja Richard Straussi teoste kõrval on kavas kaks teost Kaljustele Grammy toonud plaadilt „Aadama itk” („Adam’s Lament”, ECM, 2013) – nimiteos ja „Salve Regina”, kohal on maestro Pärt.

Auhinnatud plaadilt, mis nomineeriti kolmes, ka parima nüüdismuusikateose (teadagi Arvo Pärt) ja produktsiooni (Manfred Eicher) kategoorias, leiab veel mitu Pärdi väiksemat helitööd:  „Beatus Petronius”, „Statuit ei Dominus”, „Alleluja Tropus”, „L’Abbé Agathon”, „Eesti hällilaul” ja „Jõulu hällilaul”. Esitajad on Kaljuste käe all solistid Tui Hirv ja Rainer Vilu, EFK, Sinfonietta Rīga, TKO, Läti Raadio Koor ja Vox Clamantis. Jagatud rõõm.
Tuleb uskuda, et Eesti tugevus on nimelt koorikultuuris: Grammy on kõigil kolmel korral,  nii viimatisel 56. jagamisel kui ka 2004. (Sibeliuse kantaatide eest Paavo Järvi, Maido Maadik, RAM ja Ellerhein) ja 2007. aastal (Pärdi „Da Pacem’iga” Paul Hillier ja EFK) tulnud parima kooriesituse kategoorias. Kui edu võtit näha meie muusika ja muusikute koostöös ECMiga (kaks kolmest), siis soovitan minna 15. veebruaril Kaljuste, EFK ja TKO kontserdile „Gesualdo vari”, kavas Gesualdo ja Tüüri looming (sh esiettekandel „Risti vari”), mis ühtlasi salvestatakse ECMile.
Viimasel ajal kõneldakse palju loomemajandusest, ekspordist ja rahvusvahelisusest. Tasuks ehk märgata, et meil on selles vallas vägevaid tegijaid. Mitte sõnades, vaid „üksnes” oma loominguga. Pronksikarva spordimedal mõnelt oluliselt võistluselt toob kaasa ka riikliku (rahalise) märkamise, aga kuldne grammofon …
Tiina Mattisen
  
Kui Sirp juba trükis, tuli 30. I kultuuriministeeriumist teade, et minister Urve Tiidus teeb ettepaneku eraldada kultuuriministeeriumile Vabariigi Valitsuse reservist 31645 eurot dirigent Tõnu Kaljuste premeerimiseks Grammy muusikaauhindade jagamisel parima kooriesituse kategooria võitnud Arvo Pärdi teose “Aadama itk” salvestuse eest.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht