Neeme Järvi kontserdimaraton Berliinis

Aino Siebert

Neeme Järvi on jälle Berliinis, kus annab detsembris metropoli filharmoonikutega seitse  kontserti. Oma debüüdi selle muusikakollektiivi ees tegi eestlane kümme aastat tagasi, juhatades Pärdi, Prokofjevi ja Tšaikovski teoseid. Viimati seisis maestro Spree jõemetropolis maailma ühe prestiižikama sümfooniaorkestri ees tänavu märtsis, toona kõlas Filharmoonia nooblis Tiergarteni linnaosas asuvas hoones Brahmsi, Weberi ja Griegi helilooming. Orkestri kodulehel tuuakse esile, et Neeme Järvi on Berliinis alati oodatud külaline, ka Filharmoonikute  juhatuse liige Andreas Wittmanni sõnul: „Oleme alati väga rõõmsad, kui maestro Järvi tuleb meie juurde. Tal on oskus teha muusikat väga võluvalt ja kirglikult, seetõttu on ta võitnud meie kõikide südame”. Tegelikult oli plaanitud, et Järvi juhatab nelja kontserti alates 15. detsembrist. Kuid kuna tema kolleeg Kirill Petrenko haigestus, oli iseenesestmõistetav, et Järvi nõustus teda asendama, kuigi see tähendas talle kahekordset  koormust. Kõik, kes maestrot tunnevad, teavad, et kui küsimus on muusikas, on Neeme Järvi väsimatu. Ta ei kaota ka kunagi oma head tuju ja käib orkestri liikmetega hellalt ümber. Seega polnud talle probleem professionaalselt „meisterdada” kolm lisakontserti, millest viimane kanti 11. XII üle ka virtuaalse kontserdimaja kaudu Internetis.       

Kui kohtusin mõni aasta tagasi Bremenis Paavo Järviga, siis rääkis ta mulle, et „isa oleks jõudnud veelgi kaugemale, kui poleks elanud  nõukogude diktatuuris, kus kultuuriametnikud, eesotsas „punase tsaarinna” Jekaterina Furtsevaga takistasid absurdsete otsuste, käskude ja keeldudega muusikute arengut”. Tõepoolest, kui jälgida Neeme Järvi karjääri läänes, siis on eestlane „vabas maailmas” kasvanud gigandiks. Maestro oskab oma juhtimisstiili abil kiskuda muusikasõpru kaasa oma maailma, helide maailma. Ja selle eest on maailma kontserdipublik talle tänulik.  Esimestel Berliini kontsertidel tulid ettekandele Dmitri Šostakovitši XIV sümfoonia op. 135, Richard Straussi „Don Juan” op. 20 ja Pjotr Tšaikovski „Francesca da Rimini” op. 32 ehk programm oli pandud kokku heliteostest, mis valgustasid eri perspektiivist muusika suhet kirjandusega.     

Šostakovitš oli XIV sümfooniat kirjutades raskelt haige. Heliteoses on kuulda, et venelase mõtted keerlesid haiglas Federico García Lorca, Guillaume Apollinaire’i, Rainer  Maria Rilke jt poeesia mõjul armastuse, elu ja surma ümber. „Surma vastu protesteerida oleks rumal. On hirmuäratav, et varem surid inimesed nälga ja haigustesse. Kuid veelgi šokeerivam on, kui inimesed ise hakkavad üksteist tapma,” on Salomon Volkov tsiteerinud heliloojat, keda Stalin halastamatult represseeris.     

Helikunstnik on loobunud oma sümfoonias täielikult puhkpillidest, kasutades selles sümfoonias ainult keel- ja löökpille. See  kombinatsioon annab teosele omapärase, isegi üllatava tooni. Solistidena esinesid Olga Mõkõtenko (sopran) ja Anatali Kotšerga (bass). Mõlemad ukrainlased on rahvusvaheliselt tuntud lauljaid, nende liigutav esitus ei jätnud kedagi ükskõikseks.     

Kontrastina esitati pärast vaheaega Richard Straussi „Don Juan”, kus helilooja demonstreerib enesekindlalt, kui suurepäraselt oskab ta käsitleda suurt orkestriaparaati, ja Tšaikovski „Francesca da Rimini”, mille venelane komponeeris  1876. aastal, tulnud tagasi Bayreuthist. Seetõttu kõlab teosest välja wagnerlikkust. Kontserdisaal oli kõikidel õhtutel välja müüdud, Berliini Filharmoonikuid ja nende juhti Neeme Järvit tänati tormilise aplausi ja braavohõigetega. Õigustatult, sest dirigent sai orkestri särama ja pakkus rasketest teemadest hoolimata muusikaelamusi, mis jäävad kauaks meelde. Lisapalana esitati „Lillede valss” Tšaikovski võluvast jõulumuinasjutust „Pähklipureja”.  Publiku rõõmul polnud piire, kuid ka maestro näost oli selgelt näha, et ta nautis selle imekauni meloodia dirigeerimist. Esituste vaheajal rääkis Järvi Interneti-publikule muu hulgas oma kohtumisest Dmitri Šostakovitšiga, kui helilooja käis Tallinnas. Kuid maestro tõi esile ka selle, et Tšaikovski, kes veetis tihti puhkuse Haapsalus, kasutas oma heliteostes eesti rahvamuusikat. Ka Saksamaa pealinna muusikakriitikud  võtsid kontserdid hästi vastu. Peter Uehling kiidab Berliner Zeitungis, et Neeme Järvi näitas kõrget taset Tšaikovski „Francesca da Rimini” värvikal väljajoonistamisel. Ka Christine LemkeMatweyle ei jää märkamatuks, et dirigent oli lähenenud „Francesca da Riminile” „armastusega poeesia vastu”. Klaus Geiter Berliner Morgenpostist leiab kiitvaid sõnu eestlasest maestro lähenemise kohta Šostakovitši „surmahümnile”. 

Ja kuidas tunneb Neeme Järvi end Berliinis ise? Suurest töökoormast ja lumehangedest hoolimata, kontsertidele lisaks 2-3 proovi päevas,  tunneb maestro ennast Saksamaa pealinnas hästi. Võimalus seista maailmatasemel muusikute ees teeb talle alati suurt rõõmu: „Berliini Filharmoonikud on professionaalsed, tõsised ja asjalikud – nad annavad endast alati parima, meil on hea vahekord ja iga kohtumine on teretulnud. Neil on head solistid. Seekord pakume publikule kahte huvitavat programmi. Eriliselt põnev on Tanejev, mida orkester pole veel kunagi mänginud. Sergei Tanejev  oli Tšaikovski õpilane ja „Francesca da Rimini” ongi ta pühendanud just oma talendikale õpilasele. Šostakovitš on jälle oma XIV sümfoonia pühendanud Benjamin Brittenile. Maailm on väike – suured noodikunstnikud on väga sisse võetud üksteise kunstist, mis tähendab seda, et ka muusikasuundade mõjud levivad”. Neeme Järvi elab, tehes tööd, mis on põnev ja mis teda kutsub. Maestro palus mul edastada eestlastele jõulutervitused, ta soovib  kõikidele sõpradele ja eriti ER SO liikmetele head uut aastat!     

Ta juhatab Berliini Filharmoonikuid Berliinis ka 15. – 18. detsembrini. Huvilistel on võimalik 18. detsembri kontserti jälgida Interneti kaudu. Pileteid saab osta: http://www.digitalconcerthall.com. Samal võrguaadressil saab osta pileteid ka arhiivikontsertidele.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht