Muusikamaailm: Gian Carlo Menotti lahkumine

Priit Kuusk

  Küünlakuu esimesel päeval lahkus Monacos 96. eluaastal eelmise sajandi teise poole ooperiilma tuntumaid isiksusi, ameerika-itaalia helilooja, ka lavastaja ja dirigent Gian Carlo Menotti. Ta kirjutas aastatel 1934 – 1988 kokku 24 ooperit ja kolm balletti, neist “Konsul” (1950) ja “Bleeckeri tänava pühak” (1954) on väärinud ka Pulitzeri preemia. Veel jaanuaris etendas Monte Carlo Ooper Lawrence Fosteri juhatusel maestro kuuldel Monacos tema “Meediumi”, veebruarikuised õhtud on paraku juba mälestusetendused. “Konsul” oli jaanuaris laval Manchesteris, aastavahetusel oli mitmeid “Amahli ja öiste külaliste” etendusi, mõni lavastus taas ka “Telefonist”, mida Menotti ise veel n-ö suletud ajal Estonias Voldemar Kuslapi ja Anu Kaalu esituses kuulis.

Menotti oli teenekas noorte muusikute toetajana, asutades 1958. aastal Itaalias Spoletos Kahe maailma festivali (itaalia ja ameerika noortele), selle teisiku USAs Charlestonis 1977 (ka nende kunstiline juht, USAs kuni 1993) ja veel ühe 1986. aastal Melbourne’is. 1993. aastal sai temast Rooma Ooperi juht. Elu lõpupoolel käis ta oma oopereid ise lavastamas, elades vaheldumisi Šotimaal ja Monacos.

 

Montserrat Caballé lavatähtpäev

Tippsopran Montserrat Caballé (73) lavategevuse 50. aastapäeva puhul korraldas Šveitsis galaõhtu Baseli Ooper. Just siin tegi maestra oma lavadebüüdi pool sajandit tagasi ooperis “Võluflööt”, tänaseks on ta laulnud kokku 130 täispikas ooperis. Ajakirjandus märgib, et teatris peokõne pidanud uus intendant Georges Delnon polnud Caballé debüüdi ajaks veel sündinudki. Galakontserdi keskseteks solistideks olid diiva valikul ta meistriklassi parimad: vene tenor Nikolai Baskov ja ukraina bariton Oleg Romašin, aga ka lauljatari tütar Montserrat Martí. Caballé esines ka ise: laulis Cherubinit, ühe zarzuela ning koos tütrega duo Delibes’i ooperist “Lakmé”.

Saksa bass-bariton Theo Adam (80) lõpetas oma lavakarjääri, lauldes Dresdeni Semperoperis Eremiidi osa Weberi ooperis “Nõidkütt”. Selles rollis ja samas teatrimajas oli ta teinud ka oma lavadebüüdi aastal 1949.

 

Ain Anger Viini Riigiooperis

Eesti lauljaist paistab välislavadel praegu silma bass Ain Anger, Viini Riigiooperi koosseisuline solist 2004. aastast. Ta tegi Sarastrona kaasa peaaegu kõik Mozarti tähtpäeva “Võluflöödi” etendused (lavastaja Marco Arturo Morelli), millest mõned veel sel aastal ning viimased Julia Jonesi dirigeerimisel alles juunis; detsembris oli ta Mozarti Reekviemi soliste Christian Thielemanni juhatusel kõrvuti läti metsosoprani Elina Garančaga. Sel kuul tegi Ain Anger kaasa Donizetti “La Favorite’s” Balthazarina, kus John Dew lavastuses laulab peaosa noor Luciana d’Intino, läinud suve Carmen Verona Arenal. Märtsis kuuleb publik aga kuut etendust tõelise tippkoosseisuga Massenet’ “Manonis”, kui koos Angeriga astuvad peaosalistena üles Anna Netrebko, Roberto Alagna ning Adrian Eröd, dirigent on Bertrand de Billy. Aprillist maini laulab eesti bass Peneiose osas R. Straussi ooperis “Daphne”, dirigeerib Semjon Bõtškov.

 

Trevor Pinnock taas “Brandenburgis”

Oma 60. sünnipäeva puhul otsustas inglise nimekas vanamuusika dirigent ja klavessinist Trevor Pinnock veel kord tuua avalikkuse ette Bachi “Brandenburgi kontserdid”. 1972. aastal asutas ta orkestri The English Concert, kellega koos neid kontserte esmakordselt esitas. Seejärel juhatas ta Londoni Valgustusajastu Orkestrit, Freiburgi ja Amsterdami Barokkorkestrit, mitut gruppi Itaaliast ning plaadistas “Brandenburgi kontserdid” esmakordselt 1982. aastal. Uueks projektiks kutsus ta kokku tõeliselt rahvusvahelise European Brandenburg Ensemble’i, kellega esines ning ka plaadistas (aprillis 2007, Avie Record). Juubelikontsert oli 16. detsembril Sheffieldis, ent kogu see aasta veedetakse reisidel Euroopast (jaanuaris-veebruaris Itaalias, Šveitsis ja Suurbritannias) Kaug-Idani, kõik kontserdid on juba välja müüdud.

 

Preemiaid ja tunnustusi

Valencias pälvisid Plácido Domingo konkursil “Operalia” parima nais- ja meeslaulja preemia (kumbki 30 000 dollarit) läti sopran Maija Kovalevska ja mehhiko tenor David Lomeli. Kuulsa konkursi varasemateks leidudeks on mehhiklane Rolando Villazón, argentiinlane José Cura, albaanlanna Inva Mula ja hispaanlanna Ainhoa Arteta, tenorid ja sopranid.

 Landori teistkordse pianistide konkursi Londonis võitis 24aastane leedulanna Evelina Puzaitė, kes sai plaadilepingu firmaga Landor Records ja kutse esineda mitmel briti festivalil. Õppinud Leedu muusikaakadeemias ja Londoni Guildhalli koolis, varem on ta võitnud ka A. Rubinsteini konkursi Pariisis. Esmakordse võistluse võitjaks tuli mullu tšehhi pianist Libor Novaček.

 Hannoveri VI. viiulikonkursi võitja on Brahmsi Viiulikontserdi parima esitajana korealanna Suyoen Kim. Preemiaga (30 000 eurot) kaasnevad CD firmalt Naxos, DVD ja esinemised mitme orkestriga. II – Hyun-Su Shin (Lõuna-Korea), III – Kana Sugimura (Jaapan).

 Veneetsia biennaali esmakordsed “Kuldlõvid” muusika alal tulid mõlemad Austriasse: elutöö eest heliloojale Friedrich Cerhale ja Donaueschingeni festivalil 2005. aastal esiettekandele tulnud teose “FAMA” (innovatiivse ilminguna laval ja kontserdisaalis) eest Viinis kodunenud ja tegutsevale šveitsi heliloojale ning ansamblijuhile Beat Furrerile.

 Münchenis resideeriva “musica nova” preemiad tulid kolmandat korda autokontsernilt BMW: II preemiaga oli parim Berliinis elav lõunakorealanna Jin-Ah Ahn (1969) teosega “Yodong” suurele orkestrile, III – Carsten Hennigi (1967, SLV) “Massen” samuti suurele orkestrile ja Michael Pelzeli (1978, Šveits) “…méandre inondé” sooloklarnetile orkestriga.

 Berliini helilooja, läinud aasta juubilar Aribert Reimann on Saksa Raadio Arnold Schönbergi auhinna neljas laureaat oma loomingulise elutöö eest. Tseremoonial esitati ta suuroopus orkestrile “Zeit-Inseln” (esiettekandel Salzburgi festivalil 2005). Varasemad laureaadid on George Benjamin, Unsuk Chin ja Jörg Widmann, preemia annavad välja Viini Schönbergi keskus ning Deutsche Symphonie-Orchester Berlin.

 Rodion Štšedrini kammermuusika preemia Münchenist (väljaandjaks Maia Plissetskaja ja R. Štšedrini Fond) pälvis omalinlasest helilooja Markus Zahnhausen.

 Oscar ja Vera Ritteri Fondi VI Ritteri preemia (10 000 eurot) vääris hiina sopran Lina Liu Mozarti muusika silmapistvate esituste eest.

 Leipzigi Bachi Arhiivi ameeriklasest direktor Christoph Wolff sai Londoni Kuningliku Muusikaakadeemia Bachi preemia helilooja elu ja loomingu väljapaistva uurijana. Preemia (10 000 naela) anti välja esmakordselt.

 Soome Wihuri Fond annab iga kolme aasta tagant välja kaaluka Sibeliuse auhinna. Seekordse (100 000 eurot) sai selle taani nimekamaid heliloojaid, tänavune juubilar Per Nørgård.

 49. rahvusvahelise plaadiauhinna Grammy jagamisel Los Angeleses pälvis Eesti Filharmoonia Kammerkoori heliplaat “Arvo Pärt: Da pacem” auhinna parima koorisalvestise kategoorias. Albumi on EFKga teinud koori peadirigent Paul Hillier, plaadil kõlavad Arvo Pärdi kooriteosed ning kolmes loos teeb kaasa ka inglise organist Christopher Bowers-Broadbent. Heliplaat on salvestatud Tallinnas Niguliste kirikus 2005. aasta septembris ning ilmus möödunud sügisel USA plaadifirmalt “harmonia mundi”. “Da Pacem” on Eesti Filharmoonia Kammerkoori kaheksas plaat, mis on kandideerinud Grammyle.

 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht