Muusikamaailm

Priit Kuusk

24. Zagrebi muusikabiennaal  

Omal alal kuulsamaid Balkani maadel, peeti eelmine biennaal (2005) koos Rahvusvahelise Nüüdismuusika Ühingu (ISCM) maailma muusikapäevadega, seekordse (19. – 28. IV) teemad on “Muusikasild Horvaatia-Rootsi”, muusikateater ja naisheliloojad. Tänaseks on naisheliloojaist kõlanud juba Thea Musgrave’i ja Laura Bianchini loomingut (esitajaks Centro Ricerche Musicali Roomast), mänginud ISCMi tänavu resideeriv Cantus Ensemble (Zagreb), avatseremoonial laval Heiner Goebbelsi “Red Run” ning Igor Kuljerići “Song” ja “Concerto for Marimba” (Matteo Levaggi balletilavastused). Horvaatia ühe nimekama helilooja Igor Kuljerići (1938–2006) mälestuseks on kavades mitmed tema oopused.

Esimese suure külaliskollektiivina esineb täna Kuninglik Filharmooniaorkester Stockholmist (dirigent Alan Gilbert) koos löökpilliansambliga Kroumata, Rootsist veel Camerata Nordica ning programm “Swedish Dance and Electronic Scene”. Ülehomme on kavas koguni kaks kammerooperit naisheliloojailt: Mirela Ivičevići “Za tri lipe” ning Isidora Žebeljani “Zora D.”, mille maailma esiettekandel Amsterdamis 2003 laulis nimiosas meie sopran Aile Asszonyi ning laulab seda nüüd ka Zagrebis. Oodatud on Mauricio Kageli ja Krzysztof Penderecki kavad, viimane juhatab ise 27. IV Zagrebi FO ees oma autoriõhtut (IV sümfoonia ja Concerto grosso), tuntumad naisheliloojaist Sofia Gubaidulina kõrval programmis veel Ada Gentile Itaaliast, Olga Neuwirth Austriast, Lori Freedman Kanadast ja Nancy Zeltsman USAst. Algusaegadel on biennaalil killukaupa tutvustanud ka eesti nüüdismuusikat (Sink, Pärt).

 

 

XI Beethoveni lihavõttefestival Varssavis

 

Krakówist alguse saanud pidustused, mida korraldab helilooja nime kandev ühing, peeti seekord (23. III – 6. IV) teemal “Beethoven, muusika ja kirjandus”. Tähtsündmusteks said Camerata Salzburgi Poola debüüt, Nigel Kennedy esinemine (ka dirigendina) Poola Kammerorkestriga, Christopher Hogwoodi juhatatud Baseli Kammerorkestri kavad, Leipzigi Kvartetilt helilooja keelpillikvartetid, Christian Tetzlaffi esituses kõik viiulisonaadid Alexander Lonquichiga klaveril, Rudolf Buchbinder klaverisonaatidega. Karol Szymanowski mälestuskontserdil kõlas ka Penderecki VIII sümfoonia “Lieder der Vergänglichkeit”.

Kontsertkorras esitati Verdi “Otello”, kus nimiosas säras itaalia tenor Antonio Palumbo, kes tekitas furoori Milano La Scala avaõhtuil detsembris. Keskseid külalisorkestreid oli kahe kavaga Frankfurdi Raadio SO Paavo Järvi käe all (R. Strauss, Beethoveni III kontserdi solistiks Gerhard Oppitz, Mahleri IX sümfoonia), samuti Bambergi Sümfoonikud, dirigendiks Jonathan Nott. Nagu tavaks, tähelepanu ida- ja põhjaeuroopa muusikutele: leedulanna Mūza Rubackyte mängimas tervikuna Liszti “Rännuaastaid”, duo Arto Noras ja Ralf Gothóni Soomest. Lõputeostena kõlasid Lawrence Fosteri juhatusel Frank Martini “Pilatus” ja Beethoveni “Kristus Õlimäel”. Satelliitkontsertidel Krakówis mängis Kremerata Baltica ning Rahvusgaleriis peeti ka teadussümpoosion.

Salzburgi “Osterfestspiele”

1967. aastal Herbert von Karajani algatatud festivali on tema järel juhtinud Claudio Abbado, Bernard Haitink, Georg Solti, 2003. aastast Simon Rattle. Igal kevadel tuuakse Suures Festivalimajas välja ka uus ooperilavastus: 2005. a Britteni “Peter Grimes”, 2006. a Debussy “Pelléas ja Mélisande”. Tänavu alustati aga Wagneri tetraloogiat – Berliini Filharmoonikud orkestriks, Stéphane Braunschweigi “Reini kulla” lavastus Simon Rattle’i käe all, peaosades Willard White (Wotan), Robert Gambill (Loge), Lilli Paasikivi (Fricka) jt. Samas esinesid Berliini Filharmoonikud ka kuuel kontserdil (Rattle ja Haitink), solistideks Yefim Bronfman ja Lang Lang.

Abbado ajast on kevadfestivalil uue muusika suunitlusega kammersari “Kontrapunkte”, tänavu Wagneri, wagneriaanlaste ja Wagneri vastaste (Hindemith, Křenek) loominguga. Erikontserdi andis Gustav Mahler Jugendorchester, kes oma tänavuse lihavõtteturnee tegi kaheksas Euroopa keskuses Myung-Whun Chungi dirigeerimisel.

 

 

American Composers Orchestra 30

 

New Yorgi Carnegie Hallis resideeriva American Composers Orchestra asutajaid oli praegune audirigent Dennis Russell Davies, sel hooajal on ACO muusikadirektoriks Steven Sloane. Senini on end maailmas ainulaadseks nimetanud orkester esitanud teoseid peaaegu viiesajalt Ameerika heliloojalt, sh üle saja maailmaesiettekande ja värskelt tellitud uusteose. Septembris alanud juubelisari (Carnegie Halli Zankel Hallis ja Philadelphias) läheb moto all “Orchestra Underground: Composers OutFront”, kavades Brad Lubman, Susie Ibarra, Evan Zyporin, Derek Bermel, Steven Mackey, ka John Cage, George Gershwin jpt. Hooaja tippsündmuseks on õhtu 27. IV John Adamsi 60. sünnipäeva puhul “An Adams Apple”, kus kõlamas “The Wound Dresser” ning Viiulikontsert Leila Josefowiczi soleerimisel. Adams teeb siin ACO ees ka oma debüüdi dirigendina.

 

 

Festival “Restart Bach” Riias

 

Lihavõttefestivali Riias (23. III –9. IV) avasid Bachi Matteuse passiooniga Jaani kirikus Eesti Filharmoonia Kammerkoor ja Tallinna Kammerorkester Paul Hillieri juhatusel. Toimus kokku 11 kontserti, kus Eestist esinesid ka Irina Zahharenkova (Bachi “Inglise süidid”), Bachi “Goldbergi variatsioonide” trios viiuldajana Andres Mustonen, ning Läti Raadio koori Bachi-kavas solistidena ka Kädy Plaas ja Mati Turi (dirigent Sigvards Kļava) koos Sinfonietta Rigaga.

 

 

Absolute Ensemble Euroopa reisil

 

17. IV alustas ulatuslikku turneed Euroopa kuulsamates saalides New Yorgi Absolute Ensemble Kristjan Järvi juhatusel. Avakontsert toimus Ateena Megaronis, seejärel Rooma Parco Musica, eile Stockholmi kontserdimaja, täna Luxembourg’i Filharmoonia Suur auditoorium, järgnevad Pariisi Champs-Elysées’ teater, Kölni Filharmoonia (just täna dirigeerib Neeme Järvi seal WDR SO ees Peeter Vähi “Taevase järve laulu”, solistiks Maarika Järvi), Amsterdami Concertgebouw, Brüsseli Palais des Beaux Arts, Birminghami Symphony Hall ja lõpetuseks 29. IV Viini kontserdimaja. Esitatakse kava Goran Bregovići loomingust koos tema enda ja ansambliga Wedding and Funeral Band. Enne Ateenat esitati Itaalias Catanias ka programmi “Arabian Nights” (koos Marcel Khaliféga ud’il ja lauljana).

 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht